Maradona'ya Türkiye'de İş Var mı?

Maradona'ya Türkiye'de İş Var mı?

B.remigio (Remi) Maradona, Abisinden Söz Ederken Hep Diego Diyerek İlk Adını Kullanıyor. Ben de Ona Uyarak "Diego'yla Arjantin- Sovyetler Birliği Milli Maçından Sonra Röportaj Yaptım." Dediğimde "Nisan 1982'de River Plate Stadında 1-1 Biten Maç." Diyor.

Maradona'ya Türkiye'de İş Var mı?

B.Remigio (Remi) Maradona, abisinden söz ederken hep Diego diyerek ilk adını kullanıyor. Ben de ona uyarak "Diego'yla Arjantin- Sovyetler Birliği milli maçından sonra röportaj yaptım." dediğimde "Nisan 1982'de River Plate stadında 1-1 biten maç." diyor. Remi ayaklı futbol ansiklopedisi. Yalnızca Arjantin veya Brezilya değil Avrupa futbolu hakkında neyi, hangi futbolcu veya uluslararası maç hakkında sorsam kurulu ses bandı gibi ayrıntılı bilgi veriyor.

BM salonlarında sık buluştuğum Remi'yi 1986 Dünya Kupası'nda Arjantin'in İngiltere'yle çeyrek final maçını anlatmasını istiyorum. "Diego takım kaptanıydı. 2-1 galip geldiğimiz maçta ağabeyim 5 İngiliz oyuncusunu (isimlerini sıraladı) çalım atarak geçti, kaleci Shilton'u çalımlayarak ikinci golü attı. FİFA anketinde bu gol "Asrın Golü" seçildi. Yeşeren 'Diego Efsanesi' böylece perçinleştir." Neşelendirmek için devam ediyorum:" Orta tribünün ikinci sırasında oturan seyircinin adı neydi?" Futbol bilgini genç adam ilk kez duraklıyor, birlikte gülüyoruz.

Nerede yaşıyor, ne yapıyor şimdilerde Maradona. Abisinin Arjantin, Küba ve Venezuela'da mevsimlere göre yaşadığını söylüyor." Futboldan kopmuş değil."Kendi buluşu olan "Showball' turnuvaları düzenliyor. Emekliye ayrılmış futbolcular normalin yarısı ebadında sahada oynuyorlar. Arjantin yanısıra Brezilya, İngiltere, Meksika, Costa Rico, Uruguay, El Salvador, İsveç, Norveç ,Tayland, Singapur, Japonya, Avustralya, Kore ve Katar'dan Diego dönemi oyuncuların turnuvası bu. 7'şer futbolcu sahaya çıkıyor. Dunga, Falcao, Burruchaga, Ramon Diaz, Sarate, Kevin Keegan, Hannicker gibi eski şöhretler var."

Ama Pele ile birlikte yeşil sahaların geliş-geçmiş en büyük iki futbolcusundan biri olan Maradona için Showball kafi değil. Düşlerine giren tutkusu bir takım yönetmek. Remi: "Haiti Futbol Federasyonu'ndan milli takımı koç'luğunu teklif ettiler, kabul etmedi. Avrupa'da zirvede olmayan bir takım çıksa gider. Mesela Türkiye'den çağrılsa 'evet' diyeceğine eminim."Diego 46 yaşında. Ne yapabilir Türkiye'de? "Ligde 4'üncü,5'inci sıralarda bir takımın başına geçip gençleri yetiştirerek zirveye çıkmasını hazırlayabilir. Arjantin'den, eski takımı Boca Junior'dan genç oyuncuları Türkiye'ye getirebilir. Maradona adı stadlara asgari yüzde 20 seyirci artışı sağlar. Adını taşıyan hediyelik eşya satışları klübe ekstra para getirir. Yaşıtları, Volpe, Coco Basile, Russo, Pasarella gibi aynı kuşaktan oyuncular milli takım antrenörlüğü, büyük klüplerde koç'luk yapıyorlar. Diego 2 yıl önce Yunanistan'a çağrıldı, şeref madalyası verdiler. Ama koç'luk teklifi gelmedi.

Maradona'nın uyuşturucu, alkol bağımlılığı sebeb olmalı. Remi"2,5 yıl önce uyuşturucuyu, 2006 sonunda ise alkolu bıraktı. Şimdi sağlığına ciddi şekilde özen gösteriyor. Maradona'ya ilgi duyan bir Türk takımı bağımlılığında kaygı duyarsa şartlı kontrat yapar." diyor. Süper futbolcu Maradona parlak kariyerinde bavul dolusu para kazandı. Servetini koruyabildi mi? Kayıtlarda 1982'de F.C. Barcelona'ya transfer olduğunda 5 milyon sterling aldığı bildirildi. Meblağ o güne kadar en büyük transfer parası idi. İki yıl sonra S.S.C. Napoli'ye transfer olduğunda fiyatı rekor sayılan 6.9 milyon sterling'e yükseldi. Bir testte vücünda kokain bulunduğu için 15 ay maç cezasına çarptırıldı. 1997'de futbolu terketti. Gene de gösteri maçlarına çıkmaya devam etti. Remi devam ediyor: "Diego 13 yaşından beri menajerliğini yapan menaceri Coppola'nın kurbanı oldu. Coppola'nın entrikaları sonunda Diego beş milyon dolar kaybetti. Karısı Claudia'ya duruma en sonunda el koyarak Diego Marodana Vakfı'nı kurdu. İki kızının maddi geleceğini güvene aldı. Aksi halde Diego'da tüm zamanların en büyük oyuncularından biri olan Garrincha'nın akıbetine düşecekti. Alkol bağımlısı Garrincha üç yıl önce sürünerek öldü. Pele röportajlarında Garrincha için "Brezilya'nın çıkardığı en iyi oyuncu"tanımlamasını kullanırdı."

İngiliz futbolcu David Beckham'ın bir California takımında top koşturmak için 250 milyon dolarlık transfer paketine 'evet' diyerek Amerka'ya geldiğini söylüyorum. Remi gülüyor:"Beckham oyuncu değil ki? Taş bebek o."

Kaynak: DHA