Murat Birinci Haberleri

Murat Birinci haber, Murat Birinci son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Murat Birinci - 23.11.2021
Sorgun'da "Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası" yapıldı
Sorgun Öğretmenevinde gerçekleştirilen turnuvaya 12 öğretmen katıldı. Çekişmeli geçen oyunlarda Karalık İlkokulu öğretmeni Tuncay Murat birinci, Yavuz Selim İlkokulu'ndan Ensar Fahri Caner ikinci, Şehit Mücahit Erbaş İmam Hatip Ortaokulu'ndan Ayşe Taş üçüncü oldu.
Murat Birinci - 25.10.2021
GÜNDEM / 25 Ekim 2021
(Ankara/13.30) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- İkinci el çevrim içi oto pazarında eylülde en çok satılanlar belli oldu İkinci el çevrim içi binek ve hafif ticari araç pazarında geçen ay en çok tercih edilen otomotiv markası Volkswagen olarak belirlendi Eylülde çevrim içi pazarda Türkiye pazarı satış hızı ortalama 41 gün olurken, en hızlı satılan marka 34 gün ile Renault olarak belirlendi (Abdulselam Durdak/İstanbul) 2- Avrupalı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin artması bekleniyor Polonya Türkiye Ticaret Odası Başkanı Marek Nowakowski: "Türkiye bölgesinde dominant bir ülke. Firmalarımız Çin yerine Türkiye'yi düşünüyor. Bence bu bir sürecin başlangıcı ve inanıyorum ki çok enteresan sonuçlar getirecek" Polonya Türkiye Ticaret Odası Türkiye Temsilcisi Koray Akgüloğlu: "Polonyalı yatırımcılar medikal ekipman ve kozmetik sektörlerine de ilgili. Bazı Polonyalı şirketler Türkiye'de zincir mağazalar açmayı hatta burada üretim yapmayı planlıyor" Türkiye Belçika Lüksemburg Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Şeremet: "Global tedarik zincirinde yaşanan hayati aksaklıklar, Avrupa ve Türkiye ekonomik ilişkileri için bir dönüm noktası. Benzer yatırımlar artarak devam edecek, dış ticaret hacminde olumlu gelişmeler olacaktır" Rus Türk Ticaret Evi Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kurtuluş: "Türkiye coğrafi konumu itibarıyla sadece konteyner değil, ro-ro, kargo ve tır nakliyesiyle de navlun konusunda maliyet avantajı sağlıyor" (Zeynep Çetinkaya/Ankara) 3- Katılım finansın 2025'te yüzde 15'lik pazar payına ulaşması mümkün gözüküyor Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İkram Göktaş: "Türkiye, kuşkusuz finans merkezi olacak ve bunun ilk adımı İslami Finans Merkezi olmaktan, bölge coğrafyasına hitap etmekten geçiyor" Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir: "Türkiye ile birlikte katılım finans alanında faaliyet göstermek isteyen ya da bizimle ortaklık yaparak katılım bankacılığının kendi ülkelerinde gelişmesini arzu eden birçok ülke var" (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 23.10.2021
GÜNDEM / 23 Ekim 2021
(Sakarya) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Körfez ülkeleri İstanbul Finans Merkezi'nde yerini alacak Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan: "2022 yılının ortasında İstanbul Finans Merkezi'nin çok önemli bir kısmı faal hale gelecek" "'İstanbul Finans Merkezi markası' içerisinde 'İFM Tahkim Merkezi'ni kuruyoruz. Bunun altında ilk defa 'İslami Tahkimi' oluşturacağız." "Önümüzdeki yıl 'Katılım Genç Gelişim' yetenek ve sertifikasyon programında sayıyı 2 bin kişiye çıkaracağız" (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 31.05.2021
GÜNDEM / 31 Mayıs 2021
(İstanbul/14.00/17.00) ÖZEL HABER 1- Nefes Kredisi, ekonomik aktiviteyi pozitif etkileyecek Ziraat Bankası: "Nefes Kredisi, KOBİ'lerin işletme sermayesi ihtiyaçlarını kolay, hızlı, ödemesiz dönemli ve düşük maliyetli desteklerle finanse ederek nakit dengelerinin sağlamlaştırılmasına katkı sunacaktır" VakıfBank: "Paket kapsamında kullandırılan kredilerin işletmelerin maaş, kira, tedarik harcamaları başta olmak üzere işletme giderleri karşılığı kullandırımı esas alınacak. Böylelikle dağıtılan kaynak reel ekonomimize aktarılacak" Halkbank: "Nefes Kredisi, aşılamanın hızlanması, işletmeleri etkileyen tam kapanma önlemlerinin kademeli olarak hafifletilmesi, turizm ve tatil sezonunun açılması gibi olumlu unsurları tamamlayacak çok önemli bir destek olarak ekonomik aktiviteyi pozitif yönde etkileyecektir" (Murat Birinci/İstanbul) 2- Türkiye tüm birimleriyle yurt dışındaki eserlerin peşinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan: "Bu yıl içinde bir müjdemiz olacak, yine ülkemize getirilecek eserler olacak.
Murat Birinci - 25.04.2021
GÜNDEM / 25 Nisan 2021
(İstanbul/16.00) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı öncesi AA'ya konuştu: "Şu anda büyük bir gönül rahatlığıyla, memnuniyetle bu yeni vizyonumu ve siyasetimi (iki devletli çözüm) ortaya koyuyorum çünkü Türkiye'nin de tam desteği vardır" "1974'te Mehmetçiğin Ada'ya gelmesiyle buradaki barış ve istikrar bu günlere kadar sürebilmiştir. Bunun bozulmaması için artık dengenin de korunması lazım. O denge, Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve kapsamlı, iki devlete dayalı bir anlaşmadır" "O da (Guterres), Annan Planı ve Crans Montana'da yaşananlardan sonra gerçekçi bir zemin olmadığını biliyor. Guterres, yolladığı davet mektubunda, 'bu defa aynı olmasın, yeni fikirlerle gelin' dediğinde o da bizim Cenevre'ye farklı düşünceyle gittiğimizi biliyor" "AB, Cenevre'de kesinlikle masada olmayacaktır. Kıbrıslı Türkler için AB bir taraftır" "Kıbrıs'ta, egemen eşitliğe dayalı, yan yana yaşayan iki egemen ve bağımsız devletin iş birliğiyle bir kalıcı ve sürdürülebilir anlaşma olabilir" (Muhammet İkbal Arslan - Lefkoşa) 2- Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ile "Bankacılık Söyleşileri": "100. yıla giderken ilk hedefimiz, iş modeliyle, organizasyon ve hizmet modeliyle, şube yapısıyla, çalışanlarının yetkinliğiyle ve teknoloji altyapısıyla geleceğin bankasını inşa etmek" "Bankalar artık birer teknoloji şirketine dönüşüyor. Bankacılık sektörünün geleceğini bu dönüşüm belirleyecek" "Ekonomide serbest piyasa dinamiklerine güvenmemiz ve çalışmasına fırsat vermemiz, öngörülebilirliği sabırla tesis etmemiz sorunları çözmek için yeter" "Türkiye'nin kaybettiği bir yerde kazanan olmaz. Hepimiz aynı gemideyiz. El birliğiyle bu fırtınalı dönemi aşacağız" (Murat Birinci / İstanbul) 3- TARİHİN AYNASI KÜLTÜREL SERVET - "Turizmin başkenti" Antalya, açık hava müzeleriyle göz kamaştırıyor Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel: "Antalya bölgesi gerçekten dünyanın en güzel kültürel mirasının bulunduğu, korunduğu bir bölge.
Murat Birinci - 17.02.2021
GÜNDEM / 17 Şubat 2021
(İstanbul/19.30) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Ekonomistler politika faizinde değişim beklemiyor Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen: "Politika faizinin yüzde 17 seviyesinde sabit kalması yönünde bir tahminimiz olmasına rağmen, bir artırım ihtimalini de göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyoruz" AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi: "Gerek hanehalkı ters dolarizasyonunun güçlendirilmesi ve gerekse enflasyonda yukarı yönlü sürprizlerin devam edebileceğini düşündüğümden TCMB'nin ılımlı bir faiz artışı (en fazla 100 baz puan) ile artırım sürecini sonlandırmasının mevcut dengeler açısından daha doğru olacağını düşünüyorum" Econs Kurucu Ortağı ve ekonomist Ferhat Yükseltürk: "TCMB'nin son dönemde gayet başarılı bir şekilde kullandığı sözlü yönlendirmeyle sıkı duruşun sürdürüleceği mesajının bu toplantıda tekrar teyit edilmeye devam edilmesini, faiz oranlarında ise herhangi bir değişikliğe gitmemesini bekliyorum" (Murat Birinci/İstanbul) 2- İSO, meslek liselerini Ar-Ge merkezine dönüştürüyor İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: "Okullarımızın döner sermayelerini güçlendirecek ve onları birer Ar-Ge ve üretim merkezi gibi konumlayacak iş birlikleri oluşturuyoruz" "(Hazırlıkları süren Teknik Eğitim Mükemmeliyet Merkezi) Bu merkezle amacımız; mesleki ve teknik eğitimin sosyal statüsünü güçlendirmek, niteliğini artırmak, eğitim-sektör ilişkisini güçlendirerek bölgenin beşeri ve kurumsal kapasitesini geliştirmek.
