Haberler

Cumhur İttifakı'nda kriz mi var? Bahçeli'nin "ortak liste" açıklaması kafaları karıştırdı

Güncelleme:

MHP lideri Bahçeli, seçimlerde AK Parti ile ortak liste yapılacağı iddialarını yalanladı. MHP'nin seçime kendi adayları ve logosuyla gireceğini açıklayan Bahçeli, "Cumhur İttifakı'ndaki Yeniden Refah Partisi ile Büyük Birlik Partisi'nin kendi amblemiyle ve adaylarıyla seçime katılmaları söz konusuyken MHP'nin buna tevessül etmesi mantıklı olmaz" dedi. Bu açıklama MHP'nin yeni seçim yasasındaki ortak liste avantajını kaybettiğine ve ittifakta bir krizin olabileceği yorumlarına neden oldu.

Seçimlere artık sayıla günler kala ittifaklar da son halini aldı. Cumhur İttifakı'na katılan Yeniden Refah Partisi ile Büyük Birlik Partisi'nin kendi parti logoları ve adaylarıyla seçimlere katılacağını açıklamıştı. Mhp'nin ise AK Parti ile ortak liste ile seçimlere gireceği iddia edilmişti.

MHP KENDİ LOGO VE ADAYLARIYLA SEÇİME GİRECEK

Mhp Genel Başkanı Devlet Bahçeli, iddialara ilişkin Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu. Seçimlere kendi logo ve adaylarıyla katılacağını söyleyen Bahçeli, "Son günlerde bilhassa MHP ile AK Parti arasında ortak liste yapılacağı, bu kapsamda yerli yersiz, maksatlı maksatsız pek çok iddia ve ifade kamuoyunda tartışma konusu, hatta polemik malzemesi haline getirilmiştir. Üstelik kara kampanya üretim ve servisi cesamet kazanmıştır. Cumhur İttifakı'nı oluşturan 4 partiden 2'si olan; Yeniden Refah Partisi ile Büyük Birlik Partisi'nin kendi parti logoları ve adaylarıyla seçimlere katılacağı da yakın bir tarihte ilgililerin beyanıyla tescillenmiştir. Elbette bu takdir ve tercih mezkur partilerin kendi bileceği bir şeydir." dedi.

"MANTIKLI VE MAKUL BİR SEÇENEK OLMAYACAKTIR"

Bahçeli açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Cumhur İttifakı'nı teşkil eden 2 partinin kendi adıyla, amblemiyle ve adaylarıyla seçime katılmaları söz konusu iken, Milliyetçi Hareket Partisi'nin ortak liste hazırlığına teşne olması ve buna tevessül etmesi doğru, mantıklı ve makul bir seçenek olamayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Genel Seçiminde, tüm seçim çevrelerinde olmak suretiyle üç hilal amblemiyle ve değerli milletvekili adaylarıyla demokratik mücadelesini yapacak, nihayetinde hak ettiği, layık olduğu, hasretle beklediği başarıya kesinlikle ulaşacaktır."

İTTİFAKTA KRİZ İDDİASI

Bahçeli'nin bu açıklamasının ardından siyaset kulislerinde bazı söylemler dillendirilmeye başlandı. Buna göre MHP'nin seçimlere kendi amblem ve listesi ile girmesi sonrasında, çıkarılan yeni seçim yasasındaki ortak liste avantajını kaybettiğine dikkat çekildi. Bu durum da ittifakta bir krizin olabileceği yorumlarına neden oldu.

YENİ SEÇİM YASASI NE DİYOR?

Yeni yasayla beraber milletvekili hesaplamasında da değişiklikler yaşanacak. Mevcut durumda ittifakın toplam oyunun barajı geçmesi halinde oylar ittifak içinde toplanıyor ve ittifakta yer alan partilerin çıkaracağı milletvekili sayıları da ittifak içinde aldıkları oya göre belirleniyordu. İki milletvekilinin seçileceği bir bölgede, en fazla oy alan üçüncü parti, ittifakın artık oyuyla ikinci partinin önüne geçip milletvekili çıkarabiliyordu.

Gözde Nur Bayar
Haberler.com - Politika

Büyük Birlik Partisi AK Parti MHP Politika Güncel Haberler

ABD: İran kazadan sonra bizden yardım istedi

ABD: İran kazadan sonra bizden yardım istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Hak mahrumiyeti olan Ali Koç'un RAMS Park'a nasıl geldiği ortaya çıktı

Hak mahrumiyeti olan Ali Koç'un RAMS Park'a nasıl geldiği ortaya çıktı

Bahçeli, Reisi'nin ölümüyle ilgili iki ülkeyi işaret etti

Bahçeli, Reisi'nin ölümüyle ilgili iki ülkeyi işaret etti

500

Yorumlar (28)

Denden Semsem:

Menfaatleri için her şeyi mübah görenler ile Sayın Devlet Bey i karıştırmayın. Milliyetçi Haraket Partisinin gayesi devlettir millettir. 5 senedir bir makam beklentisi oldu mu? MHP li diye bir Allahın kulu bir yere atandı mı? Var mı başka pazarlıksız lider?

151
217
yanıtYanıtla
ercan gurbhetchi:

aynen. Bahçeli için önce Devlet millet beka gelir. İstese Cumhurbaşkanı yardımcısı da olurdu, bakanlıkta alırdı.

yanıt90
yanıt121
elmor:

Tayyip Erdoğan'ın kılışdarı eleştirdiği herşey başına geliyor.

164
140
yanıtYanıtla
Hakan Soyadi:

bahçelinin biraz iradesi kaldıysa partisini akp ye kaptırmaz

136
161
yanıtYanıtla
Ercan akdeniz:

Ena zından pkk ile beraber değil

yanıt33
yanıt40
gökhan akgül:

KÜRT AÇILIMINDA VE ŞİVAN PELVER DE OLAY NEYDİ PEKİ.

yanıt34
yanıt24
ercan gurbhetchi:

MHP nin ve Bahçeli nin önceliği bazıları gibi Cumhurbaşkanı yardımcısı olayım, milletvekili olayım, 3-5 bakanlık kapayım değil. Öncelik Devlet millet beka. İstese bakanlık da alırdı yardımcılıkta. Pazarlık bile yapmadı. Ne krizi:))) Yemezler.

108
180
yanıtYanıtla
kadir mermertaş:

HE HE

yanıt4
yanıt0
Murat Kılıç:

Ercan adamların umutlarıyla oynama. Böyle yorummu olur

yanıt14
yanıt6
albatros :

ben devlet bahçeliye çok güveniyorum. önce mhp yi bitirdi. şimdi de akp yi bitirecek inşallah :)))

191
80
yanıtYanıtla
Tüm 28 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title