Niğde Müzedeki 7 Bin 200 Yıllık Kafatası Büyük İlgi Görüyor - Haberler
Haberi Paylaş

Niğde Müzedeki 7 Bin 200 Yıllık Kafatası Büyük İlgi Görüyor

Niğde Müzedeki 7 Bin 200 Yıllık Kafatası Büyük İlgi Görüyor
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Müzedeki 7 bin 200 yıllık kafatası büyük ilgi görüyorNiğde Müze Müdürü Fazlı Açıkgöz, müzede 7 bin 200 yıllık kil sıvalı insan kafatası sergilendiğini ve ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Müzedeki 7 bin 200 yıllık kafatası büyük ilgi görüyor

Niğde Müze Müdürü Fazlı Açıkgöz, müzede 7 bin 200 yıllık kil sıvalı insan kafatası sergilendiğini ve ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Niğde'nin Bor İlçesi'ne bağlı Bahçeli Beldesi'ndeki Köşk Höyük'te yürütülen kazı çalışmaları devam ederken 1985-87 yılları arasında 13 kil sıvalı kafatası bulunduğunu belirten Fazlı Açıkgöz, bunlardan 1'ini müzede sergilediklerini söyledi. Kafataslarının 7 bin 200 yıllık olduğunu ifade eden Açıkgöz, müzeye gelen ziyaretçilerden de büyük ilgi gördüğünü kaydetti.

SADECE NİĞDE MÜZESİ'NDE VAR

Dünyada kil sıvalı kafatasından 90 tane olduğunu ve 13 tanesinin de Türkiye'de sadece Niğde'de bulunduğunu ifa eden Açıkgöz, "Köşk höyükte yapılan kazılarda bir çok eser gün yüzüne çıkarken en önemlisi kil sıvalı kafataslarıdır. Bu bulunan 13 adet kil sıvalı kafatasları ülkemiz ve arkeoloji açısından çok önemli bir buluntu. Bunlar daha önce İsrail'de ve Ürdün'de bulunmuş Anadolu'da ise bu Müzemizde bulunan kil sıvalı kafatasları gerçekten çok özel" diye konuştu.

'KİL İLE ETLENDİRME YAPMIŞLAR'

Müze Müdür Fazlı Açıkgöz, kafataslarının kil ile sıvanmalarının önemli bir nedeni olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Köşk Höyük'te 66 bireylik bir mezar gömüsü bulundu. Ama bunların geneli şehir içine evlerin tabanına gömülen çocuklar. Yetişkinler şehir dışında mezarlıklara gömülüyor. Ama biz Köşk Höyük'te bulunan kafataslarının bedenleri yok. Sadece kafatasları var. İnsanlar bunları, ataerkil aileler olduklarında, ölüler çürüdükten sonra ölünün yakınları kafataslarını alıp getiriyorlar ve kil kullanarak etlendirme yöntemiyle sıvama yapıyorlar. Bunları etlendirme yöntemi dediğimiz şeylerle kil sıva ile sıvıyorlar yüzeylerini, burun, kulak ve göz deliklerine siyah bir taş koyuyorlar. Bu kafataslarını alın kısmına kadar kil ile sıvama yani etlendirme yapılmış vaziyette bulundu."

Niğde Müzedeki 7 Bin 200 Yıllık Kafatası Büyük İlgi Görüyor

Niğde Müzedeki 7 Bin 200 Yıllık Kafatası Büyük İlgi Görüyor

Niğde Müzedeki 7 Bin 200 Yıllık Kafatası Büyük İlgi Görüyor

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title