Murat Birinci - 14.02.2021
GÜNDEM / 14 Şubat 2021
(İstanbul/13.00/14.00/15.30/Bursa/13.00/Çanakkale/14.00/Ankara/17.30) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Bilim insanları Türkiye'nin uzay yolculuğuna "ODTÜ Uzay Teknokenti"nde şekil verecek Türkiye'nin Milli Uzay Programı kapsamında ODTÜ ile beraber, yerli ve yabancı yatırımcılara ev sahipliği yapacak Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin Gölbaşı'nda kurulumu için hazırlıklar sürüyor Gölbaşı'nda 70 hektarlık alanda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda ODTÜ çatısı altında kurulacak Uzay Teknokenti, Milli Uzay Programı kapsamındaki çalışmalara ev sahipliği yapacak ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök: "Bölgede yapılacak teknokent binaları ile uzay ve havacılık alanlarında çalışan start-up, KOBİ, ulusal ve uluslararası firmaların yürüteceği stratejiler için kuluçka, ofis ve kısmi üretim altyapıları yer alacak" (Selma Kasap/Ankara) 2- Bankalar 2020'de tüm zamanların en yüksek karına ulaştı Bankacılık sektörünün karı, 2020'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 22,3 artarak 59 milyar 973 milyon liraya yükseldi 12 ayda sektörün faiz geliri 423,5 milyar TL, toplam faiz gideri 208,7 milyar TL oldu (Murat Birinci/İstanbul) 3- Sağlık çalışanlarının yüzde 67'si en az bir kere şiddete maruz kaldı Öz Sağlık-İş Sendikası, Türkiye genelinden 8 bin 1 sağlık çalışanının katılımıyla "Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet Araştırması" yaptı Araştırmada katılımcıların yüzde 67'si görevi esnasında en az bir kez şiddetin bir türüne uğradığını beyan ederken şiddet olayları en fazla pazartesi günleri yaşandı Şiddete en fazla uğrayan sağlık çalışanları acil tıp teknisyenleri, tıbbi sekreterler, hasta bakım elemanları, tıbbi dokümantasyon görevlileri, güvenlik görevlileri, hemşireler ve ambulans şoförleri oldu (Özcan Yıldırım/Ankara) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 01.01.2021
GÜNDEM / 1 Ocak 2021
(İstanbul/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü) GÜNCEL 1- Dünya genelinde Kovid-19'a ilişkin gelişmeler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü) ÖZEL HABER 1- GRAFİKLİ - Güvenlik güçleri terör örgütü DEAŞ'a yeni yıl öncesi nefes aldırmadı Terör örgütü DEAŞ'a karşı kararlı ve etkin mücadelesini sürdüren Türkiye, yılın son ayında da örgüte ağır darbe vurdu Yeni yıl öncesi düzenledikleri operasyonlarla DEAŞ üyelerine göz açtırmayan güvenlik güçleri, aralık ayındaki operasyonlarda 347 zanlıyı yakaladı (Volkan Kaşik/Malatya) 2- Anne karnındaki 27 haftalık bebek, 5 cerrahın gerçekleştirdiği kalp operasyonuyla sağlığına kavuştu Hacettepe Üniversitesinde görev yapan Türk bilim insanlarınca, anne karnındayken akciğer damar kapağında kritik darlık ve sağ kalp odacığının gelişmediği tespit edilen bebek, özel bir operasyonla sağlığına kavuşturuldu Prof. Dr. Tevfik Karagöz, Prof. Dr. Özgür Deren, Prof. Dr. Özgür Özyüncü, Doç. Dr. Hakan Aykan ve Uzm. Dr. Murat Çağan tarafından gerçekleştirilen operasyonda, anne karnındaki bebeğin kalbine ve darlık olan kapağa kadar ilerletilen özel iğnedeki tel ve balonlarla kapaktaki darlık genişletildi Operasyon sonrası anne karnında takibi yapılan ve 37 haftalık olduğunda sezaryenle dünyaya getirilen bebeğe, kasık damarlarından girilerek uygulanan balon tedavisiyle operasyon tamamlandı Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Aykan: "Bebeği şu an yeni doğan servisinde herhangi bir destek tedavisi almadan ve bir cerrahi gereksinimi olmayacağını düşündüğümüz pozisyonda izliyoruz ve 1-2 gün içinde taburcu etmeyi planlıyoruz" Baba Hasan Göktan Aydemir: "Türk hekimlerine teşekkür ediyorum. Bebeğim, anne karnında bir kalp ameliyatı geçirdi. Şimdi gayet sağlıklı görünüyor. Umarım her şey güzel olacak" (Yeşim Sert Karaaslan/Ankara) 3- Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ile "Bankacılık Söyleşileri": "TCMB'nin hamlelerinin yanı sıra ekonomi ve hukuk reformunun yapılmasıyla Türkiye ekonomik anlamda önemli gelişmeler gösterebilir" "Ortodoks politikalara dönüşün etkisiyle yabancı sermayenin Türkiye'ye akışıyla büyüyen ama cari açık vermeyen ve dijitalleşmeyi önceleyen bir ülke konumuna yükselirsek sürdürülebilir büyümenin de kapısı açılacaktır" "Özellikle NPL rakamlarının yukarı gitme eğiliminde olabileceği 2021 yılında riskleri yönetmek bankacılık sektörünün ana gündemini oluşturacaktır" "Fiziksel ve dijitalin gerek şubelerde gerek bankacılık faaliyetlerinde birleşmesi ve faaliyetlerin tek bir bütün olarak yürütülmesi önümüzdeki dönemde gündemde olacak en önemli konulardan olacaktır" "Önümüzdeki dönemde İstanbul Finans Merkezi'nin de açılmasıyla ekonomik ortamın gerek öngörülebilirlik gerek kurumlar itibarıyla tam anlamıyla sağlanması Türkiye'nin önünü daha da açacaktır" (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 11.11.2020
Ekonomistler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "ekonomideki yeni dönem" açıklamalarını değerlendirdi
MURAT BİRİNCİ/BELGİN YAKIŞAN MUTLU - Ekonomistler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "ekonomideki yeni dönem" açıklamaları sonrası piyasaların olumlu tepki verdiğini, Türk varlıklarına talebin arttığını ve gelecek döneme ilişkin pozitif beklentilerin yükseldiğini söyledi.
Murat Birinci - 03.11.2020
Son dakika: GÜNDEM / 3 Kasım 2020
(İstanbul/11.30-14.00) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Yan yatan binadan canları pahasına 4 kişiyi kurtardılar İzmir'deki depremde en fazla hasar gören binalardan biri olan ve yıkılmaması için iş makineleriyle desteklenen Yılmaz Erbek Apartmanı'nda görev alan arama kurtarma ekibi, 4 kişiyi yaşama bağlayarak önemli bir başarıya imza attı Ekibi koordine eden AFAD Tunceli İl Müdürü Cem Erdoğan: "Hayat kurtarmak için risk almak zorundayız. Bunlar bizim annemiz, babamız, kardeşimiz, çocuğumuz. Onları almadan çıkamazdık" "Helim amcaya 'omuz omuza, can cana çıkacağız' demiştim. Onu da başardık" (Sergen Sezgin-Burak Akay/İzmir) 2- DOKTORLAR KOVİD-19'LA SAVAŞI ANLATIYOR - "Hastalara dünyayı verseniz bir saniye nefes almaya değişmezler" Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Abdurrahman Çetin ile eşi ve 3 çocuğu yakalandığı Kovid-19'u yenmeyi başardı Görevinin başına dönen ve immün plazma bağışında bulunan Çetin: "Entübe, oksijen alan hastalarımız var. Onların gözünde dışarıdan bir nefes alma isteğini görebiliyoruz. Onlara dünyayı verseniz bir saniye nefes almaya değişmezler" (Mehmet Sıddık Kaya/Diyarbakır) 3- Milyonerlerin mevduatı 2 trilyon liraya dayandı Milyoner sayısı eylül sonunda 301 bin 564, toplam mevduatları da 1 trilyon 958 milyar 817 milyon lira oldu Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, 9 ayda 76 bin 123, toplam mevduatları da 567,2 milyar lira artış gösterdi (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 02.11.2020
GÜNDEM / 2 Kasım 2020
(Bingöl/13.00) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- "Kovid-19 savaşçıları" yaşadıklarını anlattı Şehit Rıdvan Çevik Devlet Hastanesi Başhekimi Suat Altın: "İnsanlar ölümden korkmaktan öte acaba yakınlarımda bir şey oldu mu, onlarda da herhangi bir şey var mı, onlar da benim gibi ızdırap çekiyor mu gibi duygularla doluyor" Kovid-19'u yenen doktor Sedat Öztürk: "20-30 yaşında solunum sıkıntısı yaşayan hastalarla çok karşılaştık. O yüzden gençliğimize güvenmememiz, gerekli önlemleri almamız lazım" Kovid-19 ile mücadelesini kazanan hemşire Latife Kaçmaz: "İnsanların nefes almaya çalışıp bunu başaramaması, bunun verdiği acı içinde kıvrandıklarını görmek ızdırap verici" (Necmettin Karaca/Van) 2- DOKTORLAR KOVİD-19'LA SAVAŞI ANLATIYOR - "Kimse 'ben gencim, sağlıklıyım, sporcuyum' diye güvenmesin" Koronavirüsü yenen KKÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Gül: "Hastalığın ilk 15 gününde yaklaşık 10 kilogram zayıfladım. Bu yüzden halkın dikkat etmesi gerekiyor. 'Ne olacak ben geçireyim, kurtulayım' gibi bir düşüncenin doğru olmadığını gördüm" "Çoğu hasta da kendi veya yakın bir akrabasının başına gelmeden hastalığa inanmıyor. 'Nasılsa hafif bir şeydir, geçer' diye düşünüyorlar ama geç de olsa başlarına gelince öyle olmadığı anlaşılıyor" "Kimse 'ben gencim, sağlıklıyım, sporcuyum' diye güvenmesin. Kimde nasıl gideceği belli değil. Bir de bunun vebali var" (Muhammet Fatih Gökmen/Kırıkkale) 3- Bankalardan tüm zamanların en yüksek 9 aylık karı Bankacılık sektörünün karı, bu yılın 9 ayında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 28,8 artarak 46 milyar 254 milyon liraya yükseldi Sektörün eylül ayı karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,1 artarak 3 milyar 305 milyon lira oldu 9 ayda sektörün faiz geliri 304,5 milyar TL'ye, toplam faiz gideri de 138,9 milyar TL'ye geriledi (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 29.10.2020
Son dakika haberleri: GÜNDEM / 29 Ekim 2020
