KUTADGU BİLİG HABERLERİ

Kutadgu Bilig Haberleri

Kutadgu Bilig haber, Kutadgu Bilig son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kutadgu Bilig - 23.6.2020
MEB 1 milyon öğrenciden "Türkçe Söz Varlığı" için veri toplayacak
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Ziya Selçuk'un "Türkçeye Kutadgu Bilig'den beri nefes verenlerin ruhunu şad edecek" sözleriyle 2018'de başlattığı Türkçe Söz Varlığı Projesi'nde önemli bir aşamaya gelindi.
Kutadgu Bilig - 10.4.2020
Türk Konseyi "Kovid-19 Salgınıyla Mücadelede İşbirliği ve Dayanışma" video konferansı (2)
Kutadgu Bilig'deki şu kutlu tavsiyeyi şahsımla beraber tüm arkadaşlarıma hatırlatmak istiyorum.
Kutadgu Bilig - 23.2.2020
Bilge Tonyukuk'u Anma Programı
Türk milletinin en büyük şansının "Tanrı yarlığı ve Tanrı yardımı" olduğunu belirten Topsakal, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tanrının yardımı yani ruhu işlerimin sonunda nokta gibi eklemlenir ve bizleri bugüne kadar bu tarih süreci içinde geliştirerek devam ettirir. Bundan sonra da demek ki hem aklımız yani yaptığımız işler, hem de ruhumuz ortaklaşa çalışırsa tıpkı bir bilge, Karahanlı hanları, Gazneliler ve Osmanlılar gibi Türkler dünyada yine aklın ve ruhun temsilcisi ve adaleti olarak her şeyi yönetecekler ve bu cihanı mesut edeceklerine inanıyorum. Tarihi süreçte de bunu görüyoruz." Prof. Dr. Topsakal, Türk tarihine bakıldığı zaman askeri gücünün ön plana çıktığını işaret ederek, "Türklerin bence en önemli özelliği bundan sonra askerlik özelliği olacak. Asker dediğimiz şeyi sadece 'Mehmetçik' olarak görmemek gerekir. O Mehmetçik ifadesinin altında, Türk ailesini görmek lazım. Eskiden Divan-ı Hikmet ve Kutadgu Bilig gibi bütün metinlerde, bizim kültürümüzde askerin aile olduğunu görürüz.
Kutadgu Bilig - 12.2.2020
Dilekçe Hakkı Çalıştayı
Şentop şöyle konuştu: "4 Haziran 2018'den itibaren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra başbakanlık kurumunu kapattık. Tabii 27. yasama döneminde Dilekçe Komisyonuna yapılan 10 bin 166 başvuru, CİMER'e yapılan başvuruların yanında çok mütevazı kalıyor. ya da Kamu Denetçiliği Kurumumuza 2019 yılında yapılan 19 bin 750 adet başvuru Cumhurbaşkanlığına yapılan başvuru ile mukayese edilemez. Diğer kurumlarımıza da benzer şekilde dilekçe veriliyor. Bu noktada elektronik yolla devlete ulaşmanın yolunu daha da kolaylaştırıp kısaltabiliriz. Tıpkı çağrı merkezi gibi vatandaşların aklında kolay kalacak şekilde dilekçe.gov.tr şeklinde bir internet sayfası düzenlenebilir. İçinde hangi kamu kurumuna dilekçe verilmek isteniyorsa, ona dair yönlendirme yapılabilir." Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ise, vatandaşın dilek ve şikayetlerini dilekçe aracılığıyla ilettiklerini söyleyerek, "Bu konuda Kutadgu Bilig'den Siyasetname'ye, Koçibey Risalesi'nden Mukaddeme'ye kadar uzanan çok güçlü bir müktesebata sahibiz.
Kutadgu Bilig - 18.12.2019
"Kutadgu Bilig ve Türk-İslam Kimliği" eseri tanıtıldı
Yusuf Has Hacib'in 950 yıl önce kaleme aldığı ve Türk-İslam tarihinin oluşmasında önemli bir başlangıç noktası olan "Kutadgu Bilig" eserinde anlatılan öğretiler hakkındaki yorum ve makaleler, İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından kitaplaştırıldı.
Kutadgu Bilig - 18.12.2019
İTO'dan 950'nci yılında "Kutadgu Bilig ve Türk-İslam Kimliği" kitabı
İstanbul Ticaret Odası (İTO), Yusuf Has Hacib'in 950 yıl önce kaleme aldığı ve Türk-İslam tarihinin oluşmasında çok önemli bir başlangıç noktası olan Kutadgu Bilig eserinde anlatılan öğretiler hakkındaki yorum ve makaleleri kitap haline getirdi.
