Z kuşağı tercihini yaptı! İlk defa oy kullanacak gençlerin yüzde 37'si CHP'ye oy verecek - Haberler
Haberi Paylaş

Z kuşağı tercihini yaptı! İlk defa oy kullanacak gençlerin yüzde 37'si CHP'ye oy verecek

Haberler.com - Uğur Birdal - Politika

Yöneylem Araştırma, 18-22 yaş aralığındaki "Z kuşağı" diye tabir edilen geçlere hangi siyasi partiye oy vereceklerini sordu. Buna göre, gençlerin yüzde 36.9'u CHP'ye oy vereceğini belirtirken yüzde 21.2'lik kısım ise AK Parti'ye oy vereceğini ifade etti. Ankette HDP yüzde 9, MHP yüzde 5.1, İYİ Parti ise yüzde 3.9 oranında oy aldı.

Türkiye 2023 seçimlerine doğru ilerlerken siyasi partiler, ilk defa oy kullanacak genç kitleye ulaşmak için çalışmalarına hız verdi. Yöneylem Araştırma'nın ilk defa oy kullanacak genç seçmenler üzerine yaptığı ankette, 18-22 yaş aralığındaki yeni seçmenlerin hangi siyasiyi partiyi destekledikleri araştırıldı. 27 ilde 3 bin 444 gençle yapılan yüz yüze görüşmede dikkat çeken verilere ulaşıldı.

Buna göre gençlerin yüzde 36.9'u Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP'ye oy vereceğini ifade etti. İktidarda yer alan AK Parti'ye oy vereceğini dile getiren gençlerin oranı ise yüzde 21.2 olarak kayda geçti.

Ankette gençlerden en çok oy toplayan üçüncü parti ise HDP oldu. HDP, gençlerden yüzde 9 oranında oy olarak tabloda 3. sıraya yerleşti.

Cumhur İttifakı'nın ortağı Mhp, yüzde 5.1 oy ile ankette dördüncü sırada kendine yer buldu.

Son zamanlarda yapılan anketlerde yüksek oy oranı ile dikkat çeken İYİ Parti ise gençlerden istediği oyu toplayamadı. Meral Akşener'in Genel Başkanlığındaki İYİ Parti, yüzde 3.9'da kaldı. Bu oy oranı ile İYİ Parti, MHP'nin altında 5. sıraya yerleşti.

Ankette dikkat çeken diğer bir konu ise kararsızların oranı oldu. 18-22 yaş aralığındaki gençleri kapsayan ankette gençlerin yüzde 13'ü henüz hangi partiye oy vereceğine karar veremedi.

İşte Yöneylem Araştırma tarafından yapılan anketin sonuçları:

Z kuşağı tercihini yaptı! İlk defa oy kullanacak gençlerin yüzde 37'si CHP'ye oy verecek

Uğur Birdal
ugur.birdal@haberler.com Haberler.com - Politika

Z Kuşağı AK Parti CHP MHP Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (25)

Alaaddin Coşkun:

Asla inanmıyorum bu ankete.ben geçen seçimlerde oy kullanan başka partilere oy veren kişilere sorduğumda bu sene çoğu İyi parti diyor.aile nereye verirse çocuklarda genelde o partiye verir.bence bu anketin gerçek tarafı yok.

ERKAN :

o eskidendi yeni nesil kendi tercihlerini yapıyor artık

yiğit seferoğlu:

bu kuşaktan bir hayır gelmez vatana millete herşey ortada sonumuz kötü türkiyemin geleceği karanlık bu gençlerden bir cacık olmaz

Tüm 25 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title