ÖZEL HABER 1- Pandemi, tesislerin dezenfeksiyon hizmeti kullanımını yüzde 385 artırdı Tesis Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökçenur Çelebioğlu: "Yapılan araştırmalar, pandemi döneminde AVM'lerin açılışıyla birlikte tesislerdeki dezenfeksiyon hizmeti kullanımında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 385 oranında artış yaşandığını gösteriyor" "Bu süreçte kullanılan dezenfeksiyon kimyasalları sarfiyatı da yaklaşık 5 kat arttı" "Pandemi döneminde çoğu zaman bazen günde 8 maske, 8 çift eldiven gibi, önceden hesap edilen sayıların belki 10-20 katından fazla kişisel koruyucu malzeme temin etmek durumunda kaldık" (Güç Gönel Sağıroğlu/İstanbul) 2- İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü kurulacak Uluslararası iyi uygulamalardan yararlanılarak firmalara fırsat eşitliği sağlayan, güvenli bir finansal teknoloji (fintek) ekosisteminin oluşumu desteklenecek İstanbul Finans Merkezi bünyesinde bir Finans Teknopark kurulacak Faizsiz finans sisteminin ülke finans sistemindeki yeri güçlendirilecek, faizsiz finans alanında ürün ve hizmet çeşitliliği ile insan kaynağı geliştirilecek, politika geliştirme süreçlerini destekleyecek araç ve mekanizmalar oluşturulacak (Murat Birinci /İstanbul) 3- e-Ticarette "rekorlar serisi" bekleniyor Türkiye'de geçen yıl 190 milyar dolar düzeyinde bulunan e-ticaret hacminin bu yıl 213 milyar dolara, gelecek yıl da 240 milyar dolara yükselmesi bekleniyor Bu yıl yüzde 36,5 seviyesinde bulunan internet üzerinden alışveriş yapanların oranının da 2021'de yüzde 38'e çıkacağı tahmin ediliyor Türkiye'nin ticaretin kolay ve güvenli yapıldığı, tüketici haklarının gözetildiği önemli ticaret merkezlerinden biri haline getirilmesi amacıyla, sınır ötesi e-ticarette ürünlerin iade alınması süreci kolaylaştırılacak, tüketicilerin korunması amacıyla hizmet memnuniyet endeksi oluşturulacak (Zeynep Çetinkaya/Ankara) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 25.08.2020
Son dakika haber | GÜNDEM / 25 Ağustos 2020
(İstanbul/11.00) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Oto ekspertizde yeni dönem değişikliklerine dikkat -TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger: "İkinci el araç satışı yapan işletmeler, satış tarihten önce üç gün içinde ekspertiz raporu almak zorunda olacak" "Ekspertiz raporu ücreti, satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hallerde satıcı işletme tarafından ödenecek" "Ticareti yapılan ikinci el otomobil, satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacak" (Abdülselam Durdak/İstanbul) 2- Türk cerrahlardan tarihi "çok branşlı" ameliyat İngiltere vatandaşı Margaret Alice Ping, böbreğinden kalbine sıçrayan tümör nedeniyle ani ölüm riskiyle karşı karşıya bir durumdayken, Türk profesörlerin katılımıyla 8 saatlik bir ameliyata alındı Başarılı bir takım oyunu neticesinde iyi geçen ameliyatın ardından, hastanın; böbrek, karaciğer, akciğer ve kalbindeki tümör temizlendi Hasta Margaret Alice Ping: "Geldiğimde biraz şaşırdım. Türk profesörler, Türk hekimleri çok yetenekli. Türkiye'de tedaviyi öneririm" Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Türkoğlu: "Bu tür ameliyatları çok büyük merkezlerde ancak yapabilirsiniz. Yani büyük üniversite hastanelerinde, çok gelişmiş bir eğitim hastanesinde, yurt dışında da tabii büyük merkezlerde bunu yapabilirsiniz. Yani lalettayin bir merkezde bunu yapmanız mümkün değil" (Musab Turan/İstanbul) 3- Türkiye İş Bankası 96 yaşında İş Bankası Genel Müdür Adnan Bali: "Pandeminin ardından üretimde yerelleşme eğilimi güçlenecek ve ticarette coğrafi yakınlığın önemi artacak. Bu iki unsur, Türkiye'nin coğrafi konumunun kıymetini daha da arttıracak" "Artık üretimi daha çok yerinde, ticareti daha çok yakın yerlerde yapmaya dönük, kısa terminlerle ve onun yarattığı küçük stokların ihtiyaçlarla uyumlu bir şekilde eritildiği bir üretim modeli önemli hale gelecek. Türkiye, bunu ihracatını artırmak, ürün ve bölge açısından ihracatını çeşitlendirmek için bir fırsat olarak kullanabilir" "Pandemi döneminde ezberler çok ciddi şekilde bozuldu. Bazı şeyleri kalıcı hale getirmesi bakımından tarihte çok önemli bir süreç olarak kayda geçecektir. Hatta bir süre sonra hep pandemiden önce, pandemiden sonra diye konuşacağız" "Bu dönemde belki 5-10 yılda gerçekleşebilecek bir dönüşüm aylara sığdı. Kurumlar, firmalar normal şartlarda denemeye, sınamaya korktukları bazı işleri çok büyük ölçeklerle yapmak durumunda kaldı" (Murat Birinci / İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 02.07.2020
Son dakika haberleri... GÜNDEM / 2 Temmuz 2020
(İstanbul/17.30/20.00/Balıkesir/20.00) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- GRAFİKLİ - Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi Kovid-19 yükünü omuzluyor Yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında Atatürk Havalimanı yerleşkesine inşa edilen 1008 yatak kapasiteli hastane, diğer hastanelerin Kovid-19 yükünü omuzlayarak, salgınla mücadelede önemli rol üstleniyor Hastanenin, pandemi sonrası dönemde de olası salgın ve afetler ile sağlık turizmi alanında aktif olarak rol alması planlanıyoR SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş: "(Kovid-19 tanılı hastaların aktarımı) Önce kendi hastanemizden başladık. O hastaları buraya çektik. Arkasından 4 hastane planlandı; İstinye, Kağıthane, Eyüp ve Bayrampaşa devlet hastaneleri. Şu an oralarda herhangi bir Kovid'li hasta yok. Bunun dışında Bahçelievler ve Bağcılar'ın yanı sıra başka hastanelerden de peyderpey hastaları çekiyoruz" "Bunu çekerken tıbbi etiğin bozulmaması lazım. Buradaki hastaneleri 7 gün 24 saat hizmet veren sağlık işletmeleri gibi düşünürsek bu hizmetin aksamaması için her türlü önlemin alınması, hemşiresi, temizlikçisi, teknisyeni, doktoru, güvenlikçisine kadar hepsinin tam teşekküllü hazır olması lazım" (Elif Küçük/İstanbul) 2- İZOLE TATİLİN ALTERNATİF ADRESLERİ YAYLALAR - Kaçkarlar misafirlerini ağırlıyor Türkiye'nin 3 bin 937 metreyle en yüksek dağları arasında yer alan Kaçkarlar'da bulunan yaylalar, havaların ısınmasıyla misafirlerini ağırlamaya başladı Yaylalara gelen ziyaretçiler, zirveye tırmanma imkanının yanında endemik bitki türleri ile dolu alanlarda doğayla baş başa kalma imkanı buluyor Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı Ömer Mertyürek: "Pandemiden sonra insanların doğaya ilgisi arttı. Umarım tüm insanlık adına doğayı kurtaran bir süreç olur" (Muhittin Sandıkçı/Rize) 3- RÖPORTAJ - Türkler, Alman şirketlerini satın alarak teknoloji transferi yapabilir DEİK Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı Steven Young: "Uluslararası üretim ağı yeniden yapılanacak. Bölgenin ihtiyacını bölgenin içinden tedarik etme politikasını göreceğiz. Bu anlamda Türkiye'nin çok büyük fırsatı var. Almanya'nın ya da Avrupa'nın şu ana kadar Çin'den tedarik ettiği veya Çin'e yaptığı yatırımlar belki kalacaktır ama ek yeni yatırımlar konusunda Türkiye ciddi adayların bir tanesi olacak" "Almanya'da değerli firmalar var. Bu firmalar start up ya da faaliyetlerinin ilk 3 yılındalar. Bu firmalar, koronavirüs salgınıyla birlikte nakit akış sıkıntısına giriyorlar. Ama ellerinde iyi teknoloji ya da ürün var, müşteri portföyleri de oldukça cazip. Batmamaları gerekiyor. Bu tip şirketlerle iş ortaklığı yapılabilir, kısmen ya da tamamen satın alınabilirler" "Önümüzdeki Kovid-19 sonrası dönem çok büyük fırsatlar vadediyor. Tahmin ediyorum, önümüzdeki 3 yıl içerisinde, Türkiye ve Almanya arasındaki tutturduğumuz hem iş hem de siyaset dünyasındaki direkt iletişim sayesinde oldukça güzel yatırımlar ve gelişmeler olacak" "Türkiye, salgın döneminde çok başarılı sınav verdi. Yurt dışında süpermarketlerin raflarının boşaldığını, marketlerin önlerinde kilometrelerce kuyruklar gördük. Türkiye'de bunların hiçbirini görmedik" "Türkiye ve Almanya, Osmanlı'dan gelen geleneksel ve çok değerli bir ilişkiye sahip. Burada 100 yıldan fazla süredir faaliyet gösteren ve Türkiye'yi benimsemiş Alman firmalarımız var. Biz bunlara yeni şirketler katacağız, yeni sektörler açacağız. Almanya da bu konuda motivedir" (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 17.06.2020
GÜNDEM / 17 Haziran 2020
(Roma/22.00) ÖZEL HABER 1- Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi tarafından alınan kararlar ve ilgili kurumlarca salgın karşısında reel sektörü desteklemeyi amaçlayan proaktif adımlar dünyada izleniyor Türkiye'de salgınla mücadelenin başından beri reel sektöre destek esas alınırken, hem istihdamın devamlılığı hem de reel sektör firmalarının nakit akışı desteklendi, finans sektörünün kaynakları bu dönemde ekonomik hayatın ihtiyaçlarına etkin şekilde yönlendirildi Reel sektörün ayakta tutulması için finans sektörünün üzerine düşeni yapmasını gerekli gören makroekonomik politika yaklaşımı, ABD'de de benimsendi Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Halis Kıral: "Salgın sürecinde kamu tarafında proaktif bir yaklaşımla ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılıyor" " Küresel düzeyde düşük faiz politikasının uzun süre devam edeceği yerelde de düşük faiz politikasının banka maliyetlerini daha yönetilebilir ve sürdürülebilir kılması, orta ve uzun vadede olumlu bir perspektif sunmaktadır" (Murat Birinci/İstanbul) 2- Kamu Denetçiliği Kurumu Türkiye'nin koronavirüsle mücadeledeki başarısını dünyaya anlatacak KDK tarafından hazırlanan ve farklı dillere çevrilen "Türkiye'nin Koronavirüs Hastalığıyla Mücadelesi" başlıklı raporla, Kovid-19 sürecindeki sağlık tedbirleri ile idari ve ekonomik önlemler, rehber niteliğinde dünyaya duyurulacak Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç: "Türkiye'de bulunan yabancı büyükelçilere, dünyada sağlıkla ilgilenen tüm kurumlara ve dünya ombudsmanlarına göndereceğiz.
