Haberler

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Kosova'yı ne fiili ne de hukuki olarak tanımayacağız

Güncelleme:

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova'nın bağımsızlığını fiilen de hukuki olarak da tanımayacaklarını söyledi. Vucic, "Kosova'nın bağımsızlığına imza atan kişi ben olmayacağım. Böyle bir şeye mazeret aramak için Sırbistan'ı dolaşmaya utanırım." ifadelerini kullandı.

Sırbistan'ın güneyindeki Vranje şehrinde halka seslenen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova'nın bağımsızlığını tanımayacağını söyledi. Vucic, Arnavutlarla ise barış tesis etmek istediklerini belirtti.

"SIRBİSTAN'I DOLAŞMAYA UTANIRIM"

Vucic, " Kosova'nın bağımsızlığına imza atan kişi ben olmayacağım. Böyle bir şeye mazeret aramak için Sırbistan'ı dolaşmaya utanırım. Teslim olmak yok, Kosova'yı ne fiili olarak tanıyacağız ne de hukuki olarak. Fakat Arnavutlarla barışa ve uygun ilişkilere sahip olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

BRÜKSEL ANLAŞMASI'NA DİKKAT ÇEKTİ

Kosova'da kurulması talep edilen Sırp Belediyeler Birliğine ilişkin anlaşmanın altında AB'nin de imzası bulunduğunu ve bu anlaşmanın uygulanmasını beklediklerini söyleyen Vucic, Sırp nüfusun yoğun olduğu belediyeler birliğinin Brüksel Anlaşması'nda öngörüldüğünü ifade etti.

KOSOVA BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Vucic, 27 Şubat'ta Brüksel'de Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüşerek AB'nin Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla teklif ettiği anlaşmayı prensipte kabul ettiklerini açıklamıştı. Kamuoyunda Fransız-Alman planı olarak bilinen anlaşma, Vucic'in açıklamalarına rağmen Sırbistan'ın Kosova'yı fiilen tanıması anlamına gelen uygulamalar içeriyor. Anlaşma dahilinde Sırbistan'ın Kosova'ya ait devlet sembollerini ve Kosova pasaportunu tanıması da öngörülüyor.

KUZEY MAKEDONYA'DA BİR ARAYA GELECEK

Kosova Başbakanı Albin Kurti, 27 Şubat'taki zirvede belgeyi imzalamak istediklerini fakat Sırp tarafının imza atmayı reddettiğini söylemişti. Vucic ve Kurti'nin anlaşmanın uygulanma sürecini görüşmek üzere 18 Mart'ta Kuzey Makedonya'nın Ohri kentinde bir araya gelmeleri planlanıyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Sırbistan Kosova Politika Dünya Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın 'Şarap festivali' eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın "Şarap festivali" eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

500

Yorumlar (1)

Feyzullah Atçı:

Eyy sırp kasabı Türkiye müslüman kardeşlerini asla yalnız bırakmaz ayağınızı denk alacaksınız

2
6
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title