Ordu'da 4'üncü Uluslararası Edebiyat Festivali Başladı

Ordu'da 4'üncü Uluslararası Edebiyat Festivali Başladı

Ordu'da 4'üncü Uluslararası Edebiyat Festivali Başladı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Ordu Belediyesi'nin ev sahipliğinde bu yıl 4'üncüsü düzenlenen 'Ordu Edebiyat Festivali' bugün başladı.

Ordu Belediyesi'nin ev sahipliğinde bu yıl 4'üncüsü düzenlenen 'Ordu Edebiyat Festivali' bugün başladı. Havanın yağışlı olması nedeniyle kortej yürüyüşü ise yapılamadı.

Ordu'da 3-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 'Edebiyat Festivali'nin açılışı Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu'nda (OBKT) yapıldı. Açılışa Ordu Valisi Kenan Çiftçi, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Şeref Çakmak, Ordu Belediye Başkanı CHP'li Seyit Torun, yurt içi ve yurt dışından 73 şair ve yazar katıldı. Törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Seyit Torun, festivalin Ordu insanının yaşam tarzını, hayata bakışını, sanata ve sanatçıya verdiği önemi gösteren en önemli etkinliklerden biri olduğunu kaydetti.

Bu yılki festival konusunun 'edebiyat ve sinema' olarak belirlendiğini de vurgulayan Başkan Seyit Torun, "Geçmişten günümüze birçok eser sinemaya hatta dizilere uyarlanmıştır. Hepimiz hayalimizde canlandırırız, okuduğumuz kitapları, dolayısıyla büyük bir merakla izleriz. Fakir Baykurt'un Yılanların Öcü, Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı, Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu ve benzeri birçok değerli eser sinemayla edebiyatın hafızalarımızda yer eden buluşmalarıdır. İnsan ruhunun derinliklerine seslenmeyi amaç edinmiş siz değerli yazar, şair, senarist ve yönetmenlerimizi Ordumuzda ağırlamaktan, edebiyatın ve sinemanın ışıklı dünyasında sizlerle yan yana olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi.

Ordu Valisi Kenan Çiftçi ise, "Festivale Yunanistan, Hırvatistan, Bulgaristan, Sırbistan, Slovakya, Suriye, İran, Cezayir ve Türkiye'den birçok şair ve yazar katılacak. Onları güzel Ordu'muzda ağırlamaktan gurur duyacağız. Bu, farklı coğrafyalardan gelerek festivalimize renk katacak olan sanatçıları ve eserlerini hep beraber, merak ve zevkle izleyip, dinleyeceğiz" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından 'Sinema ve Edebiyat' konulu panel gerçekleştirildi. Üstün Akmen'in moderatörlüğünü yaptığı panelde konuşmacı olarak, Füruzan, Tayfun Pirselimoğlu, Orhan Alkaya, Arif Keskiner, Vecdi Sayar ve Abdulkadir Abdelli yer aldı. - Ordu

Ordu'da 4'üncü Uluslararası Edebiyat Festivali Başladı
Ordu'da 4'üncü Uluslararası Edebiyat Festivali Başladı
Ordu'da 4'üncü Uluslararası Edebiyat Festivali Başladı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title