Osmanlı'nın Hediyelik Eşyası Mis Sabunu Kadınların Geçim Kaynağı Oldu

Osmanlı'nın Hediyelik Eşyası Mis Sabunu Kadınların Geçim Kaynağı Oldu

Edirne'de Osmanlı döneminde değerli hediyelik eşyalar arasında yer alan, sabuna meyve şekli verilmesi ile yapılan 'mis sabunu' kadınların geçim kaynağı haline geldi.

Osmanlı'nın Hediyelik Eşyası Mis Sabunu Kadınların Geçim Kaynağı Oldu

Edirne'de Osmanlı döneminde değerli hediyelik eşyalar arasında yer alan, sabuna meyve şekli verilmesi ile yapılan 'mis sabunu' kadınların geçim kaynağı haline geldi. Edirne Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan kurslara katılarak 'mis sabunu' yapmayı öğrenen birçok kadın, ürettiği sabunları satarak aile bütçesine katkıda bulunuyor.Osmanlı döneminde misk, amber ve gül esansı karıştırılarak hamur kıvamına getirilen sabunların meyve boyutlarında şekillendirilmesi ve boyanmasıyla imal edilen 500 yıllık hediyelik eşya 'mis sabunu' günümüzde kadınların geçim kaynağı haline geldi. Padişahların, yabancı devlet adamlarına hediye olarak gönderdiği, genç kızların çeyizlerinde yer alan meyve şeklindeki hoş kokulu sabunların imalatı, Edirne Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan kursta kadınlara öğretiliyor.

Kursların 12 yıldan buyana devam ettiğini belirten Usta Öğretici Sibel Zaralı, kurslar aracılığıyla geleneğin tekrar canlandığını söyledi. Her türlü meyvenin sabununu yapabildiklerini ifade eden Zaralı, Banyolarımızda kullandığımız kalıp sabunu rendeliyoruz. Rendelenmiş sabunlara gıda boyası ekleyip yoğuruyoruz. Hamur haline gelen karışıma istenilen meyvenin şekli veriliyor. Şekillendirilen sabunlar 2 hafta kurutulduktan sonra gıda boyasıyla boyanıyor ve cilalanıp hazır hale getiriliyor. Kaliteli malzeme kullanılarak yapılan mis sabunu, kokusunu ve rengini uzun yıllar koruyor. Kadınlar üretip satış yapabiliyor. Ürettiği sabunları satıp aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen kadınlar da varö dedi.

Mis sabunu kursuna 4 aydır geldiğini söyleyen 30 yaşındaki ev kadını Özlem Uluşan, hobi amacıyla katıldığı kursun eğlenceli olduğunu, kursu tamamladıktan sonra öğretici olmak istediğini belirtti. Bir diğer kursiyer 37 yaşındaki Fatma Erkaraman ise, Çevremde bu işi yapıp para kazananları gördüm. Öğrenirsem ben de para kazanmak istiyorum diye konuştu.