Murat Birinci - 28.05.2020
GÜNDEM / 28 Mayıs 2020
(İstanbul/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü) ÖZEL HABER 1- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 1 milyar avroluk çevre ve altyapı projesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: "Yatırım tutarı 1 milyar avroyu aşan 48 çevre projemiz ile 12 milyon vatandaşımızın içme suyu temini, atık su arıtma ve katı atık bertarafı gibi çevre ve altyapı hizmetleri eksiksiz sağlanmış olacak" "Çevreyi ve tabiatı bir emanet olarak görüyoruz. Yatırımlarımızın ve projelerimizin tamamını çevreyi önceleyen bir yaklaşımla ele alıyor, buna göre hareket ediyoruz" (Zehra Aydın Turapoğlu/Ankara) 2- BBVA'dan Türkiye ekonomisi ve bankalarına övgü BBVA Grup Üst Yöneticisi Onur Genç: "Türkiye kamu maliyesi olarak güçlü. Bizim tabii dikkat etmemiz gereken ödemeler dengesi dediğimiz konu. Hükümetimiz çok doğru bir şekilde yeniden dengelenme süreciyle yılların birikmiş cari açığını düzeltmeye çalışıyor" "Türkiye'nin bankaları bir kere sermaye, likidite ve güç olarak çok iyi bir noktada, uzun zamandır da böyle. Bankacılık sektörüne güç, sıhhat ve gelecek olarak hepimizin güven vermesi lazım" "Bu salgın bir küresel bankacılık krizine dönüşmez. En büyük etkiyi karlılık ve kredi maliyetlerinde yükseliş olarak göreceğiz" "Data, krizde daha önemli hale gelmiş olabilir ama krizden bağımsız önümüzdeki dönemde bankaların ve aslında her sektörün çok fazla yoğunlaşması gereken konulardan biri olacak" (Murat Birinci/İstanbul) 3- Veri sızıntısına yerli "Bariyer" Siber güvenlik ürünü HAVELSAN Bariyer hem uluslararası hem de ulusal güvenlik ve uygunluk sertifikasyon süreçlerini tamamlayan Türkiye'deki ilk veri sızıntısı önleme ürünü oldu HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay: "Başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere, kritik kurumlarımızın veri güvenliğinin sağlanması için en ideal ürünü ortaya çıkardık.
Murat Birinci - 29.04.2020
GÜNDEM / 29 Nisan 2020
(Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü) GÜNCEL 1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü) ÖZEL HABER 1- "Aşılama durursa salgın hastalıklar artar" uyarısı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Aşılamayı durdurursanız, kızamık dünyada Kovid-19'dan çok daha kötü, öldürücü bir salgın yapar" "Kızamık, yeni tip koronavirüsten 5 kat daha bulaşıcı bir hastalık. Su çiçeği de kızamıktan 5 kat daha fazla bulaşma potansiyeline sahip bir hastalık" "Aile hekimleri bunun için gerekli organizasyonu yapıyor, aşı yaptıracak olanları Kovid şüphesi olan kişilerle karşılaştırmıyor. Onun için aileler çekinmeden gidip zamanı geldiğinde çocuklarının aşısını yaptırsınlar" (Duygu Yener/Ankara) 2- 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kırmızı beyaz kulelerinde sona yaklaşılıyor Yapımı tamamlandığında "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanını alacak köprünün Sütlüce ve Şekerkaya yakalarındaki ayaklarında üst üste konulan kule bloklarının yüzde 78'lik kısmı bitirildi Otoyol çalışmaları, proje başlangıcı olan Malkara Kavşağı ile Umurbey beldesi arasındaki 83,4 kilometrelik kesimde toprak ve sanat yapıları işleriyle sürüyor (Burak Akay/Çanakkale) 3- Ülkeler 2020'de iç talebi canlandırmaya odaklanacak Deniz Yatırım Strateji Bölüm Müdürü Orkun Gödek: "Dünyada 2. çeyreğin sonundan itibaren canlandırma adımlarının iç talebi destekleyici olarak hızlandırılacağını düşünüyorum" "Şu an atılan adımlar kaybolan talebi yerine koymaktan ziyade işsizliği engellemek ve şirketlerin yaşamasını sağlamak adına" "Global ticaret bitmeyecek ancak hizmet ve turizm sektörü üzerinden ticareti kurgulayan ülkelerin toparlanma hızında sorunlar yaşanabilir" (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 27.04.2020
GÜNDEM / 27 Nisan 2020
Hazine ve Maliye Bakanlığı 5 ay (161 gün) vadeli Hazine bonosu ile 7 yıl (2 bin 380 gün) vadeli devlet tahvilinin yeniden ihraç ihalelerini gerçekleştirecek.
Murat Birinci - 12.04.2020
GÜNDEM / 12 Nisan 2020
(TBMM/13.00) (Fotoğraflı) GÜNCEL 1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü) 2- İçişleri Bakanlığınca, 30 büyükşehir ile Zonguldak'ta ilan edilen 48 saatlik sokağa çıkma yasağı, saat 24.00'te sona erecek. (Fotoğraflı-Görüntülü) ÖZEL HABER 1- ODTÜ'den pandemiyle mücadeleye yüksek teknolojili robot ve yazılım desteği Rektör Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök: "Akademisyenlerimiz tarafından, Kovid-19 araştırmalarına özel, yapay zeka tabanlı arama motoru ve insan gücüne gereksinim duyulmadan dezenfeksiyon sağlayan robot geliştirildi" "Arama motoru, tıp ve yaşam bilimleri alanındaki bilimsel araştırmalarda en sık karşılaşılan, binlerce makale ve veri arasında doğru kaynaklara zamanında ulaşabilme, analiz etme sorunlarını mevcut sistemlere göre çok daha etkili şekilde yapabiliyor" "Merdiven çıkabilme becerisine sahip robot 5 litrelik dezenfektan tankı ve 180 derece dönebilen püskürtme cihazının yanı sıra 8 saat kesintisiz çalışabilen ultraviyole lambaları ile virüs ve mikroorganizmaları etkisiz hale getirmeyi hedefliyor" (Selma Kasap/Ankara) 2- Yozgat Şehir Hastanesi Kovid-19'la mücadele için pandemi hastanesine dönüştürüldü Koronavirüs tehlikesine karşı hazır hale getirilen 475 yataklı şehir hastanesi, fiziki altyapısı, nitelikli yatak kapasitesi ve sahip olduğu yüksek teknolojiyle Türkiye'nin salgınla mücadelesine büyük katkı sağlıyor Pandemi hastanesine dönüştürülen Yozgat Şehir Hastanesinde koronavirüs şüphesi bulunan hastalar, özel izole edilmiş odalarda tedavi edilerek virüsün yayılmasının önüne geçiliyor (Ömer Ertuğrul/Yozgat) 3- Temassız ödemelerde tüm zamanların en yüksek oranları görüldü Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko: "Temassız ödemeler mart ayında önemli mesafe katederek, geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 170 artış gösterdi" "Temassız kartlarda aslında sıfır güvenlik endişesi var. Temassız kartlar, en az temaslı kartlar ve işlemler kadar güvenli ve önemli" "Martın ilk haftasında her şeyi normal seyrinde gitti, ikinci haftasında birden bire harcamalarda bir sıçrama gördük. Sonrasında üçüncü hafta evde kal çağrılarıyla harcamalar biraz düştü ve kategori değiştirdi. Martın son haftasında harcamalar iyice sakinleşti" "İnternetten ödemelerde en olumsuz etkilenen üç sektör havayolları, konaklama ve seyahat sektörü oldu. Buradaki düşüş sırasıyla yüzde 48, yüzde 47 ve yüzde 42" "Nisan ayından itibaren daha fazla kartlı ödemeler, daha az nakit işlemler, hızlanan temassız ödemeler ve artan e-ticaret eğilimleri göreceğimize inanıyoruz" (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 24.03.2020
GÜNDEM / 24 Mart 2020
(Ankara) GÜNCEL 1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs Kovid-19'un dünyada yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü) ÖZEL HABER 1- Küresel pandemi hükümetlere kesenin ağzını açtırdı Yeni tip koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin azaltılması amacıyla para politikalarında manevra alanı daralan merkez bankalarının attığı genişlemeci adımlar "panik ortamını" yatıştırmada yetersiz kalınca devreye hükümetler girdi Hükümetlerce açıklanan teşvik paketlerinde ekonominin en mikro düzeyine odaklanıldığı görülürken, borçlanma maliyeti artan ve temerrüt riskinin ortaya çıktığı şirketler ve çalışma hayatı negatif etkilenen bireylere yönelik kredi ve mali destekler öne çıktı Sokağa çıkma yasakları ve çeşitli kısıtlamaların olduğu bir ortamda ekonomide çarkların dönmesi için piyasalara likidite desteğinin yanı sıra bireylerin harcama kabiliyetini kaybetmemesi, işverenlerin de çalışanlarının maliyetini karşılayabilmesi için maaş ödemelerinden çek dağıtımına ve vergi desteğine kadar birçok tedbir devreye alındı Sektör bazlı bakıldığında, turizm ve havacılık sektörlerine yönelik vergi ötelemesi ve kurtarma paketlerine yoğunlaşıldığı, pandeminin önlenmesinde büyük role sahip sağlık sektörü çalışanlarına ise teşvik edici bir yaklaşım benimsendiği görülüyor (Murat Birinci-Belgin Yakışan Mutlu/İstanbul) 2- Kovid-19'un ruh sağlığını olumsuz etkilememesi için öneriler DSÖ Türkiye Ofisi Ruh Sağlığı Program Yöneticisi Doç.
