Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Yorulmaz Açıklaması
Haberler » Yerel » Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Yorulmaz Açıklaması - Haber

Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Yorulmaz Açıklaması

Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Yorulmaz, pirinç ve mısırla beslenen ülkelerin hububata yöneldiğini belirterek, buğday tarımının çok önemli hale geldiğini ifade etti.

Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Yorulmaz Açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü , pirinç ve mısırla beslenen ülkelerin hububata yöneldiğini belirterek, buğday tarımının çok önemli hale geldiğini ifade etti.

Bakanlıkça uygulanan Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi kapsamında planlanan İl grup toplantısı Eynal Kaplıcaları Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

İl Müdürü Halil Yorulmaz başkanlığında yapılan toplantıya İlçe Müdürleri, Merkez ve İlçe Ziraat Odası başkanları, Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürlüğü temsilcisi, Teknik personel ve Tar-Gel personeli katıldı.

Toplantıda konuşan Müdür Halil Yorulmaz, artan dünya nüfusuna bakıldığında beslenme için gıda ihtiyacının karşılanmasında büyük bir paya sahip olan hububat üretiminin yetersiz kaldığını, öyle ki geleneksel olarak mısır ve pirinç tüketen ülkelerin dahi hububata yöneldiğini belirtti.

Yarılmaz, artan hububat ihtiyacının karşılanabilmesi için yeni teknik ve çeşitlerin çiftçimizle buluşturulmasının öneminin bir kez daha ortaya çıktığı, bunu sağlayabilmek için teknik personelin bitkisel ve hayvansal üretimde sürekli çiftçimizle beraber olmasının gerekliliğini vurguladı.

Toplantının devamında Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce en son tescil edilen buğday çeşitleri olan Yunus ve Mesut, arpada Ünver ve nohutta Çakır ve Akça çeşitlerinin tanıtımı Teknik elemanlarca yapıldı.

Toplantıda Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nce geliştirilen buğdayda azotlu gübre optimizasyonu ve optik sensör kullanımı anlatıldı.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise 2013 yılı İl Yayım programı gerçekleşmeleri, 2014 yılı hedefleri ve tarımla ilgili güncel sorun ve öneriler görüşüldü. - KÜTAHYA

Kaynak: İHA