Kutadgu Bilig - 18.11.2019
2. İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı
Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı'nda 2. İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Bilig, Nizamülmülk'ün Siyasetname, Koçi Bey'in Koçi Bey Risalesi, İbn-i Haldun'un Mukaddime gibi eserlerinin devlet yönetimi konusunda dönemlerinin çok ilerisinde mesajlara sahip olduğunu anlattı.
Kutadgu Bilig - 14.10.2019
DÜ'de geleneksel tıp ele alındı
Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü Kurucusu Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Kutadgu Bilig Konferans Salonunda "Düzce Neden Geleneksel Tıpta Uzmanlaşıyor?" başlıklı sunumu ile katılımcılara ihtisaslaşma alanlarını anlattı.
Kutadgu Bilig - 10.10.2019
"Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ndeki temel hakların arkasında biz de varız"
TBB'den yapılan açıklamaya göre, Alman Avukatlar Birliği iş birliğiyle düzenlenen "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) Bireysel Başvuru" konulu çalıştayda konuşan Feyzioğlu, dün 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli'nin düzenlendiğini hatırlattı.
Kutadgu Bilig - 9.10.2019
"Kahin Tepe'den çok daha çarpıcı eserler gelecek"
Düzce Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nurperi Ayengin, DÜ Kutadgu Bilig Konferans Salonunda gerçekleştirilen "Arkeolojide Taşları Konuşturuyoruz" çalıştayına katıldı.
Kutadgu Bilig - 9.10.2019
"950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli"
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Birileri için, bir kesim için değil herkes için, toplumun her kesimi, 82 milyon için adaletin dağıtıldığı sistem bizim arzu ettiğimiz sistemdir.
Kutadgu Bilig - 9.10.2019
Kırgızistan "Kutadgu Bilig'in Yazılışının 950. Yılı" konferansına ev sahipliği yapacak
Kırgızistan, Türk İslam tarihinin büyük şairi, bilim adamı ve düşünürü Yusuf Has Hacib'in kaleme aldığı Kutadgu Bilig Siyasetnamesi'nin yazılışının 950. yılı kapsamında düzenlenecek uluslararası konferansa ev sahipliği yapacak.
Kutadgu Bilig - 9.10.2019
GÜNDEM ÖZETİ / 9 Ekim 2019
(Ankara/13.30) 2- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, OSTİM Teknik Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne ve "950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet" Paneli'ne iştirak edecek.
Kutadgu Bilig - 8.10.2019
8. Türkoloji Kongresi
"Eski Türk Tarihinin Güncek Sorunları: Proto-Dil, Etnik İnkişaf, Ata Yurt", "Türkiye'nin Doğu Anadolu ve Azerbaycan'ın Batı Azerbaycan Bölgesi Ağızlarının Sınıflandırılması ve Bazı Ortak Dil Özellikleri", "Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Bilig Eserindeki Dil Kavramı" ve "Dil Kullanımındaki Akhun Kelimesinin Anlamı" gibi konu başlıklarının ele alınacağı kongre, eş zamanlı olarak 2 ayrı salonda düzenlenen 4 oturumla devam edecek.
Kutadgu Bilig - 4.10.2019
Bafra'da çocuklara Dede Korkut hikaye kitabı hediye edildi
Çocukların kültürel yönden bilinçlenmesine katkıda bulunmak ve kitap okumaya teşvik etmek amacı etkinliği hazırladıklarını ifade eden Eroğlu, "Ülkü Ocakları Genel Merkezimiz daha önce de Çocuklar için Nutuk ve Çocuklar için Kutadgu Bilig eserlerini hazırlamış ve çocuklarımıza dağıtmıştı.
Kutadgu Bilig - 4.10.2019
Paris'te "Kutadgu Bilig" konferansı
Fransa'nın başkenti Paris'te Yunus Emre Enstitüsü'nün (YEE) düzenlediği konferansta Yusuf Has Hacib'in 11. yüzyılda yazdığı "Kutadgu Bilig" adlı eseri anlatıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kutadgu Bilig Haberleri | Kutadgu Bilig Kimdir - Haberler - Kutadgu Bilig haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Kutadgu Bilig kimdir, hayatı ve biyografisi. Bakan Soylu, Adnan Menderes Müzesi'nde incelemelerde bulundu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.11.2020 09:48:06. #1.15#
title