Papaya Yiyenlere Salmonella Virüsü Bulaştı!

Papaya Yiyenlere Salmonella Virüsü Bulaştı!

Meksika'da yetişen ve tropikal bir meyve olan papayanın sebep olduğu Salmonella virüsü, şu sıralar Amerika'da 100'den fazla kişiye bulaşmış durumda. Virüs, 16 eyalette hızla yayılıyor.

Tropikal bir meyve olan Papaya yiyenler Salmonella virüsü ile karşı karşıya kaldı. Amerika'da 16 eyalette hızla yayılan salgın, New York eyaletinde bir kişinin ölümüne, diğer eyaletlerde de toplam 35 kişinin hastaneye kaldırılmasına neden oldu.

ŞİMDİLİK SUÇLU PAPAYA

ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), Meksika'dan ithal edilen maradol papayaların "muhtemel kaynak" olduğunu söyledi. Salgının Campeche, Meksika'daki Caribena, Cavi ve Valery markalarının altında papaya satılan bir çiftlikte başladığı düşünülüyor. Virüs şüphesi bulunan markalar için bir geri çağırma yapıldı.

"ŞÜPHELİ ÜRÜNLERİ YEMEYİN"

CDC, halkı ve lokantaları soruştururken, şüphe duyulan ürünlerin yenilmemesi, satılmaması hususunda bir takım uyarılarda bulundu.

VİRÜS 16 EYALETE YAYILMIŞ DURUMDA

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yapılan testler, bir dizi örnek üzerinde beş farklı salmonella virüsünün olduğunu tespit etti. Mayıs ayı sonuna kadar kaydedilen veriler ışığında, 21 Temmuz itibariyle 47 bulgu kaydedildi. Bu bulguların daha çok, New York ve New Jersey eyaletlerinde yoğunlaştığı tespit edildi. Virüsün görüldüğü diğer eyaletler Connecticut, Delaware, Iowa, Kentucky, Louisiana, Maryland, Michigan, Minnesota, Kuzey Carolina, Oklahoma, Pennsylvania, Virginia ve Wisconsin'dir.

"MEYVE VE SEBZELERİ BOLCA YIKAMADAN YEMEYİN"

Salmonella bakterileri , mide krampları ve ateş gibi semptomlarla bilinebilir. Enfeksiyon genellikle bir haftadan daha kısa bir sürede ilerlemektedir. Ciddi durumlarda antibiyotik tedavisi için hastaneye kaldırılmayı gerektirebilir. Salmonella enfeksiyonu riski genellikle yumurta, süt ve et gibi hayvan gıdalarına bağlıdır. Bununla birlikte, çiftlik faaliyetlerinden veya hayvanlarla temas neticesinde bazı meyve ve sebzelerden de kaynaklanabilir. Uzmanlar sebze meyvelerin bolca yıkanmadan yenmemesi hususunda tüketicileri uyarıyor.