Maliki, Türkiye Ziyaretini Seçim Sonrasına Bıraktı

Maliki, Türkiye Ziyaretini Seçim Sonrasına Bıraktı

Geçtiğimiz Haziran Ayında Ankara'ya Resmi Bir Ziyarette Bulunması Planlanan, Ancak Bu Ziyareti Bilinmeyen Bir Nedenle Ertelenen Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, Türkiye Temaslarını 22 Temmuz Seçimleri Sonrasına Bıraktığı Öğrenildi.

Maliki, Türkiye Ziyaretini Seçim Sonrasına Bıraktı

Geçtiğimiz Haziran ayında Ankara'ya resmi bir ziyarette bulunması planlanan, ancak bu ziyareti bilinmeyen bir nedenle ertelenen Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, Türkiye temaslarını 22 Temmuz seçimleri sonrasına bıraktığı öğrenildi.

Irak makamları, Irak Başbakanı Maliki'nin geçen ay gerçekleştirmeyi hedeflediği Ankara ziyaretinin ertelenmesindeki asıl gerekçenin Türkiye'deki seçim atmosferi olduğunu söyledi. Başbakanlık kaynakları, ziyaretin 22 Temmuz seçimlerinin ardından gerçekleşebileceğine işaret ederken, Irak Başbakanı'nın seçim sürecini etkilememek için bu yola başvurduğu kaydedildi. Daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümet adına davet ettiği, ancak Maliki'nin seçim sonrasına bıraktığı bu ziyarette, terör örgütü

PKK'nın Irak topraklarındaki varlığı, komşu ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi ile Türkiye sınırındaki Kuzey Irak'ta yer alan yarı özerk Kürt bölgesi konularının görüşülmesi bekleniyor.

Ziyaretin 22 Temmuz seçimlerinin ardından oluşacak siyasi tabloya göre belirleneceği kaydedilirken, Irak makamları bu tarihin Ağustos ortası veya Eylül'ün ilk haftası olduğuna işaret ediyor.

(SK-OYK-OYK-OK-D)