Haberler

Küba, İsrail'e karşı açılan soykırım davasına müdahil olma kararı aldı

Güncelleme:

Küba hükümeti, Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına müdahil olma kararı aldı. Küba, Filistin halkına yapılan soykırıma son verilmesi için uluslararası çabalara destek vermek amacıyla davaya katılacak. Küba Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İsrail, ABD hükümetinin suç ortaklığıyla işgalci güç olarak 4. Cenevre Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini görmezden geliyor." ifadelerine yer verildi.

Küba hükümeti, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Uluslararası Adalet Divanında (UAD) İsrail'e karşı soykırım suçlamasıyla açtığı davaya müdahil olma kararı aldı.

KÜBA SOYKIRIM DAVASINA MÜDAHİL OLACAK

Küba Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Küba hükümetinin Filistin halkına karşı işlenen soykırıma son verilmesine yönelik meşru uluslararası çabalara destek vermek amacıyla Güney Afrika Cumhuriyeti tarafından İsrail Devleti'ne karşı Uluslararası Adalet Divanı'nda açılan davaya müdahil olma kararı aldığı duyuruldu. Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme'ye bağlı olarak Küba'nın "üçüncü devlet" olarak sözleşmenin yorumuna ilişkin beyanda bulunma hakkını kullanacağı belirtildi.

"İSRAİL CENEVRE SÖZLEŞMESİNDEKİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ GÖRMEZDEN GELİYOR"

Açıklamada, "İsrail, ABD hükümetinin suç ortaklığıyla işgalci güç olarak 4. Cenevre Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini görmezden geliyor. Soykırım, apartheid (ırksal ayrımcılık), zorla yerinden edilme ve toplu cezalandırmaların günümüz dünyasında yeri olamaz" ifadeleri kullanıldı.

DAVAYA MÜDAHİL OLMA KARARI ALAN ÜÇÜNCÜ ÜLKELER

Öte yandan Güney Afrika, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme'yi ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık'ta İsrail'e karşı Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Adalet Divanında dava açmıştı. İrlanda, Şili, İspanya, Kolombiya, Meksika ve Türkiye de İsrail'e karşı açılan davaya müdahil olacağını duyurmuştu. - HAVANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Dışişleri Bakanlığı Güney Afrika Filistin İsrail Küba Uluslararası İlişkiler Hukuk Politika Güncel Haberler

Erdoğan 'Tahsil edin' talimatı vermişti! Bakan Işıkhan belediyelerin ödeyeceği SGK borcu tutarını açıkladı

Erdoğan "Tahsil edin" talimatı vermişti! Bakan Işıkhan belediyelerin ödeyeceği SGK borcu tutarını açıkladı

Balıkçılar denizde erkek cesedi buldu, en dikkat çeken üzerindeki kıyafet oldu

Balıkçılar denizde erkek cesedi buldu, en dikkat çeken üzerindeki kıyafet oldu

Aman Erdoğan görmesin! Elon Musk, Netanyahu'yu dinlerken bir an olsun yerine oturmadı

Aman Erdoğan görmesin! Elon Musk, Netanyahu'yu dinlerken bir an olsun yerine oturmadı

Bakmadan Geçme

Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi gece? Mevlid Kandili ne oluyor, neler yapılmalı? Karısını, kayınvalidesini ve kayınpederini öldürdü! Olay ne, nerede oldu? 2024 okul servisi aylık ücreti ne kadar oldu? Servis ücretlerine zam mı geldi? İstanbul zamlı okul servis ücretleri ne kadar? TFF, 2024-2025 sezonu hakemlerini açıkladı! 2024- 2025 sezonu hakemleri kimler? TAKSİ İNDİ- BİNDİ NE KADAR? İstanbul taksimetre açılış ücreti ne kadar oldu? Taksi kısa mesafe kaç TL oldu? Üniversite tercihleri nasıl yapılmalı? YKS üniversite tercihlerini yaparken nelere dikkat edilmeli? Tercih Uzmanı açıkladı! YKS tercihleri ne zaman bitiyor? ÖSYM Üniversite tercihleri nasıl yapılır? Optik Başkan kimdir? Mehmet Işıklar (Optik Başkan) kaç yaşında ve neden öldü? ÖSYM TERCİH EKRANI AÇILDI MI? ''YKS tercih yapamıyorum'' neden? YKS tercih kılavuzu yayınlandı mı? 2024 YKS ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | YÖK ATLAS 2-4 Yıllık Üniversite taban puanları İstanbul'da toplu taşıma ücretlerine zam geldi mi? Otobüs, metro, tramvay, vapur, metrobüs ücreti ne kadar oldu, yeni ücretler ne zaman uygulanacak? İETT öğrenci abonmanı ne kadar oldu? 2024 İstanbul'da metro, metrobüs, marmaray ücretleri ne kadar? İSTANBUL'DA TOPLU TAŞIMAYA ZAM || 2024 İstanbul'da otobüs, metro, metrobüs, marmaray ücreti ne kadar oldu? GÜNCEL ALTIN VE DOLAR FİYATLARI || 25 Temmuz altın ve dolar kuru güne nasıl başladı? Sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları açıklandı mı? 20 Bin öğretmen ataması sözlü sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
Türk futbol tarihine geçti! Fenerbahçe, Youssef En-Nesyri için ödenen bonservis bedelini açıkladı

Türk futbol tarihine geçti! Fenerbahçe, Youssef En-Nesyri için ödenen bonservis bedelini açıkladı

500

Yorumlar (12)

JY:

TÜM DÜNYA GELSE VIZ GELİR TIRS GİDER İSRAİL KAZANACAK.

9
116
yanıtYanıtla
akrep kral:

siz anca yaprağam kazanırsınız .

yanıt47
yanıt4
Yasef Behar:

Zaten savaşı kazandı geriye kalan ufak direnişciler kaldı onlarda boşa kürek salliyor teslim olsalar sivillere hayri olacak onlar güzünden bir sürü sivil oluyor. Çünkü onları kalkan gibi kullanıyorlar. Birde Türk haberleri bunları sanki kazanıyor gibi gösteriyor. Tobe tobe baksana gaza ya kazanan ülke durumundami

yanıt6
yanıt41
Kemal Akman:

HaS KOÇum

yanıt7
yanıt2
Gökhan Ccc:

Ne ayaksin

yanıt4
yanıt0
Ben bilmemm:

Kardeş ülke Küba, yabancı ülke Azerbaycan dan daha yürekli ve dost çıktı...

31
3
yanıtYanıtla
Salih Kandıralı:

Keşke Türklerde Diğer ülkeler kadar cesur olabilselerdi. İsrail den neden bu kadar çok korkuyorlar.

16
6
yanıtYanıtla
VEFA:

Çok korkulacak bir ülke olduğu için. Daha önce bütün araplar birleşti yenemedi hatırlatırım!

yanıt8
yanıt17
Salih Kandıralı:

Haklısın

yanıt2
yanıt2
Didar Myradow:

Azerbaycanın kardeş ülke Türkiye dediğine bakmayın.Onun tek kardeşi var oda İsraildir.İsrailde onu boşuna sevmiyor İrana karşı kullanıyor.

2
1
yanıtYanıtla
Tüm 12 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title