Niyazi Sayın Haberleri

Niyazi Sayın haber, Niyazi Sayın son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Niyazi Sayın - 31.07.2021
Neyzen Niyazi Sayın'ın sağlık durumu
Neyzen, ebru sanatçısı ve fotoğrafçı Niyazi Sayın'ın genel sağlık durumunun olumlu seyrettiği bildirildi.
Niyazi Sayın - 12.12.2019
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödüllerin 1979 yılından bu yana takdim edildiğini anımsatarak, "Necip Fazıl Kısakürek, Sedat Hakkı Eldem, Süheyl Ünver, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Yaşar Kemal, Çelik Gülersoy, Metin Erksan, Halil İnalcık, Sezai Karakoç, Metin Sözen, Niyazi Sayın ve burada sayamadığım daha pek çok değerli kültür sanat erbabımız bu ödüle layık görülmüştür.
Niyazi Sayın - 22.12.2018
Cüneyt Kosal Yarın Son Yolculuğuna Uğurlanacak
Kanun eğitimi almaya başlayan Kosal, Ahmet Özhan, Ahmet Hatipoğlu, Münir Nurettin Selçuk, Perihan Altındağ Sözeri, Sabite Tur Gülerman, Bekir Sıtkı Sezgin, İnci Çayırlı, Niyazi Sayın, Cinuçen Tanrıkorur, Nezih Uzel, Ulvi Erguner, Aka Gündüz Kutbay'ın da arasında bulunduğu pek çok sanatçıyla çalıştı.
Niyazi Sayın - 17.12.2018
Mevlevi Musikisinin Vazgeçilmez Enstrümanı "Ney"
İslam Peygamberi Hazreti Muhammed'in ilahi aşkın sırrını Hazreti Ali'ye söyledikten sonra, Hazreti Ali'nin bu sırrın manevi ağırlığına dayanamadına ilişkin menkıbeye işaret eden Temizel, şöyle konuştu: "Hazreti Ali'nin o sırrı susuz bir kuyuya bağırdığı ve daha sonra bu kuyudan çıkan kamışlardan her rüzgar estiğinde bu sırrın etrafa yayıldığı anlatılır. Mesnevi'nin 'Dinle neyden…' diye başlaması ve ilk 18 beytinin neye ayrılması, Mevlevilikte neye farklı ve önemli bir yer kazandırmıştır. Bundan dolayı ney, Mevlevilikte 'nay-ı şerif' olarak bilinmektedir. Bu beyitlerde ilk önce insanın kendi aslından ayrılış hikayesine işaret edilir. Arkasından ayrılık yaşamamış insanın ayrılık derdinin hikayesini anlayamayacağından söz edilir. Aslında herkesin aslına bağlı olacağından, mutasavvıfların insanın ayrılık hikayesini halka anlatmasından, bu sırada herkesin ariflere kendi penceresinden ve kapasitesinden baktığından, insanın içindeki duygu ve düşüncelerinin kendisinin söz ve davranış aynasında ortaya çıktığından dem vurulur. Ayrıca ruh ve beden arasındaki bağın anlaşılamayacağından, evliyaların sözünün yakıcı olduğundan, aşkın tüm varlıkta hareket halinde olduğundan, aşkın tehlikeli yollarından bahsedenin insan olduğundan, aşıkların istek derdinin asla bitmeyeceğinden, cahillerin kamil insanların sözünü anlayamayacağından ve dolayısıyla sözü kısa tutmanın gerekliliğinden söz edilmektedir." Temizel, Türk musiki tarihinde çok sayıda neyzen yetiştiğine dikkati çekerek "Kutbünnayi Hamza Dede, Kutbünnayi Şeyh Osman Dede, Osmanlı Padişahı 3. Selim, Abdülbaki Nasır Dede, Hamamizade İsmail Dede, Giriftzen Asım Bey, Nurullah Kılıç, Neyzen Tevfik, Süleyman Ergüner, Niyazi Sayın önemli neyzenlerdir.
