Haberler

Prag Büyükelçisi Egemen Bağış Türk Beşleri'ni andı

Güncelleme:

Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, Klasik Türk Müziği'nin köşe taşlarından olan ve Atatürk'ün eğitim için yurt dışına gönderdiği 'Türk Beşleri'ni andı.

Prag Büyükelçisi Egemen Bağış Türk Beşleri'ni andı

İSTANBUL, (DHA) - Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, Klasik Türk Müziği'nin köşe taşlarından olan ve Atatürk'ün eğitim için yurt dışına gönderdiği 'Türk Beşleri'ni andı.

Çağdaş Türk Müziği'nin kurucuları olan ve Türk Müziği'nin gelişimine önemli katkılarda bulunmuş Türk Beşleri adıyla anılan grubun üyeleri Cemal Reşit Rey, Hasan Ferid Alnar, Ulvi Cemal Erkin, Ahmed Adnan Saygun ve Necil Kazım Akses'i anan Prag Büyükelçisi Egemen Bağış "Türk müzik gelenekleri ile Klasik Batı Müziği arasında köprü kurulmasında da önemli bir rol oynayan bu beş üstat Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk'ün çağdaşlaşma vizyonu çerçevesinde yurt dışına burslu olarak gönderilen ve eğitimlerini tamamladıktan sonra anavatanlarına dönerek eserler üretmeleri ile küresel müzik otoriteleri tarafından saygıyla anılmaya başlayan kişilerdir. Ancak onların muazzam hikayelerini daha geniş çevrelere duyurmak için kolları sıvadık" ifadelerini kullandı.

Türk Beşleri için düzenlenen geceye, Çek Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky onur konuğu olarak katılırken, kutlama merasiminde Çek Cumhuriyeti'nin eski Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, eski Başbakanlar Andrej Babis ve Jirí Paroubek'in yanısıra bir çok milletvekili, senatör, iş insanı, sanatçı, akademisyen ve 60'a yakın ülkenin büyükelçisi dahil olmak üzere 600'ün üzerinde misafir yer aldı.

Çekoslovakya döneminde bir süre parlamento olarak da kullanılan Prag'ın en görkemli kültür merkezi Rudolfinum binasında düzenlenen gecede Çek Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky ve Prag Büyükelçisi Egemen Bağış Türk-Çek ilişkilerinin geldiği seviyeyi anlattı.

Çek Filarmoni Orkestrası'nın iki ülke milli marşlarını seslendirdikleri gecede İtalyan besteci ve piyanist Giulia Mazzoni, Türk Beşleri'nden Ahmed Adnan Saygun'un 1934 yılında bestelediği 'İnci' adlı eserin özel bir düzenlemesini seslendirdi. Sanatçı daha önce yayımlanmamış bazı düzenleme ve besteleriyle harmanladığı ve Cumhuriyeti'n 100. yılına armağan ettiği bu eserin dışında Venedik Film festivalinde ödül alan film Anna'dan Wildness adlı özgün bestesini de icra etti.

Çekya'da 'Muhteşem Piyanist' olarak tanınmaya başlayan 13 yaşındaki Nora Lubbadova, Wolfgang Amadeus Mozart'ın Türk Marşı'nı seslendirirken, Çek Filarmoni Orkestrası Prag'da eğitim gören Türk Beşleri'nden Necil Kazım Akses'in Dağlar ve Köy adlı eserlerinin de aralarında bulunduğu farklı parçaları coşkulu bir ortamda seslendirdi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

Türkiye Cumhuriyeti Egemen Bağış Türkiye Eğitim Kültür Sanat Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır? Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı? İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor?
ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title