Hale Akınlı son yolculuğuna uğurlandı - Haberler
Haberi Paylaş

  Hale Akınlı son yolculuğuna uğurlandı

  Hürriyet - Magazin
  Hale Akınlı son yolculuğuna uğurlandı

  Cenaze töreni, Hale Akınlı'nın ailesi ve dostları Aliye Uzunatağan, Ayşegül İşsever, Eraslan Sağlam, Nergis Çorakçı, Semah Tuğsel, Uğurtan Atakan, Orhan Hızlı, Suphi Tekniker, Aslan Altın, Engin Uludağ, Güzin Özyağcılar, Betül Arım, Ersin Sanver, Bora Seçkin, Bennu Yıldırımlar, Hülya Karakaş,...

  Cenaze töreni, Hale Akınlı'nın ailesi ve dostları Aliye Uzunatağan, Ayşegül İşsever, Eraslan Sağlam, Nergis Çorakçı, Semah Tuğsel, Uğurtan Atakan, Orhan Hızlı, Suphi Tekniker, Aslan Altın, Engin Uludağ, Güzin Özyağcılar, Betül Arım, Ersin Sanver, Bora Seçkin, Bennu Yıldırımlar, Hülya Karakaş, Aslı Seçkin, Caner Çandarlı, Gürol Güngör, Hüseyin Köroğlu, Şevket Avşar, Yalçın Avşar, Bensu Orhunöz, Şenay Gürler, Goncagül Sunar'ın yanı sıra Şehir Tiyatroları oyuncuları ve sanat camiasının yoğun katılımıyla gerçekleşti.

  Hale Akınlı'nın yakın arkadaşı Müjde Ar, ' Bugün aramızdan ayrılan Hale Akınlı çok yakın arkadaşımdı, hayatta dik duran bir insandı, dik durduğu için de bakin cenazesi ne kadar kalabalık, herkesin sevdiği bir insandı, sanatında da çok başarılıydı' dedi.

  Ar 'Mehtap da akciğer kanseri tedavisi görüyor ama hastalığı iyileşme seyri gösteriyor, kemoterapi görmüyor, çok iyiye giden bir hastalığı var tedaviye yanıt veriyor, yakında yürümeye de başlayacak' açıklamasını da yaptı.

  HALE AKINLI KİMDİR?

  1941 yılında Ankara'da dünyaya gelen Akınlı, sanat hayatına Şehir Tiyatroları'nda başladı. Sanatçı, 35 yılı aşkın süre boyunca bu kurumda aktif roller aldı. Tiyatronun dışında TRT ve özel televizyon kanalları başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta seslendirme yaptı. Kariyeri boyunca Fakir Baykurt'un eserinden uyarlanan "Tırpan", Nezihe Meriç'in kitabından uyarlanan "Sular Aydınlanıyordu", bir Aziz Nesin uyarlaması olan "Hadi Öldürsene Canikom"un başını çektiği onlarca temsilde rol aldı. Sanatçı, Zeki Ökten'in yönettiği ve senaryosu Yılmaz Güney'e ait olan, Şerif Sezer ve Tarık Akan'ın başrollerinde yer aldığı "Yol" başta olmak üzere Şerif Gören'in yönettiği "On Kadın", Tunç Başaran'ın "Uçurtmayı Vurmasınlar" gibi pek çok filmde yer aldı. 2018'de Mam'art tarafından sahnelenen "Empatopya"da sezon boyu rol aldı. Kendisi gibi tiyatro sanatçısı Hamit Akınlı ile evli olan sanatçı sadece tiyatroya değil, sinemaya ve televizyon dünyasına yaptığı katkılarla, sahici oyunculuğu ile zihinlerde yer etti.

  İBB Şehir Tiyatroları'nda Rol Aldığı Bazı Oyunlar

  Dullar : Fitzgerald Kusz - 2010

  Coriolanus : Wiliam Shakespeare - 2009

  Bernarda Alba'nın Evi : Federico Garcia Lorca  - 2008

  Hadi Öldürsene Canikom : Aziz Nesin - 2004

  Çın Sabahta : Nezihe Meriç - 2001

  Kuyruklu Yıldız Altında : Hüseyin Rahmi Gürpınar\Güner Sümer - 1997

  Sular Aydınlanıyordu : Nezihe Meriç

  Tırpan : Fakir Baykurt\Taner Barlas  - 1979

  Kocadağlar Ağası : Sabahattin Engin -1967

  Filmografisi

  Kara Ekmek : 2015

  Güneşi Beklerken : 2013-2014

  Keşanlı Ali Destanı : 2011

  Umutsuz Ev Kadınları : 2011

  Karadağlar :   2010

  Yağmurdan Sonra :   2008

  Bez Bebek :   2007

  Kabuslar Evi "Gece Gelen Arkadaşlar" : 2006

  Gece Yürüyüşü :   2004

  Kısa Devre : 2002

  O da Beni Seviyor :   2001

  Karanlıkta Koşanlar :   2001

  Dadı :   2000

  Şehnaz Tango :   1996

  Uçurtmayı Vurmasınlar :   1989

  Bıçkın :   1988

  Kaçamak :    1987

  On Kadın :   1987

  Merhamet :    1986

  Sen Türkülerini Söyle :   1986

  Dağınık Yatak :   1984

  Yol :   1981

  Tatlı Çarşamba : 1979

  Hürriyet / Magazin

  DOST Partisi, Hale Akınlı, Cenaze, Asker, Magazin, Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title