Murat Birinci - 05.02.2020
GÜNDEM / 5 Şubat 2020
(Siena/22.30) ÖZEL HABER 1- Türkiye, Avrupa'da asgari ücreti en fazla artıran ikinci ülke oldu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: "Türkiye, 2020 itibarıyla uygulanan asgari ücretin satın alma gücü paritesine göre, İspanya, Yunanistan, Portekiz, Sırbistan ve Bulgaristan'ın da aralarında olduğu birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı" (Özcan Yıldırım-Ankara) 2- Sanayi kenti Bursa 2020'ye "hızlı" başladı Ocak ayında ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,95 artıran Bursa, en fazla dış satımını 153 milyon 756 bin dolarla Almanya'ya yaptı OYAK Renault, TOFAŞ, Bosch ve Karsan gibi dev firmaların faaliyet gösterdiği kentte otomotiv endüstrisi, ihracatta başı çekti Otomotiv sektörünün geçen ay yaptığı ihracat, 2019'un aynı ayına göre yüzde 8,07 artışla 573 milyon dolardan 619,2 milyon dolara çıktı (Sinan Balcıkoca/Bursa) 3- ANALİZ- Şirketlerin ödeme gücü ve kredi hacmi artacak 2020, şirketlerin hem düşen faizle hem de güçlenen ekonomik aktivite sayesinde ödeme güçlerinin arttığı, kredi hacminin de yükseldiği bir yıl olacak Bu da takibe dönüşüm oranında önemli düşüşleri beraberinde getirecek Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek: "Zorunlu karşılıklarda yapılan ayarlamaların ardından kamu bankaları önderliğinde kredi ivmelenmesine devam eden süreçte özel bankaların da katılım sağlaması, Türk lirası cinsinden kredilerde yıllık yüzde 15 civarı büyüme potansiyelini ortaya koydu" (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 03.02.2020
GÜNDEM / 3 Şubat 2020
(Aydın/19.30) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- ANALİZ - Kamu bankalarının 15 yıllık değişim ve dönüşümü Geçmiş yıllarda kriz dönemlerinde "görev zararları" ile adından söz ettiren kamu bankaları, son 15 yıldaki dönüşümle karlılıkları, düşük faiz oranları, mega projelere sundukları finansman desteği ve ekonomideki etkin rolleri ile konuşuluyor Üç kamu bankasının 2004 yılında 108,4 milyar lira seviyesinde olan aktif büyüklüğü, 2019'da 1 trilyon 532 milyar liraya yükseldi Bankacılık sektörünün kredi bakiyesinde kamu bankalarının payı 2000 yılında yüzde 18 iken, yıllar itibarıyla kademeli artarak 2018'de yüzde 34,4'e ve 2019'da yüzde 36'ya ulaştı 2004'te yüzde 10,7, 2009'da yüzde 4,5 ve 2018'de yüzde 3,04'e kadar gerileyen kamu bankalarının NPL rasyosu, geçen yıl yüzde 4,05 olarak gerçekleşti (Murat Birinci/İstanbul) 2- GRAFİKLİ - YPG/PKK'ya yılın ilk ayında ağır darbe Şehir merkezleri ve kırsal alanların yanı sıra yurt dışında da teröristlerin peşini bırakmayan güvenlik güçleri, terör örgütü YPG/PKK'ya ocak ayında ağır darbe vurarak 45 teröristi etkisiz hale getirdi Eli kanlı terör örgütü PKK'ya ve gençlik yapılanmasına yönelik ocakta birçok ilde gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan 112 zanlıdan 63'ü tutuklandı Geçen yıl ağustos ayında başlatılan ve 144 teröristin etkisiz hale getirildiği "Kıran" operasyonları tamamlandı, bazı bölgelerde ise "Kapan" operasyonları başlatıldı (Yunus Okur/Erzurum) 3- İkinci el otomobilde "kapora tokatçılığına" dikkat Özellikle ikinci el araç alım satımıyla ilgili son dönemde sıklıkla gündeme gelen dolandırıcılık yöntemlerinden "kapora tokatçılığı" ile vatandaşlar mağdur ediliyor Yanıltıcı ve dikkati çekici ilan başlıklarıyla alıcıların ilgisini cezbeden dolandırıcılar, sahte ilanlar için topladıkları kaporanın ardından ortadan kayboluyor Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük: "(Tüketiciler) İyice araştırmadan, arabanın gerçekten var olup olmadığını fiziken kontrol etmeden, gidip görmeden, muhatapla, satıcıyla görüşmeden sakın kapora göndermesin" "Elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanun kapsamında bu tür ilanlara izin veren web siteleri de bu tür tüketici mağduriyetlerine karşı sorumlu olmalı" (Abdulselam Durdak/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 02.02.2020
GÜNDEM / 2 Şubat 2020
(Melbourne/11.30) ÖZEL HABER 1- Milyoner sayısı 2019 sonunda 225 bini aştı Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, geçen yıl 45 bin 314 kişi artarak 225 bin 440'a ulaştı 2019 sonu itibarıyla milyonerlerin bankalardaki toplam mevduatı 1 trilyon 392 milyar liraya yükseldi Milyoner başına düşen ortalama mevduat, yaklaşık 6 milyon 173 bin lira olarak hesaplandı (Murat Birinci/İstanbul) 2- Türkiye otomotiv pazarı 22 Avrupa ülkesini geçti Avrupa'da en fazla otomobil satan dokuzuncu ülke olan Türkiye, otomotiv pazarındaki daralışa rağmen 22 Avrupa ülkesini geride bıraktı Mercedes, BMW, Volkswagen ve bu firmaların bünyelerindeki diğer önemli markalara sahip Almanya, geçen yıl Avrupa'nın en fazla otomobil satan ülkesi olarak kayıtlara geçti Türkiye hariç tutulduğunda 30 ülkenin bulunduğu listenin son beşlisi Bulgaristan, Estonya, Letonya, Güney Kıbrıs Rum kesimi ve İzlanda oldu (Abdulselam Durdak/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 29.01.2020
Katılım bankalarının kamu finansmanındaki payı artıyor
MURAT BİRİNCİ/CÜNEYT KEMAL ÖZKÖK - Katılım bankalarının elinde bulundurduğu iç borç stoku enstrümanları 2019'da bir önceki yıla göre yüzde 243,3 artarak 30,9 milyar liraya yükseldi.
Murat Birinci - 17.01.2020
GÜNDEM / 17 Ocak 2020
(Bursa/18.30) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Yarı yıl tatilinde çocuklar eğlenceye doyacak İstanbul'da çocuklar için yarıyıl tatilini birbirinden eğlenceli, eğitici ve öğretici etkinliklerle değerlendirebilecekleri seçenekler bulunuyor Miniatürk, Koç Müzesi, Oyuncak Müzesi, Barış Manço Müzesi, Uçurtma Müzesi, Çikolata Müzesi çocuklara müze kültürünü aşılarken, Tuzla Viaport, Aslan Park, İstanbul Akvaryum, Snowpark, Forestanbul ise doğa ile iç içe olma, canlıları daha yakından tanıma imkanı sağlayacak Çocuklar, Korsan Adası Tema Park, İsfanbul, Legoland ve KidZania'da ise eğlenceye doyacak (Çiğdem Alyanak/İstanbul) 2- Su ürünleri ihracatı 1 milyar dolar kazandırdı Türkiye'den geçen sene Hollanda, İtalya ve Rusya başta olmak üzere 84 ülkeye yapılan su ürünleri ve mamulleri ihracatı, önceki yıla göre yüzde 7 artarak 1 milyar 21 milyon doları aştı DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu: "Yeni sezonda daha fazla su ürünleri ve mamulleri ihraç ederek daha yüksek döviz girdisi sağlayacağımıza inanıyorum" (Meltem Yılmaz Karakurum/Trabzon) 3- Ziraat Bankası 2020'de de tarımdan enerjiye her alanda aktif olacak Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın: "Önümüzdeki dönemde gerek kredilerimizle gerekse hayata geçireceğimiz yeni uygulamalarla ülkemiz tarımını, üreticilerimizi ve tarladan sofraya kadar olan sürecin tamamını bugüne kadar olduğundan çok daha güçlü şekilde 'bir bankadan daha fazlası' olarak desteklemeye devam edeceğiz" "Sektördeki her 3 TL'lik kredi artışının yaklaşık 1 TL'si Ziraat Bankası tarafından sağlandı. Sektörün TL kredi stoğundan aldığımız pay yaklaşık yüzde 20 seviyesindedir" "Kullandırılmış olan her 3 TL konut kredisinin yaklaşık 1 TL'sini sağlayarak konut kredilerinde yüzde 31 pazar payına ulaştık" "İVME Finansman Paketi ile şu ana kadar 52 bine yakın müşteriye uygun vade ve faiz oranı ile yaklaşık 14 milyar TL kredi kullandırımı gerçekleştirdik" "Geçen yıl sonu itibarıyla tarımsal üretime yönelik kredilerimiz 64 milyar TL'yi aşarak, kredili müşteri sayımız yaklaşık 700 bin kişiye ulaştı" (Murat Birinci/ İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 14.01.2020
Sanayi üretimi 2019'un son çeyreğinde güçlü büyümeye işaret ediyor
MURAT BİRİNCİ/ERHAN CİHAN ÜNAL - Sanayi üretim endeksinin, Kasım 2019'da yıllık yüzde 4,3 ile 16 ayın en yüksek artışını sergilemesi, geçen yılın dördüncü çeyreğinde güçlü ekonomik büyümeye işaret ediyor.
