Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Kayyum" sinyali: Bundan önce hangi yanıt verildiyse aynısının ortaya konması sürpriz olmaz

Güncelleme:

31 Mart yerel seçimlerinin ardından bazı il ve ilçelerde DEM Partili başkanların tepki çeken adımları sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken bir çıkış geldi. Erdoğan, "Bundan önce hukuk zemininde hangi yanıt verildiyse aynısının ortaya konması sürpriz olmaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak ziyaretini tamamlamasının ardından beraberindeki gazeteciler ile birlikte yurda döndü. Erdoğan, uçak yolculuğu sırasında kendisine yöneltilen DEM Parti sorusuna dikkat çeken bir yanıt vererek kayyum sinyalinde bulundu ve, "Birliğimize ve bütünlüğümüze böylesine kışkırtıcı eylemlerle el uzatmaya kalkanlara bundan önce hukuk zemininde hangi yanıt verildiyse aynısının ortaya konması sürpriz olmaz. Buna bir defa herkesin hazır olması gerekir." ifadelerini kullandı.

31 Mart seçimleri sonrasında DEM Parti'nin kazandığı Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında İstiklal Marşı'nın okutulmaması ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında ise Türk bayrağının kaldırılması büyük tepki çekmiş, İçişleri Bakanlığı olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

DEM PARTİ'Lİ BELEDİYELERDE YAŞANANLAR ERDOĞAN'A SORULDU

Gazeteciler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaşanan bu gelişmeleri, "Efendim son birkaç gündür DEM Parti'yle ilgili bir tartışma var. Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyelerinin meclis açılışında İstiklal Marşı'nın okunmadığı ve Bayrağımızın kaldırıldığı iddiaları sebebiyle İçişleri Bakanlığı zaten mülki müfettiş görevlendirdi, bu kamuoyuyla paylaşıldı. Bugün Sayın Bahçeli'nin çok sert eleştirileri vardı. Sizin değerlendirmeleriniz nedir?" ifadeleriyle sordu.

"HUKUK DEVLETİNDE BUNUN KARŞILIĞI VARDIR"

Erdoğan, "Bu konuyu İçişleri Bakanlığımız şu anda kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Türkiye'de hepimizi temsil eden değerler vardır. Bunları dışlamak, bunlara saygısızlık etmek, birlik ve bütünlüğümüze kastetmek anlamına gelir ve tabii ki hukuk devletinde bunun da bir karşılığı vardır. Bunları daha önce de söyledim. Teröre destek vermek, terörle müşterek hareket etmek şüphesiz ki bizim değerler silsilemize saldırıdır ve bununla ilgili olarak da Anayasanın çok açık hükümleri vardır. Türk'ü de Kürt'ü de Laz'ı da Çerkez'i de diğer gruplar da bu ülkenin hür ve eşit vatandaşlarıdır. Bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmez ve yetmeyecek." sözleriyle yanıt verdi.

"DAHA ÖNCE HANGİ YANIT VERİLDİYSE AYNISI SÜRPRİZ OLMAZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birliğimize ve bütünlüğümüze böylesine kışkırtıcı eylemlerle el uzatmaya kalkanlara bundan önce hukuk zemininde hangi yanıt verildiyse aynısının ortaya konması sürpriz olmaz. Buna bir defa herkesin hazır olması gerekir. Sayın Devlet Bahçeli'nin yapmış olduğu açıklamalar Anayasa hükmünün icrasından başka bir şey değildir. Aynı durum şu anda benim için de geçerlidir. Anayasa'nın hükümlerini kimler çiğnemeye kalkıyorsa bedelini de ödemeye hazır olmalıdır." dedi.

Olgun Kızıltepe
Haberler.com - Politika

Recep Tayyip Erdoğan DEM Parti Kayyum Gündem Politika Haberler

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Sabah sporunda kabusu yaşadı! Talihsiz kadın başıboş köpeklerin saldırısında yaralandı

Sabah sporunda kabusu yaşadı! Talihsiz kadın başıboş köpeklerin saldırısında yaralandı

Wanda Nara, anlaşma imzaladığı +18 sitesinde hesap açtı! Kapak fotoğrafına çırılçıplak halini koydu

Wanda Nara, anlaşma imzaladığı +18 sitesinde hesap açtı! Kapak fotoğrafına çırılçıplak halini koydu

Çin'den Tayvan'ı işgal denemesi! Ada'yı onlarca savaş uçağı ve gemiyle kuşattılar

Çin'den Tayvan'ı işgal denemesi! Ada'yı onlarca savaş uçağı ve gemiyle kuşattılar

500

Yorumlar (64)

mehmet arif inci:

Türk bayrağına saygısı olmayanın haddini Kayyum bildirir. Kayyum haktır .

756
370
yanıtYanıtla
İsa Uçar:

Kayyum demek bir halkın iradesini yok saymaktır ve çözümsüzlük yaratır Bireysel suç unsuru varsa hukuki olarak bireysel olarak cezalandırılır toplumsal iradeyi yok saymak hukuk değildir

412
380
yanıtYanıtla
Ayhan Yavuz:

suç ta ısrar varsa, ceza ve soruşturmalar önünü alamıyorsa nasıl olacak

yanıt278
yanıt135
Sezgin Sezgin:

Ayhan Yavuz yanlış ve akp kafasıyla düşünüp hata yapıyorsun..Yanlış yapan başkan varsa onu görevden alırsın.. Belediye meclisi yenisini seçer...Halk iradesini kafana göre alırsan bir sonraki seçimde bi daha kaybedersin..

yanıt158
yanıt159
dikduran adam:

kayyum demek pkknın can düşmanı demek seçimmiş oy muş boş işler bunlar bunların vatandaşlıktan bile sayılmamaları gerek

yanıt238
yanıt148
Jubiter Mars:

CHP Kürt insanlardan oy aldığı için CHP terörist diyorsun böyle bişi olabilirmi

yanıt76
yanıt85
duyarlı vatandaş:

Kayyum çözüm değil bunu danışmanları söylemiştir. Bir toplumu tamamı cezalandıramazsın. Ayrıca kayyumun bölgeye faydası yoktur. Veriler ortada…

237
166
yanıtYanıtla
dikduran adam:

bal gibi cezalandırılır varsınm arada biz akpartiye oy veren diyarbakırlı kürtlerde gitsin sıkıntı değil

yanıt86
yanıt91
Ahmet Akyol:

Bu zamana kadar bölgeye yatırım yapıldıysa devlet eliyle yapıldı.HDP li belediyelerden hangisi elle tutulur bir hizmet yaptı. Bu belediyelerin vatandaşa hizmet etme gibi bir kaygısı yok.Pkk nin şehir yapılanması gibi hareket ediyorlar.

yanıt184
yanıt78
duyarlı vatandaş:

Ahmet Akyol makarnayı fazla kaçırmışsın sakin ol biraz…

yanıt35
yanıt45
Tüm 64 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title