Niyazi Sayın - 30.03.2018
Şimdi Bir Diziden Kazanılan Parayı Biz Hayatımız Boyu Kazanamadık"
Aynı zamanda bir yandan da dans dersleri verdiğine işaret eden Günay, "Çizimim iyiydi ve mimar olmak istiyordum. Ünlü mimarlar beni teşvik ediyordu ama mimarlık öğrenciliği alet edevatından dolayı pahalıydı, çalışmak zorundaydım. Klasik Türk müziği alanında neyzen Niyazi Sayın ile birlikte İstanbul Musiki Cemiyeti'ni kurduk.
Niyazi Sayın - 15.01.2018
Roma'da Klasik Türk Müziği Konseri
Niyazi Sayın ve Bekir Sıtkı Sezgin gibi başarılı sanatçılarla çalışan Erdoğdular, Kültür Bakanlığına bağlı İstanbul Klasik Türk Müziği Topluluğu'ndan emekli oldu.
Niyazi Sayın - 13.01.2018
8. Errichetta Uluslararası Geleneksel Müzik Festivali
Türkiye'nin en önemli neyzenlerinden olan sanatçı Erdoğdular, Niyazi Sayın ve Bekir Sıtkı Sezgin gibi ünlü sanatçılarla çalıştı.
Niyazi Sayın - 12.01.2018
Bizim Evimiz Konservatuvar Gibiydi"
Usta sanatçı, Münir Nureddin Selçuk, İhsan Özgen, Selahattin İçli, Mustafa Necati Sepetçioğlu, Nevzat Atlığ, Necdet Yaşar, Alaettin Yavaşça, Ahmet Kabaklı, Cemil Meriç, Dilaver Cebeci, Niyazi Sayın ve Münir Özkul gibi edebiyat, müzik ve sinema dünyasının saygın isimleriyle yaşadığı hatıralarını anlattı.
Niyazi Sayın - 26.10.2017
Tanburi Necdet Yaşar Son Yolculuğuna Uğurlandı
Necdet Yaşar Necdet Yaşar, 1930'da Gaziantep'in Nizip ilçesinde dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden 1953'te mezun olan sanatçı, müziğe bağlama çalarak başladı. Yaşar, Mesud Cemil'in tanbur çalışını dinledikten sonra, 20 yaşında tanbura yöneldi. Sanatçı, öğrencilik yıllarında tanburuyla Nevzat Atlığ yönetimindeki üniversite korosunun çalışmalarına ve konserlerine katıldı. Üniversite korosunun bir radyo konserinde yayınlanan taksimini çok beğenen Mesud Cemil'in takdiriyle İstanbul Radyosu'na giren sanatçı, 27 yıl bu kurumda görev yaptı. Necdet Yaşar, 1958'de Münir Nurettin Selçuk yönetimindeki İstanbul Belediye Konservatuvarı İcra Heyeti'ne tanburi olarak girdi ve 1976'da İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'na geçti. Uzun yıllar neyzen Niyazi Sayın'la çalışan usta sanatçı, bu çalışmalarıyla geniş bir dinleyici kesimine ulaştı.
Niyazi Sayın - 24.10.2017
Tanburi Necdet Yaşar Vefat Etti
Yazar Mehmet Nuri Yardım da Necdet Yaşar'ın klasik Türk müziğinin efsanelerinden biri olduğunu ifade ederek, şunları aktardı: "Tanburumuzu dünyaya tanıtan ve sazımızı dinleten bir büyük sanatkardı. Daha 1950'lerde Niyazi Sayın ile birlikte müziğimizi dünyanın en uzak diyarlarına götürmüş ve kalabalık kitlelere sanatımızı alkışlatmıştı.
Niyazi Sayın - 11.09.2016
Ebru Sanatına İkinci Baharını Yaşatan Sanatkar: Mustafa Düzgünman
Ebru sanatı dışında tasavvufla da ilgilenen sanatkar, Hafız Eşref Ede, Muzıka-i Hümayun'da yetiştiği için "Mızıkalı" lakabıyla anılan Hafız Muhittin Tanık, Tacettin Yalım ve Hüsnü Sarıer gibi önemli hocalardan tasavvuf ve dini musiki dersleri aldı. Aziz Mahmud Hüdayi Cami'sinde uzun yıllar cuma günleri iç ezan ve teravih namazı aralarında ilahi okuyuşuyla iyi bir icracı olarak da tanınan Düzgünman, bir kısmının güftesi de kendisine ait olmak üzere değişik makamlarda yirmi kadar ilahi besteledi. Hocalarından öğrendiği eserleri banda okuyarak kaydeden sanatçının kendi besteleri ise neyzen Niyazi Sayın tarafından notaya aktarıldı.