Murat Birinci - 08.01.2020
GÜNDEM / 8 Ocak 2020
(Polkowice/21.00) ÖZEL HABER 1- Sağlık Bakanı Koca: "Aşı reddi ile ilgili tartışmalar, yerlileşmeyle azalacak" "Aşı, mutlak yapılması gereken bir uygulamadır. Bunda hiç tereddüdümüz yok" "Aşının yerlileştirilmesi noktasına daha fazla eğildiğimizi ve birçok çocuğumuzu erken dönemde aşılama noktasında yaygın bir gayret içinde olduğumuzu, bu kapsamda aşılama oranlarının yüzde 98'lere vardığını belirtmek istiyorum" "Özellikle çocukluk çağı döneminde aşılama giderek azalıyor. Vatandaşlar daha önce yapılan aşılamanın koruyuculuğunun devam ettiğini düşünüyor ama okul çağı dönemindeki ikinci aşılamanın da mutlaka yapılması gerekiyor" (Yeşim Sert Karaaslan-Duygu Yener/Ankara) 2- Türk otomotiv sektörü "milyar dolarlık ihracat" pazarını 10'a çıkardı Geçen yıl ihracatta 30 milyar doları aşarak 2018'deki rekorun ardından en iyi performansı sergileyen Türk otomotiv sektörünün 1 milyar dolar ve üzerinde dış satıma ulaştığı ülke sayısı, bir önceki seneye göre 9'dan 10'a yükseldi Almanya 4 milyar 373 milyon dolarla ilk sırada yer alırken, diğer 9 ülkeye 1 milyar 39 milyon ile 3 milyar 430 milyon dolar arasında ihracat yapıldı Hollanda, 1 milyar doların üzerinde dış satım yapılan ülkeler arasına geçen sene katıldı (Cem Şan/Bursa) 3- Bankalardan tarihi kasım ayı karı Türk bankacılık sektörü, 5 milyar 311 milyon lira ile tarihin en yüksek kasım ayı karını elde etti Sektörün 11 aylık karı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,1 düşerek 46 milyar 611 milyon liraya geriledi Bankacılık sektörünün toplam faiz gideri, yılın 11 ayında 2018'in aynı dönemine göre yüzde 17,4 artarak 387,1 milyar liraya yükseldi (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 03.01.2020
GÜNDEM / 3 Ocak 2020
(Adana/18.00) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan ekonomi değerlendirmesi: "Yüzde 12 çok yüksek bir faiz oranı hala. İnşallah bunu 2020'de aynı ciddiyetle devam ettireceğiz, tek haneye mutlak şekilde ineceğiz" "Enflasyonda 8,5 hedefimiz var, sonrasında da aşama aşama 2023'te yüzde 5'in altına inmeyi hedefliyoruz" "İnşallah tarımdaki gelişmeyi göreceksiniz. Tarımda toplulaştırma ve sulamaya özellikle önem vermek istiyoruz. Yerelde kullanılamayan arazilerin tekrar birleştirilip işletilmesini istiyoruz" "Hangi sorun gelirse gelsin Türkiye olarak biz şunu öğrendik, biz sorun ne kadar büyük olursa olsun sorun varsa çözümü de vardır. Adı krizmiş, bilmem neymiş bizi korkutan şu anda hiçbir şey kalmadı. Hepsinin üstesinden gelebileceğine inanan bir ekip var, bir lider var" (Barış Gündoğan/Ankara) 2- BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben: "2020, sektör açısından canlanma ve yükseliş dönemi olacak" "2020'de yatırımların ve ihracatın artış gösterdiği, turizm başta olmak üzere hizmet sektöründeki olumlu gelişmelerin yaşandığı ve böylece istihdamın artış gösterdiği bir yıl olacağını bekliyoruz" "Son bir yıllık dönemde, Türk Bankacılık Sistemi, özellikle Ağustos 2018'de karşılaşılan dalgalanmalara karşı sermaye ve likidite yeterliliği açısından dayanıklılığını kanıtladı" "2016'da turizm şirketlerini yaşatmak için bir kısım düzenlemelerimizde esnetmeler olmasaydı, izleyen yıllarda güçlü ve sağlıklı büyüme sağlanması bir yana, bugün geldiğimiz noktada bu kadar turisti ağırlayacak tesis bulamakta zorlanabilirdik" "Ekonomik iyileşme, banka bilançolarında daha kaliteli aktif yapısı, daha güçlü sermaye ve sürdürülebilir karlılığa destek olacak" "2020'de sektörün Takibe Dönüşüm Oranı'nın azalarak tarihsel seviyelere doğru yakınsayacağını bekliyorum" "Yatırımcılar açısından cazibesini korumaya devam eden bankacılık sektörümüze yeni kuruluş ve faaliyet izni için gelen başvurular önümüzdeki yıl da kurumumuz tarafından değerlendirilmeye devam edecek" (Murat Birinci /İstanbul) 3- Göbeklitepe 2019'da rekora koştu UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe, 2019'da 412 bin 378 kişiyi ağırladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'u "Göbeklitepe Yılı" ilan etmesinin ardından yoğun ilgi gören Göbeklitepe, geçen yıl 63 bin 415 kişiyle en çok ekim ayında ziyaret edildi Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkan Yardımcısı Rahime Yaşar: "2018 yılında başlayan kültür turu talepleri 2019'da tavan yaptı ve bu Şanlıurfa ve bölgeye inanılmaz bir katkı sağladı" (Müslüm Etgü/Şanlıurfa) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 30.12.2019
GÜNDEM / 30 Aralık 2019
(İstanbul/20.00) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- GRAFİKLİ- İstanbul'daki kaçak yapılara bu yıl yaklaşık 67 milyon lira ceza kesildi Kaçak yapılarla mücadele kapsamında İstanbul'un 23 ilçesinde bu yıl 66 milyon 637 bin 754 lira ceza kesildi 5 yılda 7 bin 15 konut, 545 iş yeri, 31 otel ve 78 işletme hakkında yıkım kararı verildi İstanbul ormanlarında kanuna aykırı inşa edilen 315 kaçak yapı bu yıl İstanbul Valiliği koordinasyonunda yıkıldı İmar denetçilerinin incelemeleri sonucu 552 yapı kayıt belgesi iptal belgesi iptal edilirken, 10 bin 478 yapı kayıt belgesinin iptal yönünden incelemesi sürüyor (Zehra Aydın Turapoğlu/Ankara) 2- Diyarbakır anneleri, yeni yılda evlatlarına kavuşmayı umut ediyor Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutarak il binası önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır anneleri, yeni yılda çocuklarına kavuşmayı diliyor Anne Cennet Kabaklı: "İnşallah bu yeni yılda da sevinçli haberler gelir. Yeni yıl uğurlu olur. Herkes evladına kavuşur, ben de kavuşurum" Anne Necibe Çiftçi: "Allah'ın izni, devletimizin gücüyle inşallah yeni yılda çocuklarımıza kavuşacağız" (Nurten Aslan/Diyarbakır) 3- VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih: "2020, ekonomide değişim yılı olacak" "2020 yılı ekonomide değişim yılı olacak. Bankamız da bu değişimdeki önemli aktörlerden biri olacak" "Önümüzdeki dönemde Türk bankacılık sektörünün yurt dışından kaynak bulma maliyetleri azalacaktır" "2020'de KOBİ'lerin finansmana erişimini kolaylaştıracak olan Dijital Kredi Projemizi devreye alacağız" "V-Limit sayesinde yüksek meblağlarda vergi ödeyen, vergi dönemi ile nakit akışı arasında uyumsuzluk bulunan, kısa veya uzun vadede nakit çıkışı yapmak istemeyen ticari firmalara sadece vergi ödemelerinde kullanabilecekleri bir vergi limiti tanımlıyoruz" (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 29.12.2019
GÜNDEM / 29 Aralık 2019
(Ankara/13.00) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Tasfiyelik araçlara ilgi arttı, hasılat ikiye katlandı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: "Bu yıl e-ihale sistemleri üzerinden 7 bin 482 tasfiyelik araç satışı gerçekleştirilirken, vatandaşlarımızın başta mobil uygulamamız olmak üzere yeni platformlarımıza ilgisi sayesinde araç satış geliri ikiye katlandı. Araç satışlarından elde edilen hasılat geçen yıla göre yüzde 100 artarak 265 milyon liraya çıktı" "Gümrüklerimizde tasfiyelik hale gelen eşya ve araçların e-ihaleyle toplam satışları da 2019'da geçen yıla göre yüzde 76 artışla 367 milyon lira oldu" (Merve Özlem Çakır/Ankara) 2- "Gürültücü komşu" ile "yere çöp atan"ın cezası artıyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2020 yılı çevre cezalarını belirledi Buna göre, konutlarda vatandaşın sebep olduğu gürültü kirliliğine yönelik uygulanan bin 192 lira ceza miktarı, yeni yılda bin 461 liraya yükselecek Yere çöp atmanın cezası 351 lira olacak Poşetleri ücretsiz veren marketlere her bir metrekare için 15,16 lira ceza uygulanacak Hava kirliliğine sebep olan işletmelere verilen ceza 72 bin 197 liradan 88 bin 499 liraya çıkarılacak Tehlikeli atık ithal edenlere 7 milyon 376 bin lira ceza verilecek (Yıldız Nevin Gündoğmuş/Ankara) 3- Türkiye, Avrupa kart pazarında liderliğini sürdürüyor Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko: "Türkiye, Avrupa'da kredi kartı pazarında İngiltere'nin, banka kartı pazarında Almanya'nın önünde 1. sırada yer alıyor" "Kartlı ödemeler, 2019'da yüzde 20'lik büyüme ile yaklaşık 1 trilyon lira seviyesine ulaşmış olacak" "Yıl sonunda yabancı kartlarla ülkemizde yapılan ödemelerin 81 milyar lira seviyesine ulaşacağı öngörülüyor" "İnternetten ödemeler 2019'da 190 milyar liraya çıkacak" "Temassız ödeme adedinin 2018'e göre 2 kat artarak 2019 sonunda 500 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor" (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 27.11.2019
