Nike Bin 400 Kişiyi İşten Çıkartacak

ABD'li spor ürünleri üreticisi Nike, kökten bir organizasyon değişikliği kararı aldı. 10 ülkede 12 şehre odaklanacak Nike, küresel iş gücünü yüzde 2 azaltarak bin 400 kişiyi işten çıkartacak.

Nike, müşterilerine kişisel olarak daha iyi hizmet sunabilmek adına yeni bir program açıkladı. Doğrudan Müşteri Hareketi (Consumer Direct Offense) adı verilen programa göre Nike, dijital dünyanın nimetlerinden daha çok faydalanacak ve inovasyon ve ürün yaratıcılığını artırarak büyüme sağlayacak.

MÜŞTERİYLE BİRE BİR BAĞLANTI KURACAK

Amerikalı şirket, bu doğrultuda 'anahtar şehirler' ismi verilen bölgelerde müşterileriyle birebir bağlantılarını derinleştirmeyi planlıyor. Uzmanlara göre bu kararın önemli sonuçları olacak.

Nike firmasında CEO ve Başkan olarak görev yapan Mark Parker, "Sporun geleceğine değişen müşteri ihtiyaçlarını aklından hiç çıkarmayanlar karar verecek" dedi. Parker'a göre firma CDO sayesinde dijital pazaryerlerinde daha agresif olacak ve kilit şehirleri hedefleyerek ürünleri hiç olmadığı kadar hızlı teslim edecek.

12 KİLİT ŞEHİR ve 4 BÖLGE

Nike yöneticilerinden Trevor Edwards ise kategori, coğrafya, pazaryeri, ürün, pazarlama, dijitalin entegre edilerek yeni programın uygulanacağını söyledi.

Yeni düzenlemeyle Nike, 10 ülkedeki 12 anahtar şehre daha derinlemesine hizmet sağlayarak büyüyecek. Söz konusu şehirler şöyle: New York, Londra, Şangay, Pekin, Los Angeles, Tokyo, Paris, Berlin, Mexico City, Barselona, Seul ve Milano.

Bu şehirlerin 2020 yılı itibarıyla Nike'in hedeflenen büyümesinde yüzde 80 paya sahip olması bekleniyor. Nike bu doğrultuda bölge yapılanmalarını da altıdan dörde indirerek daha basit hâle getirecek. Bölge isimleri ise Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA), Büyük Çin, Asya Pasifik ve Latin Amerika (APLA) olacak.

İŞTEN ÇIKARMALAR BAŞLAYACAK

Yeni program kapsamında Nike.com, Nike + dijital ve müşteriye doğrudan perakende birimleri tek merkezde toplanıyor. Programı Nike Direct Başkanı Heidi O'Neill ve Dijital Operasyonlar Baş Sorumlusu Adam Sussman yönetecek.

Nike'ın üst düzey yönetimindeki ve organizasyon yapısındaki değişikliğin hızlı stratejik hamleler gerektirdiğini söyleyen uzmanlar şirkette küresel işten çıkarmalar başlayacağını belirtiyor. CNBC muhabiri Sara Eisen'e göre Nike, tüm işgücünün yüzde 2'sinde kesintiye gidecek. Bu, yaklaşık bin 400 personelin işten çıkarılacağı anlamına geliyor. (HABERTÜRK)