Malezya Başbakanı Hakkındaki Yolsuzluk İddiaları - Haberler
Haberi Paylaş

Malezya Başbakanı Hakkındaki Yolsuzluk İddiaları

Malezya Başbakanı Hakkındaki Yolsuzluk İddiaları

KUALA Malezya Başbakanı Necip Rezak hakkındaki yolsuzluk iddialarına konu olan devlete ait Malezya Kalkınma Fonu (1MDB) Başkanı Arul Kanda Kandasamy mecliste ifade verdi.

KUALA Malezya Başbakanı Necip Rezak hakkındaki yolsuzluk iddialarına konu olan devlete ait Malezya Kalkınma Fonu (1MDB) Başkanı Arul Kanda Kandasamy mecliste ifade verdi.

Meclis Kamu Yatırımları Komisyonu Başkanı Hasan Arif, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 1MDB'nin fonlarını kötü yöneterek milyarlarca dolar kayba neden olduğu iddia edilen Kandasamy'nin daha önceki açıklamalarının kendilerini ikna ettiğini belirterek, "Bugün kendisini bir kez daha dinleyeceğiz" dedi.

Kandasamy'nin ifade vermesinin ardından komisyon, 1MDB ile ilgili soruşturmaya 18 Aralık'ta devam etme kararı aldı.

Komisyon Başkanı Arif, savcılığın konuyla ilgili nihai raporu kendilerine 17 Aralık'ta vereceğini duyurdu.

The Wall Street Journal gazetesi, Temmuz ayında yaklaşık 11 milyar dolar borcu bulunan 1MDB ile ilgili soruşturmada yer alan belgelerin, şirkete bağlı ajans, banka ve kuruluşlar arasında transfer edilen 700 milyon doların son olarak Başbakan Necip'e ait 5 ayrı kişisel hesaba aktarıldığını gösterdiğini yazmıştı.

En yüksek meblağda para transferinden birinin Mart 2013'te düzenlenen genel seçimlerden iki ay önce 61 milyon dolar olarak gerçekleştirildiği iddia edilmiş, Malezya Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada ise iddialar "siyasi sabotaj" olarak nitelendirilmişti.

AA - Son Dakika Haberleri

Necip Rezak, Hasan Arif, Malezya, Politika, Güncel, Haber

title