Safer ayının ilk çarşamba gecesi kılınacak namaz nedir? Saferin ilk çarşamba gecesi namazı nasıl kılınır? İlk çarşamba ne zaman?

Safer ayının ilk çarşamba gecesi kılınacak namaz nedir? Saferin ilk çarşamba gecesi namazı nasıl kılınır? İlk çarşamba ne zaman?

22.09.2020 09:22 | Son Güncelleme: 22.09.2020 09:32
Safer ayının ilk çarşamba gecesi kılınacak namaz nedir? Saferin ilk çarşamba gecesi namazı nasıl kılınır? İlk çarşamba ne zaman?

Safer ayının ilk ve son çarşamba günleri çok merak ediliyor. Belaların birinci kat semaya indiği ay olarak kabul edilen Safer ayında özellikle ilk ve son çarşamba geceleri, gündüzleri çok ibadet ve dua yapmak tavsiye edilmiştir.

Vatandaşlar Safer ayının ilk ve son çarşamba günü ne zaman araştırıyor. Bugün yani 22 Eylül Salı akşam namazından sonra Safer ayının ilk çarşamba gecesine idrak edilecektir. Peki ilk ve son çarşamba günü ne zaman hangi günlere denk geliyor? Safer ayının ilk çarşamba gecesi kılınacak bir namaz var mı? Tarifi nedir?

SAFER AYININ İLK ÇARŞAMBA GÜNÜ VE GECESİ NE ZAMAN?

Safer ayının ilk çarşamba günü 23 Eylül 2020 Çarşamba günüdür. Safer ayının ilk çarşamba gecesi ise bu gecedir. Yani 22 Eylül Salı'yı, 23 Eylül Çarşamba'ya bağlayan gece Safer ayının ilk çarşamba gecesi olmaktadır. Bu gecede ibadet ve dua yapmak çok faziletlidir.

Safer ayının ilk çarşamba gecesi : 22 Eylül Salıyı 23 Eylül Çarşambaya bağlayan gece

Safer ayının ilk çarşamba günü : 23 Eylül Çarşamba günü

SAFER AYININ İLK ÇARŞAMBA GECESİ KILINACAK NAMAZIN TARİFİ

Safer ayının ilk çarşamba gecesi gece yarısından sonra yeryüzüne inecek belalardan Allah-u Te'ala'nın izniyle muhafaza olmak isteyen sabah namazından (imsaktan) önce 4 rekat nafile namaz kılar. Namazda her rekatta Fatiha'dan sonra 17 kere Kevser Suresi, 5 kere İhlas Suresi, 1 Felak Suresi, 1 kere de Nas Suresi okuyup selam verir ve dua eder.

Kaynak: (Şeyh Mahmud Sami, el-Ed'iye ve'l-ezkar, sh:120)

REKAT REKAT OKUNACAKLAR

1. rekatta : 1 Fatiha + 17 Kevser + 5 İhlas + 1 Felak + 1 Nas okunur.

2. rekatta : 1 Fatiha + 17 Kevser + 5 İhlas + 1 Felak + 1 Nas okunur.

3. rekatta : 1 Fatiha + 17 Kevser + 5 İhlas + 1 Felak + 1 Nas okunur.

4. rekatta : 1 Fatiha + 17 Kevser + 5 İhlas + 1 Felak + 1 Nas okunur.

SAFER AYININ İLK ÇARŞAMBA GECESİ NAMAZI NE ZAMAN KILINABİLİR?

Yukarıda tarifi yapılan bu namaz 22 Eylül Salı'yı 23 Elül Çarşamba'ya bağlayan gece kılınmaktadır. Namazın imsak vaktinden önce kılınması gerekmektedir.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Safer ayının ilk çarşamba gecesi kılınacak namaz nedir? Saferin ilk çarşamba gecesi namazı nasıl kılınır? İlk çarşamba ne zaman? - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 02:56:59. #1.14#
title