Niyazi Sayın - 16.03.2016
Tanburi Cemil Bey Külliyatı" Müzikseverlerle Buluştu
Türk musikisinin dehası olarak kabul edilen Tanburi Cemil Bey'in Niyazi Sayın, Işık Yazan ve Melih Özaltıner'in koleksiyonlarında yer alan plakları, Aziz Şenol Filiz ve Cemal Ünlü tarafından 2 buçuk yıl süren bir çalışma sonucu "Tanburi Cemil Bey Külliyatı" adıyla bir araya getirilerek, müzikseverlerle buluşturuldu.
Niyazi Sayın - 11.07.2015
Türkiye'nin Tanıtımına "Ney"Li Katkı
Avrupa'nın en önemli konser salonlarından Gent de Centrale'de gerçekleştirecekleri konser için adeta milli takım sporcusu gibi hazırlandıklarını aktaran Karadağ, "Hepsi birbirinden başarılı, 4 çok iyi müzisyen arkadaşımla beraber sahne alacağız. Repertuvarda hem Türk müziğinden hem de dünya müziğinden örnekler sergileyeceğiz. Konser ney sazının solistliği eşliğinde olacak. Yaklaşık bir saatlik program hazırlıyoruz. Gerçekten milli takım oyuncusu gibiyim ama oyun kurucu olarak ekibimin ve müziğimin sorumluluğunu taşıyorum. Bu büyük bir gurur. Bir kadın neyzen olarak sanırım tarihte bir ilki gerçekleştiriyorum" ifadelerini kullandı.  Avrupa'da çıktığı konserlerde kadın neyzenin olağan karşılandığını ifade eden Karadağ, "Avrupa'da her şeyden önce cinsiyetiniz değil yaptığınız müziğin nasıl olduğu ön planda. Müzik başarılıysa sonra cinsiyetiniz geliyor. Yani Türkiye'dekinin tam tersi" diye konuştu.  Karadağ, ilk kez ney dinleyenlerin de çok etkilendiklerini dile getirerek, "Bir Alman gazeteci, 'Sana ülken fahri kültür ataşeliği verilmeli' dedi. Sadece yaptığım şeylere bakarak bunu söyledi. Bunu söylerken de memleketimden haberi yoktu. İnanın bir yabancının bunu fark etmiş olması gözlerimi yaşarttı" dedi.  Sanat yaşamı boyunca her zaman önüne hedefler koyduğunu vurgulayan Karadağ, "Hep hayallerim ve hedeflerim oldu. İlerisi için de elbette hedeflerim var. Kendi müziğim ve grubumla dünyanın birçok ülkesinde en büyük konser salonlarında konserler vermek bunlardan sadece bir tanesi. Yapılamaz, zor, imkansız denen ne varsa, neyle başarmak istiyorum ve bunun için de devamlı proje üretiyorum. Ne kadar çok insana ney dinletirsem bu dünyadaki vazifemi o kadar yerine getirmiş olacağım" ifadelerini kullandı.  Burcu Karadağ kimdir?  İstanbul'da 1979'da doğan sanatçı, ilkokuldan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümü'ne girdi. Salih Bilgin ve Niyazi Sayın'dan ney, Erol Sayan ve Doğan Dikmen'den Türk musikisi solfej ve nazariyat, Ali Eral'dan Batı musikisi dersleri aldı.
Niyazi Sayın - 04.06.2015
Maü'de Tasavvuf Müziği Dersleri
Verilen eğitimde klasik hafız tavrı ile Neyzen Niyazi Sayın üslubunun takip edildiğini ifade eden Kılıç, şöyel konuştu: "Bu çalışmalarımızla geleneksel müziğin varlığına ve zenginliğine dikkat çekmek istiyoruz.