GÜNDEM / 27 Kasım 2019
(11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü) ÖZEL HABER 1- Karada ve suda düşmanın korkulu rüyası: Amfibi piyadeler Türk Silahlı Kuvvetlerinin hem karada hem de suda görev yapabilen gücü amfibi deniz piyadeleri, yurt içinde ve yurt dışında terörle mücadelede önemli görevler yürütüyor Deniz Kuvvetleri Komutanlığının İzmir'in Foça ilçesinde konuşlu Amfibi Deniz Piyade Tugayı'nda, fiziki ve askeri yönden üstün standartlara ulaşmaları için çeşitli alanlarda zorlu eğitimlerden geçirilen amfibi timleri, "timsah" olarak adlandırılıyor Deniz Piyade Yarbay Bülent Özarslan: "Ana faaliyet sahamız amfibi harekat olup ulusal ve uluslararası ihtiyaçlar doğrultusunda komando harekatı, iç güvenlik harekatı, muharip olmayanların tahliyesi, insani yardım, barışı koruma ve buna benzer birçok faaliyet alanında görev yapmaktayız" (Halil Fidan/İzmir) 2- Eğitim destekleri dezavantajlı öğrencilerin hayatına dokundu Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimde fırsat ve imkan eşitliğini sağlamak amacıyla yürüttüğü uygulamalarla dezavantajlı durumdaki on binlerce öğrenciye destek sağladı Bakanlık, 16 yılda 3 milyar 3 milyon 771 bin 195 ders kitabını ücretsiz dağıttı Bu yıl ilköğretim ve ortaöğretimde 285 bin 118 öğrenciye aylık 275 lira burs verilirken, 3 bin 89 pansiyonda 327 bin 406 öğrenci de barınma hizmetlerinden yararlandı Annelere çocuklarını okula göndermeleri şartıyla her ay verilen Şartlı Eğitim Yardımı kapsamında bugüne kadar yapılan toplam ödeme 7 milyar lirayı aştı Ücretsiz taşıma desteğinden geçen eğitim öğretim yılında ilköğretimde 756 bin 297, ortaöğretimde 462 bin 284 ve özel eğitimde 106 bin 379 olmak üzere toplam 1 milyon 324 bin 960 öğrenci faydalandı Öğle yemeği hizmetinden yararlanan öğrencilerin sayısı da 1 milyon 146 bin 230 oldu (Burcu Çalık/Ankara) 3- İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali: "Türkiye'nin hikayesi üretimle, ihracatla yazılacak" "İş yapma endeksinde yukarı sıralara çıkıldığı gibi bölgede benzer ekonomilere nazaran daha öne çıkan, daha olumlu bir hikaye yazılması gerekiyor" "Kredi arzı açısından bakıldığından yapıcı politikaların gerek kamu gerek özel bankalarca devam ettirilmesi gerekir" "Döviz kazandırıcı faaliyetler ve turizm çok iyi gidiyor. Geleceğe daha umutlu bakıyoruz" "Akdeniz ekonomilerinin global krizin üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen çift basamaklı sorunlu kredilerle uğraştığı bir yerde, Türkiye için bakıldığında bunlar çok önemli tecrübeler, bunları yönetebiliyoruz" (Murat Birinci/Erhan Cihan Ünal/Ankara) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 13.11.2019
GÜNDEM / 13 Kasım 2019
(Antalya/15.00) ÖZEL HABER 1- Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin eserleri okullara taşınacak Milli Eğitim Bakanlığı, güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin sanatsal ürünlerini, çevresinde bulunan okullara taşıma kararı aldı "Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri Okullarla Buluşuyor" Projesi ile öğrencilerin resimleri ve müzik performansları okullarda sergilenecek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "Proje ile okullarımız kültür ve sanat alanında daha zengin olacak, birbirlerini besleyecekler" (Selma Kasap/Ankara) 2- Bankaların tarıma kredi desteği 105 milyar lirayı aştı Bankacılık sektörü tarım alanında faaliyet gösteren firmalara kredi desteği sağlarken, bu alandaki kredilerin stoku eylül sonu itibarıyla 105 milyar 266 milyon liraya ulaştı Geçen yılın sonunda 100,3 milyar lira düzeyinde bulunan kredi stoku, 9 aylık dönemde 4,9 milyar lira artış gösterdi (Murat Birinci/İstanbul) 3- Yaş meyve sebze ihracatı 10 ayda 1,5 milyar dolar kazandırdı Türkiye'den yılın ocak-ekim döneminde 130 ülkeye 2 milyon 716 bin tonluk yaş meyve sebze ihracatından 1 milyar 579 milyon 561 bin 602 dolar gelir sağlandı Dış satımda Rusya, Almanya ve Irak ilk 3 sırada yer aldı Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan: "Bir taraftan ana pazarımız olan Rusya'ya ihracatımızı artırmaya yönelik çalışmalar yaparken diğer taraftan da yeni pazarları keşfetme noktasında ciddi çalışmalarımız var" (Meltem Yılmaz/Trabzon) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 10.11.2019
GÜNDEM / 10 Kasım 2019
ÖZEL HABER 1- Ticaret Bakanlığı "sahte yetkili servisler" için harekete geçti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: "Gerek tüketicilerimizden gerekse firmalarımızdan gelen şikayetler üzerine sahte yetkili servislere yönelik gerekli tedbirlerin alınması ve mağduriyetlerin giderilmesi için çalışma başlattık" "Bu kapsamda kısa bir süre içinde Servis Bilgi Sistemi Projesi'ni hayata geçireceğiz. Bu çerçevede yetkili servislerle ilgili yeni bir internet sitesi oluşturacağız. Site kullanıma açıldığında, tüketiciler firmaların güncel yetkili servis bilgilerine bu site üzerinden kolay ve doğru bir şekilde erişebilecek" (Merve Özlem Çakır/Ankara) 2- Katar, Türk yatırımcılara "cazip fırsatlar" sunuyor Katar Yatırım Geliştirme Ajansı Üst Yöneticisi Ali Alwaleed Al Sani: "Türk şirketleri iş vizesi, daimi ikamet, mülkiyet edinme ve cazip yerel fonlara erişim gibi yatırım dostu düzenlemelerden rahatlıkla yararlanabilir. Yüzde 100 yabancı mülkiyet izni yanında, yabancı şirketler karlarının hepsini kendi ülkelerine götürebiliyor" "Ülkemizde Türk firmaların sayısının arttığını gördükçe gurur duyuyoruz. Güçlü dostluğumuz ve ikili ilişkilerimiz dahilinde Türk firmalarına geniş iş ve yatırım potansiyeli sunuyoruz" (Mehmet Fatih Erdoğdu/Ankara) 3- Taşıt kredi faizleri yaklaşık 2 yılın en düşüğüne geriledi Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, geçen ay 2018'in aynı ayına kıyasla yüzde 127,5 büyüyerek 49 bin 75 oldu Sektör temsilcileri, kasım ve aralıkta hem faiz oranlarındaki düşüşün sürmesi hem de şirketlerin yıl sonu kampanyalarıyla toplam pazarın 400 binin üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 09.11.2019
GÜNDEM / 9 Kasım 2019
(İzmir/16.00) (Fotoğraflı) 9- TFF 2. Lig'de 12. haftaya 2, TFF 3. Lig'de 12. haftaya 5 maçla başlanacak. (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Türkiye altın rezervlerini artırmada dünya birincisi Dünya Altın Konseyi raporuna göre Türkiye üçüncü çeyrekteki 71,4 tonluk altın alımıyla dünyada en fazla altın alan ülke oldu Son dönemde altın rezervlerini artıran merkez bankalarının başını Türkiye, Rusya ve Çin'in çekiyor Altın arzı üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4'lük artışla 1222,3 tona çıktı (Murat Birinci-Zeynep Kahveci / İstanbul) 2- MEB'in Türkçe uyum sınıflarında 115 bin öğrenci eğitim alıyor Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eylül ayı itibarıyla Türkiye'nin 81 ilinde açılan Türkçe "uyum sınıfları"nda yaklaşık 115 bin yabancı uyruklu öğrenci eğitim görüyor Uyum sınıflarıyla yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe yeterlilik düzeyinin artırılması ve Türk eğitim sistemine uyumlarının kolaylaştırılması hedefleniyor Sınıflarda Türkçe dil eğitiminin yanı sıra Arapça veya İngilizce seçmeli yabancı dil, görsel sanatlar ve beden eğitimi gibi derslere de yer veriliyor (Burcu Çalık/Ankara) 3- Türk Kızılay, Barış Pınarı Harekat bölgesindeki insanların yardımına koştu Genel Başkan Kerem Kınık: "Barış Pınarı Harekatı bölgesinde Türkiye'nin ve bayrağımızın, Kızılay hilalinin o bölgede güven unsuru olduğunu müşahede ettik.
