Mersin'de Uyuşturucu Operasyonu
Haberler » Güncel » Haber

Mersin'de Uyuşturucu Operasyonu

Mersin'de Sokak Satıcılarına Yönelik Gerçekleştirilen "Ulaş" Operasyonunda 25 Kişi Gözaltına Alınırken, 257 Paket Halinde 7 Kilo 295 Gram Esrar, 5 Adet Uyuşturucu Nitelikli Hap ile Sahte Para Ele Geçirildi.

Mersin'de Uyuşturucu Operasyonu

Mersin'de sokak satıcılarına yönelik gerçekleştirilen "Ulaş" operasyonunda 25 kişi gözaltına alınırken, 257 paket halinde 7 kilo 295 gram esrar, 5 adet uyuşturucu nitelikli hap ile sahte para ele geçirildi.

Emniyet Müdür Vekili Süleyman Ekizer ve Müdür Yardımcısı Mehmet Karaca ile birlikte Valilik'te basın toplantısı düzenleyen Vali Hüseyin Aksoy, 2007 yılının ilk 4 ayında uyuşturucu satıcılarına yönelik yapılan çalışmalar ve son olarak düzenlenen "Ulaş" operasyonu hakkında bilgi verdi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından uyuşturucu madde sokak satıcılarının yakalanmasına yönelik "Ulaş" adıyla bir operasyon başlatıldığını belirten Aksoy, Mersin'de 3 ayrı yerde 1 ay

süreli kesintisiz tespit çalışmaları yapıldığını ve bu çalışmalarda uyuşturucu madde satışı yapan organizasyon üyelerinin tamamının tespit edildiğini vurguladı. Daha sonra bu 3 hedef noktaya eş zamanlı operasyon düzenlendiğini ifade eden Vali Aksoy, "Bu operasyonlarda satışa hazır hale getirilmiş 257 ayrı paket halindeki toplam 7 kilo 295 gram esrar maddesi, 5 adet uyuşturucu nitelikli sentetik tablet, 1 adet ruhsatsız tabanca, bu tabancaya ait toplam 22 adet tabanca fişeği ve piyasaya sürülmek üzere

hazırlanmış 32 adet sahte 20 YTL'lik banknot ile birlikte örgüt üyesi toplam 25 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı" dedi.

"Suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyetleri çerçevesinde uyuşturucu madde ticareti yapmak" suçundan adliyeye sevk edilen 25 şüpheliden 10'unun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını kaydeden Aksoy, 15 şüphelinin ise tutuklandığını ve firari olarak aranan 12 şüpheli hakkında da "Yakalama emri" çıkartıldığını ifade etti. Aksoy, "Ulaş" adıyla yürütülen çalışmalar neticesinde lider, satıcı ve aracı konumunda şahıslar ile bu örgütten uyuşturucu madde satın alan toplam 37 şüphelinin

deşifre edilerek, örgütün çökertildiğinin altını çizdi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 2007 yılının ilk 4 ayında yaptığı çalışmalara da değinen Vali Aksoy, "İl genelinde gerçekleştirilen toplam 147 ayrı operasyon neticesinde 181 kilogram uyuşturucu madde, bin 236 adet uyuşturucu nitelikli sentetik tablet ve 577 kök kenevir bitkisi ile birlikte toplam 278 şüpheli yakalanmış ve bunların 97'si tutuklanmıştır" diye konuştu.

Vali Aksoy, uyuşturucu madde yakalama hususunda tertip edilen yarışmalarda Türkiye birinciliği bulunan "Atsi" adlı narkotik dedektör köpeğinin yanına destek amacıyla yetiştirilen ve eğitimini Türkiye birinciliği ile tamamlayan oğlu "Merkür" adlı köpeğin de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne katıldığını açıkladı.

Uyuşturucuyla mücadele konusunda emniyet birimlerinin etkili bir şekilde çalıştığını ve bundan sonra da çalışmaların devam edeceğine işaret eden Aksoy, uyuşturucu satışı ve kullanımını önlemek için topyekün mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle ailelerden çok duyarlı olmalarını isteyen Aksoy, şüpheli bir durum tespit edildiğinde mutlaka Emniyet Müdürlüğü'ne ihbar edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

(ÖT-MT-NÇ-Y)