Niyazi Sayın - 03.12.2014
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni
Cumhurbaşkanlığı 2014 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Türk sinemasına yaptığı büyük katkılar nedeniyle sinema alanında Hülya Koçyiğit'e, uzun sanat hayatı boyunca klasik Türk müziği ve tasavvuf müziğine yaptığı büyük katkılar nedeniyle müzik alanında Niyazi Sayın'a, Türk edebiyatına ve gelişmesine yaptığı önemli katkılar nedeniyle edebiyat alanında Alev Alatlı'ya, Abdülhamit dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarına dair değerli çalışmaları için tarih alanında Prof.
Niyazi Sayın - 03.12.2014
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sinema alanında Hülya Koçyiğit'e, müzik alanında Niyazi Sayın'a, edebiyat alanında Alev Alatlı'ya, tarih alanında Prof. Dr. Engin Akarlı'ya ve "Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi"ni de hazırlayan Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi'ne ödül verdi Edebiyat alanında.
Niyazi Sayın - 03.12.2014
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni (2)
Türk sinemasına yaptığı büyük katkılar nedeniyle sinema alanında Hülya Koçyiğit'e, uzun sanat hayatı boyunca klasik Türk müziği ve tasavvuf müziğine yaptığı büyük katkılar nedeniyle müzik alanında Niyazi Sayın'a, Türk edebiyatına ve gelişmesine yaptığı önemli katkılar nedeniyle edebiyat alanında Alev Alatlı'ya, Abdülhamit dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarına dair değerli çalışmaları için tarih alanında Prof.
Niyazi Sayın - 03.12.2014
Erdoğan: Nobel, Kararlarını Objektif mi Veriyor?
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende müzik alanında Niyazi Sayın, sinema alanında Hülya Koçyiğit, edebiyat alanında Alev Alatlı, tarih alanında Prof.
Niyazi Sayın - 14.10.2014
Mercan Dede "DOST Meclisi"Yle Borusan Müzik Evi'nde
Müzik serüvenine üniversite yıllarında kendi yaptığı ney ile başlayan Mercan Dede, daha sonra Kubbealtı Cemiyeti'nde neyzen Ömer Erdoğdular'ın öğrencisi oldu. Aynı dönemde tasavvuf müziği ve kültürünün yaşayan önemli aydınlarından olan, bendir enstrümanının da yaşayan en büyük ustası kabul edilen Nezih Uzel'den bendir ve Türk ritimleri eğitimi aldı. Ebru sanatını öğrendiği büyük ney üstadı Niyazi Sayın'dan fazlasıyla etkilendi.
Niyazi Sayın - 29.08.2014
Hayatını Ney'e Adadı
Yavuz Kenarda, çocukluğunda neyzen Kutbu Niyazi Sayın'dan etkilenerek, neyzen ve tanburi olan babası Osman Kenarda'dan ney dersleri almaya başladığını kaydetti.
Niyazi Sayın - 23.07.2014
100 Geleneksel Sanatçı" Kitabı Yayımlandı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, klasik Türk sanatında ekol ve gelenek oluşturan 100 ismi bir kitapta buluşturdu.  Kültür AŞ'den yapılan açıklamaya göre, Şeyh Hamdullah'tan Hamid Aytaç'a, Baba Nakkaş'tan Ali Üsküdari'ye, Süheyl Ünver'den Çiçek Derman'a, Rikkat Kunt'tan Faruk Taşkale'ye, Siyah Kalem'den Matratçı Nasuh'a, Levni'den Niyazi Sayın'a 100 ismin yer aldığı kitapta, sanatçıların, hayatı, eğitimleri, hocaları, sanatsal yaklaşımları, önemli eserleri, hatıraları ve öğütleri bulunuyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Niyazi Sayın Haberleri | Niyazi Sayın Kimdir - Haberler - Niyazi Sayın haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Niyazi Sayın kimdir, hayatı ve biyografisi. Neyzen Niyazi Sayın'ın sağlık durumu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 22.10.2021 00:20:34. #1.15#

title