Haberler

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Akalın'dan yeni anayasa için "referandum" önerisi

Güncelleme:

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın, kendilerinin ve Cumhur İttifakı'nın anayasa metinlerinin oylandığı bir referandumun yapılmasını teklif etti.

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın, kendilerinin ve Cumhur İttifakı'nın anayasa metinlerinin oylandığı bir referandumun yapılmasını teklif etti.

Mehmet Tolga Akalın, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezinde düzenlenen İYİ Parti İstişare Toplantısı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İYİ Parti olarak sandıkların tamamına nüfuz etmek amacıyla yola çıktıklarını kaydeden Akalın, milletin yeniden sandığa güven duymasını sağlamak için çalıştıklarını kaydetti.

Akalın, Cumhuriyetin kurucu değerleri ile hemhal olmuş bir parti olduklarını belirterek, "Türkiye'de bir değişimin şafağındayız. Bir Türk kadınının, annesinin önderliğinde uzun dönemli bir yeni bir iktidarın geldiğini ve gelmekte olduğunu milletimize azim ve kararlılıkla göstereceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "yeni anayasa çağrısı"na yönelik değerlendirmede bulunan Akalın, şöyle konuştu:

" İzmir'den teklifte bulunuyorum. Referandumu kabul ve ret üzerinden yapıyoruz. Bir anayasa değişikliği yapalım bir tarafta Cumhur İttifakı'nın desteklediği partili cumhurbaşkanlığı sistemi hangi değişikliği yapmak istiyorsa o teklif metni olsun, diğer tarafta da bizim iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş teklifimiz olsun. Millet bu iki teklif arasında tercihte bulunsun."

Yeni parti çalışmaları

Akalın, gazetecilerin Muharrem İnce'nin CHP'den istifası ve Memleket Hareketi'nin partileşme çalışmasına ilişkin sorusunu da "19 yıllık iktidarın politik olarak başarısının altında yatan muhalefeti de tanzim etme tavrıdır. 2003 yılında Genç Parti siyasi operasyonla tasfiye edildi. 2007 yılında ANAP ve DYP birleşmesi vardı. Sinan Aygün'ün deyimiyle görünmez el değdi o birleşme tasfiye edildi." ifadeleriyle yanıtladı.

Akalın, Cumhurbaşkanlığı adayı seçiminin partilerle yapılan istişareler sonucu ortaya çıkacağını dile getirerek, "Sokaktaki heyecanı görüyoruz ve yakın zamanda İYİ Parti ile ilgili Türkiye'de muazzam bir patlama bekliyoruz." dedi.

"Türkiye'de bir dönem sona eriyor ve İYİ'lerin de içinde bulunacağı politik bir dönem başlıyor." ifadelerini kullanan Akalın, İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı olan İzmir Milletvekili Aytun Çıray ile İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu'nun da aralarındaki gerilimi olumlu sona erdirecek adımları atacağına inandığını aktardı.

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar da Çiğli Tramvayı'nın temel atma törenine davet edilmedikleri iddiasını şu sözlerle yanıtladı:

"Ben davet almadım. CHP İl Başkanı Deniz Yücel aradı, 'Atlamışız, çok özür dileriz.' dedi ama bunu çok önemsemedik. Atlanabilir. CHP örgütünün temel atma töreni değil. İzmir Büyükşehir Belediyesinden ise bu konuda bir demeç duymadım. Atlamış olabilirler, benim açımdan kişisel önemi yok. Türkiye'deki özgürlüklerin yeniden yaşanacağı günlere bakmak lazım. Bunlara bakmamak lazım."

İYİ Parti İzmir İstişare Toplantısı basına kapalı devam etti.

Kaynak: AA / Politika

Tolga Akalın İYİ Parti İzmir Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title