Merkez Bankası Başkanının Maaşı

Türkiye Merkez Bankası Başkanı, Devletin Zirvesinde Bulunan Cumhurbaşkanı'ndan Bile Daha Çok Maaş Alması Sonrasında Yaşanan Tartışmaların Ardından, Ortaya Çıkan Bir Diğer İlginç Nokta İse Dünyanın Önde Gelen Ekonomilerine Sahip Devletlerin Çoğunluğunda Ülke Liderlerinin Merkez Bankası Başkanlarından Daha Az Maaş Alması Olarak Gösteriliyor.

Merkez Bankası Başkanının Maaşı

Türkiye Merkez Bankası Başkanı, Devletin zirvesinde bulunan Cumhurbaşkanı'ndan bile daha çok maaş alması sonrasında yaşanan tartışmaların ardından, ortaya çıkan bir diğer ilginç nokta ise Dünyanın önde gelen ekonomilerine sahip devletlerin çoğunluğunda ülke liderlerinin Merkez Bankası Başkanlarından daha az maaş alması olarak gösteriliyor.

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 12 bin dolar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 6 bin 920 dolar civarında maaş alırken Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise 26 bin dolar civarında aylık maaş alıyor. Aynı şekilde İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn Allister King 46 bin 934 dolar, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise 30 bin dolar aylık maaş alıyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet 44 bin 420 dolar alırken, AB'nin bir numaralı adamı AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise 41 bin 834 bin dolar aylık maaş alıyor. Dünyada en yüksek aylık maaşı alan Merkez Bankası Başkanı ise Hong Kong Merkez Bankası Başkanı Joseph Yam Chi-kwong. Yam, aylık olarak tam 72 bin 873 dolar maaş alırken, ülke yöneticisinin CEO unvanı aldığı Hong Kong'ta bile CEO yani devletin zirvesinde bulunan Donald Tsang Yum-kuen 55 bin 116 dolar aylık maaşı ile Merkez Bankası Başkanı'nın altında bir ücret alıyor.

Önde gelen ekonomilere sahip olan ülkeler içerisinde Merkez Bankası Başkanlarının ülke liderlerinden daha çok maaş alma kuralı ise sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde bozuluyor. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD'de Merkez Bankası Başkanı Ben Shalom Bernanke 15 bin 942 dolar, ABD Başkanı George W. Bush ise 33 bin 300 dolar civarında aylık maaş alıyor.

(BGO-ERÖ-E)