Haberler

Eskişehirli emekli şoför antika eser koleksiyonunu sergiliyor

Güncelleme:

Eskişehir'de 75 yaşındaki Yavuz Yaşıt, gençlik yıllarından bu yana biriktirdiği antika eserleri sergiliyor.

Eskişehir'de 75 yaşındaki Yavuz Yaşıt, gençlik yıllarından bu yana biriktirdiği antika eserleri sergiliyor.

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde dünyaya gelen Yavuz Yaşıt, erken yaşlarda başladığı hobisini sürdürerek emekliliğinden sonra koleksiyoner olmaya karar verdi. Uzun yıllar şoförlük yapan Yaşıt, 2. Dünya Savaşı yıllarından günümüze uzanan çok geniş bir antika eser koleksiyonunun sahibi.

Antika eserlerin yanındayken oldukça huzurlu hissettiğini belirten Yavuz Yaşıt satmaya karar verdiği antika eserlerini dükkanında, satmak istemediği antika eserleri ise geniş bir salonun içerisinde muhafaza ediyor. Eserlerin çoğunu İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden edinen Yaşıt, gençlik yıllarının önemli bir kısmını koleksiyon yapmak için sarf ettiğini söyledi.

Eserlerin giderek çoğalmasıyla birlikte 1990 yılında tamamıyla koleksiyonerliğe yönelen Yaşıt, eserlerin evine sığmaması nedeniyle kısa bir süre sonra antika dükkanı açtı. Eser koleksiyonunun genişlemesiyle tüm eserleri geniş bir sergi içerisinde toparlamaya karar veren Yavuz Yaşıt, eserlerinin paha biçilemez olduğuna dikkat çekerek "Alınan şeyler oldukça kıymetli, bundan dolayı maddi yönünü ikinci plana atıyorum. Çoğu koleksiyoner böyledir. Bir antika eser alınacağında pazarlık pek yapılmaz; çünkü eserin değeri ortadadır. Örneğin birisi nadide bir eserimi almak isterse asla pazarlık kabul etmem. Eserin değeri neyse odur. Bir antikanın değerini ancak alan ve satan kişi bilir, çünkü her koleksiyoner eserlerini severek muhafaza eder." ifadelerini kullandı.

Yavuz Yaşıt AA muhabirine, çoğu eserin sadece kendisinde bulunduğunu ifade ederek, satışının mümkün olmadığını belirtti. Her tarihi dönemden eser bulunduran Yaşıt'ın koleksiyonunda özellikle antika radyolar büyük bir yer kaplıyor. Antika radyolara özel bir ilgisinin bulunduğunu belirten Yaşıt'ın koleksiyonunda aynı zamanda 1940 ve 70'li yıllardan kalma özel eserler de bulunuyor. Yaşıt, koleksiyonundaki eserlerin bazılarını üreticilerinin bile bulamadığını belirterek şunları söyledi:

"Örneğin eski model bir piyano var; bu modeli sadece bende var, başka kimsede yok. Nadide bisikletler de var. 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da kullanılan bir bisiklet. Bir de eski bir buzdolabı firmasının özel olarak ürettiği 1970'lerde kullanılan Fransız-Amerikan yapımı bir bisiklet var, 'bonanza' diye geçiyor. Bu bisikleti o firmanın çalışanları bile bulamıyor."

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Eskişehir Gençlik Kültür Sanat Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Bakmadan Geçme

Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250 25 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title