Orhangazi-Köylülerin Maden Ocağı Tepkisi

Orhangazi-Köylülerin Maden Ocağı Tepkisi

Bursa'nın Orhangazi İlçesi'ne Bağlı Üreğil Köyü'nde Yaşayan Köylüler, Köylerinde İzin Verilen Maden Ocağının Açılmaması İçin Eylem Yaptı.

Orhangazi-Köylülerin Maden Ocağı Tepkisi

Maden ocağındaki bir iş makinesine zarar verip Bursa-Yalova arasındaki karayolunu trafiğe kapatmak isteyen köylüleri kaymakam ve jandarma bölük komutanı güçlükle sakinleştirdi.

Orhangazi'ye bağlı Üreğil Köyü'nde oturan yaklaşık 100 kişi bugün, köylerinde açılmasına izin verilen maden ocağında çalışmaların başlandığını görünce, burada görevlendirilen bir iş makinasına hasar verip yaktılar. Tepkilerini dile getirmek için bindikleri otomobil ile Orhangazi'ye gelip Bursa'nın İstanbul ile ulaşımını sağlayan Yalova karayolunu trafiğe kapatmak isteyen köylüleri taşıyan otomobilleri, Yeniköy Yolu üzerinde, İlçe Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Yzb. Ahmet Uzun ve İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Kemaleddin Akbaba durdurdu.

Burada Kaymakam Ertan Peynircioğlu'na dert yanan köylüler, zeytin ve turşuluk biber yetiştirilen köylerinin bin yıllık geçmişi olduğunu söylediler. Köylüler adına söz alan Köy Muhtarı Fahrettin Demiral, köylerinde hava sirkülasyonu sağlayan alanda çalışmasına izin verilen maden ocağından çıkacak tozların, sadece köylerine değil, komşuları olan Yeniköy ve Çakırlı Köyleri ile İznik Gölü havzasına da büyük zarar vereceğini söyledi.

Maden ocağında patlatılacak dinamitlerin, betondan yaptıkları zeytin kuyuları ve sarnıçların çatlamasına, su havzasının hasar görmesine, yakından geçen BOTAŞ'a ait doğalgaz hattında büyük zararlara yol açacağını belirten Muhtar Demiral, kendilerine sorulmadan çalışmasına izin verilen maden ocağını çalıştırmamak için başlattıkları mücadeleyi eylemler yaparak sürdüreceklerini belirtti.

Köylüleri dinleyen Kaymakam Ertan Peynircioğlu ise, köylülere haklarını yargı yoluyla aramalarını önerdi. İzinsiz eylem yapmakla amaçlarına ulaşamayacaklarını söyleyen Kaymakam Peynircioğlu, maden ocağına verilen iznin ise gerekli araştırma ve incelemelerin ardından Orhangazi'den değil, Ankara'dan verildiğini söyledi.

Maden ocağınına verilen iznin iptal edilmesi için avukat tuttuklarını ve pazartesi günü dava açacaklarını vurgulayan Köy Muhtarı Fahrettin Demiral, daha sonra köylülerle birlikte karayolunu trafiğe kapatmadan köylerine geri döndüler.

Kaynak: DHA