Murat Birinci - 05.11.2019
GÜNDEM / 5 Kasım 2019
(Riga/20.00) ÖZEL HABER 1- Dev projeyle "kruvaziyerde" merkez İstanbul olacak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan: "Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da yer alan Yenikapı Kruvaziyer Limanı Projesi'nin önümüzdeki yıl ihalesini tamamlayıp, kısa sürede hizmete almayı planlıyoruz" "Limanın hizmete girmesiyle İstanbul kruvaziyer turizmde başlangıç ve bitiş noktası haline gelecek" "Yenikapı'ya kruvaziyer liman yapımını talep eden firmaların, bu limanlara Türkiye'ye 2,5-3 milyon kruvaziyer gemi yolcusu getirme fırsatları bulunuyor" (Arife Yıldız Ünal/Ankara) 2- Kadın astsubay adaylarının zorlu eğitimi İç güvenliğin temel taşlarından jandarma teşkilatında görev alacak kadın astsubay adaylarının Hirfanlı Atış ve Tatbikat Eğitim Merkezindeki gerçeği aratmayan uygulamalı eğitim süreci göz dolduruyor Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Takım Komutanı Teğmen Özlem Gören: "Bu eğitimleri bütün astsubay adayları cinsiyet ayrımı olmaksızın almaktadırlar" "Kırsalda, köyde icra edilen kolluk görevlerinin dışında çalınan ilk kapı yine jandarmadır. Eksi 24 derecede, 2 bin 200 metre yükseklikte jandarmanın yolu gözlenir" "Memleketin en ücra köşesinde görev yapan jandarmalarımız devletin gözü, kulağı, eli ve ayağı olarak mazlumların umudu, zalimlerin, hainlerin ve düşmanın korkulu rüyasıdır" (Müzahim Zahid Tüzün/Kırşehir) 3- Konut ve çeyiz hesaplarına benzer alternatif modeller geliyor 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre, vergi ve makroihtiyati düzenlemeler yoluyla üretken olmayan yatırımların cazibesi azaltılarak tasarruflar verimli alanlardaki yatırımlara yönlendirilecek Konut ve çeyiz hesaplarına benzer alternatif modeller oluşturulacak Üretken olmayan yatırımların cazibesini azaltmak amacıyla ikinci ve sonraki konut alımında uygulanan vergi istisnaları gözden geçirilecek, gerekli görülen istisnalar kaldırılacak Konut kredilerinde geçerli olan kredi değer oranı gibi parametrelerin ikinci ve sonraki konut alımlarında farklılaştırılmasına yönelik mevzuat çalışması yapılacak Özel kesim tasarruf oranının 2020'de yüzde 28'e çıkarılması hedefleniyor (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 15.10.2019
GÜNDEM / 15 Ekim 2019
(Ankara/16.00/İstanbul/19.00/Aydın/19.30) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Ekmek parası için çalışırken teröristlerin hedefi oldu YPG/PKK'lı teröristlerce Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine düzenlenen havan saldırısında hayatını kaybeden inşaat ustası İsmail Taşkın'ın 50 lira yevmiyeyle çalıştığı inşaatta saldırıya uğradığı öğrenildi Taşkın'ın eşi Ayşe Taşkın: "Ekmek parasını kazanmak için koşturuyordu. Bütün aile, onun kazandığıyla geçimini sağlıyordu. Çocuklarına 50 lira kazanmak için çalışmaya gitmişti" (Mehmet Fatih Aslan-Cebrail Caymaz/Şanlıurfa) 2- 5 ilde devlet lojmanlarının satışı başlıyor Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Mersin'deki devlet lojmanlarının satış işlemine bu ay başlanacak Ekspertiz çalışmalarının devam ettiği İstanbul başta olmak üzere 37 ilde, bedel tespitlerinin tamamlanmasıyla lojmanlar satışa sunulacak (Zehra Aydın Turapoğlu-Ankara) 3- Taşıt kredi faizleri 1,5 yılın en düşüğünde Taşıt kredi faizleri, ekimin ilk haftasında aylık ortalama yüzde 1,42 ile son 1,5 yılın en düşük seviyesine geriledi Otomotiv sektörü temsilcileri, son çeyrekte hem faiz oranlarındaki düşüşün devam etmesi hem de şirketlerin yıl sonu kampanyaları ile toplam pazarın 400 bini aşabileceğini belirtiyor Otomotiv pazarı, taşıt kredi faiz oranlarındaki düşüş ve bankaların kampanyalarıyla geçen ay yaklaşık 42 bin adetlik satışla yüzde 82,4 büyüdü (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 27.09.2019
GÜNDEM / 27 Eylül 2019
(Paris/22.00) ÖZEL HABER 1- Engelli öğrenciler MEB'in kültür gezileriyle Türkiye'yi tanıyor Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen "kültür gezileri" ile farklı engel gruplarından 3 bin 500 çocuk ve ailesi Türkiye'nin tarihi zenginliklerini tanıma fırsatını buldu Gezilerle çocukların Türkiye'nin dört bir yanındaki güzellikleri yakından görmesi ve sosyalleşerek toplumla bütünleşmeleri amaçlanıyor Bu kapsamda sonbahar dönemi için Çanakkale ile başlayan kültür gezileri Samsun ve Antalya seyahatleriyle devam edecek (Burcu Çalık/Ankara) (Fotoğraflı) 2- ÇAYKUR 721 bin ton yaş çay aldı Doğu Karadeniz'de 46 fabrikayla Türk çay sektörüne yön veren ÇAYKUR, üçüncü sürgün alımlarının devam ettiği bugünlerde yaklaşık 721 bin tonla tarihinin en yüksek üçüncü alım rakamına ulaştı En fazla çay alımını 800 bin 143 tonla 1999 yılında gerçekleştiren ÇAYKUR, 2019 alım kampanyası sonunda 2018'deki 732 bin 500 tonun üzerine çıkmayı hedefliyor Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim: "Geçen yıl yaklaşık 733 bin ton çay almıştık. Bu yıl, bu rakamı geçeceğimizi tahmin ediyoruz. Yaş çay alımları devam ediyor" (Muhittin Sandıkçı/Rize) 3- ANALİZ - Türkiye ile ABD ticaret hacmini 5 katına çıkarmayı hedefliyor Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacmini 20 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkarmak için iki ülke yetkilileri, siyasi iradeyi ortaya koyarken, analistler, ikili görüşme ve anlaşmalarda Türkiye'nin son yıllarda iyileşme gösteren ihracatın ithalatı karşılama oranının gözetilmesi gerektiğini vurguladı Son 10 yılda ticaret hacminde 5 milyar dolar civarında artış yaşansa da ticaret hacminin 21 milyar doları aşamadığı görülüyor ABD'ye en fazla ihraç edilen ürünlerin başında motorlu kara taşıtları, kazan, makine aksam ve parçaları, demir ve çelik, halıcılık, mineral yakıt ve yağlar geliyor ABD'den ithal edilen ürünlerde hava taşıtları, demir ve çelik, mineral yakıt ve yağlar, kazan, makine ve mekanik cihazlar ile optik, tıbbi ve cerrahi cihazlar ilk sıralarda yer alıyor (Murat Birinci/İstanbul) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 24.07.2019
GÜNDEM / 24 Temmuz 2019
(Bakü) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Bekçiler mahalleye güven verdi İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanlığınca 6 ilde esnaf, mahalleli ve muhtarların da aralarında bulunduğu 450 kişinin katıldığı "Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Saha Araştırması" yapıldı Araştırmada, bekçilerin sağladığı pozitif katkının vatandaşlar nezdinde memnuniyet yarattığı, geceleri yaya devriye görevini gerçekleştiren bekçilerin, vatandaşların güvenlik algısını olumlu yönde etkilediği tespit edildi (Muhammed Boztepe/Ankara) 2- Ekonomistler, politika faizinde indirim bekliyor Ekonomistler, Para Politikası Kurulu'nun yarınki toplantısında politika faizinin, 200 ila 300 baz puan arasında düşürüleceğini tahmin ediyor Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen: "Toplantıda 250 baz puan faiz indirimi bekliyoruz. Yıl sonuna kadar da politika faizi indirim beklentimizi 600 puana revize ettik" QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı: "Yıl sonuna kadar TCMB'nin politika faizini yüzde 18'e indirmesini beklerim" Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek: "2018'in toplamda 1.125 baz puanlık sıkılaştırıcı politikasının ardından bir yıl sonra ilk defa politikamızı aşağı yönde güncellemeye hazırlanıyoruz" (Murat Birinci/İstanbul) 3- Türkiye'nin lojistik kapısı İzmit Eurostat tarafından yayımlanan 2017 verilerine göre İzmit, Avrupa'nın en büyük limanları arasında yer alıyor İrili ufaklı 35 liman tesisini barındıran İzmit, 72 milyon ton elleçlemeyle Avrupa'nın en büyük yedinci kargo limanı oldu Avrupa'nın en büyük 20 limanı arasında Türkiye'yi İzmit, Botaş, İskenderun ve Aliağa temsil ediyor Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: "Önümüzdeki günlerde Dilovası, Körfez ve Derince'ye bağlantılar yapıldıktan sonra Kocaeli'de elleçlenen yük miktarı çok daha artabilecek ve bu artış araç trafiğini artırmadan sağlanabilecektir" (Şahin Oktay/Kocaeli) *** Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz.
Murat Birinci - 28.06.2019
Kulüplerin borç yapılandırmasında son dönemece girildi
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), kulüpler ve bankaların üzerinde çalıştığı futbol kulüplerinin borçlarının yapılandırılmasında imza aşamasına gelindi.
Murat Birinci - 17.06.2019
Yabancıya konut satışında en yüksek mayıs rakamları görüldü
MURAT BİRİNCİ/UĞUR ASLANHAN - Yabancıların mayıs ayında satın aldığı 3 bin 925 adet konut, yabancıya satışta tarihin en iyi mayıs rakamı oldu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Murat Birinci Haberleri | Murat Birinci Haber - Haberler - Murat Birinci haberleri, son dakika murat birinci haber ve gelişmeleri burada. Meclis üyesi kurşunlanma olayında yeni gelişme 2 kişi gözaltında.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 3.12.2021 01:21:29. #1.14#

title