Rehberlik Öğretmeni Tanımına Tokatlı Eğitimcilerden Tepki

Rehberlik Öğretmeni Tanımına Tokatlı Eğitimcilerden Tepki

Türk Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, yaptığı basın açıklamasıyla 10 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe giren Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinde yer alan Rehberlik Öğretmeni tanımının iptali için Danıştay’a dava açtıklarını söyledi.

Rehberlik Öğretmeni Tanımına Tokatlı Eğitimcilerden Tepki

Türk Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, yaptığı basın açıklamasıyla 10 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe giren Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinde yer alan Rehberlik Öğretmeni tanımının iptali için Danıştay'a dava açtıklarını söyledi.

Sendika binasında düzenlenen basın toplantısına rehber öğretmenlerden temsilciler katıldı. Türk Eğitim Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, 10 Kasım 2017 tarih ve 30236 Sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğine karşı tepkili olduklarını dile getirerek, bu konuyla alakalı olarak Danıştay'a dava açtıklarını, ilerleyen günlerde de eylem ve açıklamalarla konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Akkaya, "Yönetmelikte yapılan değişiklikte Rehber ve Psikolojik Danışman yerine yeni bir ders tanımı olarak Rehberlik Öğretmeni tanımı gelmiş. Yine yönetmeliğin tanımlar maddesinde rehberlik ve psikolojik danışmanlık için hangi alanlardan mezun olanların bu görevi gerçekleştireceğinin de tanımlanmadığı görülmektedir. Eski yönetmelikte yer alan verilemeyecek görevler maddesinin kaldırıldığı; ki bu çok önemli, eğitim öğretim kurumlarındaki görevli rehberlik öğretmenlerine adeta yönetim, büro işleri, ders, sınav ve nöbet gibi rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanlarıyla hiçbir ilgisi olmayan konularda görev verilmemesi gerektiği bizim için önemlidir. Tepkimiz de zaten bunların olmasınadır. Biz rehber öğretmenlerimizin sadece rehberlik öğretmeni değil, aynı zamanda psikolojik danışman, rehberlik hizmeti ve bunun dışında öğrencilerin her türlü tanınmazına yönelik kişisel, hem eğitim, hem öğretim alanında, hem kişilik anlamında geleceğe hazırlanmalarında eğitim ve öğretimin temel taşı olduklarına inanıyoruz. Onların bu şekilde rencide edilmelerini doğru bulmuyoruz. Bunun için de hem davamızı açtık Danıştayda, hem talebimizde bulunduk. Gerekirse önümüzdeki günlerde olacak gelişmelere göre de değişik eylemlerle ve açıklamalarla da konuyu takip edeceğiz" dedi. - TOKAT