Haberler

Ankara Savaşı'nın Maketi Tamamlandı

Abone Ol

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Çubuk şehir müzesinden görüntüler- Ankara Savaşı'nın maketi'nin yapılmasında görüntüler- Zeki Metin ile röportaj- Halil Basri Uluğ ile röportaj Ankara Savaşı'nın maketi tamamlandı- "Köylü Ressam" olarak tanınan Halil Basri Uluğ tarafından yapılan Ankara Savaşı'nın üç boyutlu maketi tamamlanarak, ziyarete açıldı Ankara'nın Çubuk ilçesinde yaşayan ve "Köylü Ressam" olarak tanınan Halil Basri Uluğ (55) tarafından yapılan Ankara Savaşı'nın üç boyutlu maketi tamamlanarak, ziyarete açıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Çubuk şehir müzesinden görüntüler- Ankara Savaşı'nın maketi'nin yapılmasında görüntüler- Zeki Metin ile röportaj- Halil Basri Uluğ ile röportaj Ankara Savaşı'nın maketi tamamlandı- "Köylü Ressam" olarak tanınan Halil Basri Uluğ tarafından yapılan Ankara Savaşı'nın üç boyutlu maketi tamamlanarak, ziyarete açıldı Ankara'nın Çubuk ilçesinde yaşayan ve "Köylü Ressam" olarak tanınan Halil Basri Uluğ (55) tarafından yapılan Ankara Savaşı'nın üç boyutlu maketi tamamlanarak, ziyarete açıldı.Çubuk Belediyesinin katkılarıyla, Ankara Savaşı'nın 3 boyutlu maketini gece gündüz çalışarak bir yılda tamamlayan Uluğ, eserini Çubuk Şehir Müzesi'nin giriş katında sergilemeye başladı. Girişlerin ücretsiz olduğu müzede, ses ve ışık efektleri de eklenen maket, haftanın 6 günü ziyaret edilebilecek.Savaşla ilgili çok fazla bilgi ve belgenin olmaması nedeniyle çalışmanın kendisini çok yorduğunu ancak eserin ortaya çıkmasıyla aldığı beğenilerin bu yorgunluğa değdiğini ifade eden Uluğ, maketi tamamlamanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Uluğ, şunları kaydetti: "1402 yılında ilçemizde yaşanan Ankara Savaşı'nın maketini 12 metrekarelik bir alanda yapmayı başardım. Bu gördüğünüz 1/25000 ölçekli savaş meydanının replikasını (birebir aynısını) yapmak için bir yılda 4 bin saatten fazla mesai harcayarak çeşitli boylarda 10 binin üzerinde maket hazırladım. Çalışmamda savaş alanının geçtiği yerleri bizzat gidip günlerce dağlarında, tepelerinde gezerek savaşın senaryosunu yeniden yaşamaya çalıştım ve düşündüğüm kurguyu makete dönüştürmeyi başardım. Hangi dağda hangi toprak çeşidi ve bitki örtüsü varsa onları getirerek bu alanda kullandım. Bu da çok hoş bir görüntüye sebep oldu. Bu çalışma bizi bayağı bir yordu ama sonunda çok güzel bir çalışma ortaya çıktı."10 yıldır hayalini kurduğu eserin ortaya çıkmasında kendisine destek olan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan'a ve ekibine teşekkür eden Uluğ, bundan sonraki hedefinin Çubuk'un kültürel yaşantısını maketleştirmek olduğunu söyledi.Çubuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Zeki Metin de 1402 Ankara Savaşı'nın maketinin ziyaretçilerini beklediğini belirterek, üç boyutlu maketin başta tarihçiler olmak üzere eğitim camiası tarafından büyük beğeni topladığını belirtti.Maketin müzeye değer katacağını vurgulayan Metin, "Çubuk'ta yapılan Ankara Savaşı hem ilçemiz açısından hem de Türk dünyası açısından çok büyük bir önem taşıyor. Biz bunu bildiğimiz için bu maketi müzemize kazandık. Daha büyüğünü yaptırmak istiyorduk ama müzemizdeki fiziki şartlar ancak bu kadarına yetti. Resmi açılışını inşallah 9 Ekim'de düzenleyeceğimiz 'Uluslararası Bütün Yönleriyle Çubuk ve Çevresi Sempozyumu' öncesi yapacağız" diye konuştu.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Halil Basri Uluğ Zeki Metin Kültür Sanat Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title