Rus Irkçılar, İlk Kez Sert Cezalarla Tanıştı

Rus Irkçılar, İlk Kez Sert Cezalarla Tanıştı

Rusya'da Düzenledikleri Saldırıda 2 Yabancıyı Öldürmekle Yargılanan 3 Irkçı, Rusya'da Irkçı Saldırılarda Verilen En Yüksek Cezalara Çarptırıldı.

Rus Irkçılar, İlk Kez Sert Cezalarla Tanıştı

Rusya'da düzenledikleri saldırıda 2 yabancıyı öldürmekle yargılanan 3 ırkçı, Rusya'da ırkçı saldırılarda verilen en yüksek cezalara çarptırıldı.

Rusya'da giderek artan ırkçı saldırılar ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emniyet ve yargı organlarına ırkçılığa karşı daha ciddi önlemler almaları konusunda yaptığı uyarılar ilk somut sonuçlarını vermeye başladı. Moskova polisi, son günlerde metro giriş çıkışlarında dazlak görünümlü gençleri tek tek sorgulamaya çekiyor. Öte yandan Altay Vilayet Mahkemesi de 2 genç ırkçıyı rekor cezalara çarptırdı. Biysk şehrinde 2006 yılında meydana gelen olaylarda 1 Ermeni ve 1 Azeri uyruklu 2 yabancıyı öldürmekle suçlanan 3 dazlaktan ikisi 17 ve 15 yıl gibi cezalara çaptırılırken, diğer bir arkadaşları ise 6 yıl cezaya çarptırıldı. Kurbanlarının kafalarına arkadan çekiçle saldırdıktan sonra yumruk ve tekmeyle ölesiye dövdükleri kanıtlanan ırkçıların evlerinde yapılan incelemelerde, yabancı düşmanlığını körükleyen edebiyat ve üzerinde 'Skin Head' yazıları bulunan kumaşların bulunduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl 67 yabancının öldürüldüğü Rusya'da sadece 24 kişi mahkum olmuştu.

(AK-OYK-OYK-NÇ-D)