Rus Meclisi, Aile İçi Şiddet Yasasını Hafifletti

Rus Meclisi, Aile İçi Şiddet Yasasını Hafifletti

Rus Meclisi, Aile İçi Şiddet Yasasını Hafifletti
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Dünya

Rus Meclisi Duma'da, aile içi şiddetin bazı türlerini suç olmaktan çıkaran yasayı onaylandı. "Tokat yasası" olarak bilinen yasaya göre eşini ilk kez dövmenin cezası "2 yıl hapis"ten "15 gün gözaltı"na düşürüldü.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da, aile içi şiddetin bazı türlerini suç olmaktan çıkaran yasayı onaylandı. Üst parlamento ve Başkan Putin'in onayına gidecek olan tasarı, muhalefetin büyük tepkisini çekti.

2 YIL HAPİS YERİNE 15 GÜN GÖZALTI

Rus Duma'sında önerilen kanun teklifi, eşine ilk defa şiddet uygulayan ve ciddi yaralanmaya sebep olmayan saldırganların 2 yıl hapis istemiyle yargılanması yerine, sadece 15 gün gözaltına alınmasını öngörüyor. Rus kamuoyunda "tokat yasası" olarak adlandırılan tasarı, üst parlamento tarafından da onaylanması durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onayına sunulacak.

Duma'da 3'e karşı 380 oy gibi ezici bir üstünlükle kabul edilen tasarıya, muhalefet sert tepki gösterdi.

"KADIN CİNAYETLERİ ARTACAK" TEPKİSİ

Rus Komünist Parti Milletvekili Yuri Sinelşikov, "Kadınlar zaten kendilerini suiistimal eden eşleriyle ilgili çoğu zaman polise ya da mahkemeye başvurmuyor. Artık daha da az başvuru ve daha çok cinayet olacak," yorumunda bulundu. BBC'nin aktardığına göre Rusya'da şiddet mağdurları için bir danışma örgütünün başkanı olan Maria Mokhova da, "Bu kanun aile içi zorbalığı aklıyor" ifadesini kullandı.

BİR YILDA 9800 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Rusya İçişleri Bakanlığı'nın istatistiklerine göre Rusya'da 2015 yılında 9800 kadın, gördüğü şiddet ve saldırılar sonucu hayatını kaybetti.

Rus Meclisi, Aile İçi Şiddet Yasasını Hafifletti

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title