Haber : Eski Milletvekili Hastürk Açıklaması - Haberler

Haberi Paylaş

Eski Milletvekili Hastürk Açıklaması

Eski Milletvekili Hastürk Açıklaması

"Siyasi Partiler Yasası'nın açık hükümlerini yerine getirmiş ve seçime katılma hakkı uygun olan 8 ile 10 civarında parti var"

17. Dönem İstanbul Milletvekili Yılmaz Hastürk, Siyasi Partiler Yasası'nın açık hükümlerini yerine getirmiş ve seçime katılma hakkı uygun 8, 10 parti bulunduğunu savundu.

Hastürk, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, yasama, yürütme ve yargının, demokrasinin temel taşı olan Siyasi Partiler Yasası'nın uygulanmasını yeterince yerine getirmediğini ileri sürdü.

Siyasi Partiler Yasası'nın 96. maddesinde, "Komünist, anarşist, faşist, teokratik, nasyonal sosyalist, din, dil, ırk, mezhep ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarla da siyasi partiler kurulamaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz" hükmünün yer aldığını belirten Hastürk, daha önce Anadolu Partisi'nin bu maddeye aykırı olduğunu söylediğini belirtti.

Kürdistan Özgürlük Partisi ismiyle bir partinin kurulduğuna dair haberleri anımsatan Hastürk, bu partinin hayata geçmesinin Siyasi Partiler Yasası'nın amir hükümlerine aykırı olduğunu söyledi.

Hastürk, 90'ın üzerinde siyasi parti bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Siyasi Partiler Yasası'nın açık hükümlerini yerine getirmiş ve seçime katılma hakkı uygun olan 8 ile 10 civarında parti var. 80'in üzerinde partinin, yasanın açık hükümleri gereğince seçime katılmaları mümkün değil. Siyasi Partiler Yasası'nın birçok maddesi işlemiyor. Kürdistan Özgürlük Partisi bugün tescil edilir, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda da tescil alırsa yarın başkası Potamya, Kilikya partisi kurarsa ne diyeceksiniz? Demokrasinin gelişimi, çağdaş demokrasiye ulaşabilmek için Siyasi Partiler Yasası'nın bütün hükümleriyle uygulanması gerekir. Eğer bu uygulamada eksiklikler çıkıyorsa, uygulamanın bir bölümü çağdaş demokrasiye uygun görülmüyorsa, yasama organı hızla yeni bir siyasi partiler yasası ve buna bağlı seçim yasası hazırlama mecburiyetindedir. Bu parlamento böyle bir mecburiyetten kaçamaz." - TBMM

AA / Politika

Kürdistan Özgürlük Partisi Anadolu Partisi Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title