Haberler

Aima Müzik Festivali ile Rüzgar Gibi Esti

Kültür Sanat Haberleri

AİMA Müzik Festivali ile rüzgar gibi estiBALIKESİR - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde; 2013 yılında Prof.

AİMA Müzik Festivali ile rüzgar gibi esti

BALIKESİR - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde; 2013 yılında Prof. Filiz Ali tarafından kurulan ve başlangıcından günümüze Ayvalık Uluslar arası Müzik Akademisi'nin düzenlediği masterclass'lara katılmış olan, halen eğitimlerine devam eden ya da geçen zaman içinde profesyonel kariyerlerine başlamış genç müzisyenlerden oluşan AIMA Festival Orkestrası bu yılki konserlerine 3. AİMA Müzik Festivali ile başladı.

Ayvalık merkezdeki Taksiyarhis Anıt Müzesi'nde dünyaca ünlü keman sanatçısı viyolonsel sanatçısı Prof. Dr. Alexander Rudin'in yönetiminde gerçekleşen konserde; ünlü Türk keman sanatçısı Pelin Halkacı Akın da solo olarak sanatını icra etti.

Tarihi binanın hınca hınç dolduğu ve bir bölüm izleyicinin de Ayvalık Belediyesi tarafından binanın bahçesine kurulan sinevizyon sistemi ile izledikleri konser öncesinde; AİMA Başkanı Prof. Filiz Ali tarafından AİMA ve festivalin düzenlenmesine destek verenlere teşekkür plaketleri sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ayvalık Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan festival ile ilgili açıklamalarda bulunan AİMA Başkanı Prof. Filiz Ali, festivalin hayata geçmesinde en büyük desteği aldıkları ana sponsor Suzan Sabancı Dinçer başta olmak üzere Festival Sponsoru Rengin Suar, Orkestra sponsoru Gürçay Ailesi ve konaklama sponsorları; Murat Reis Beyaz Yalı yöneticilerine teşekkür etti.

2013 yılında AİMA'ya 1998 yılından itibaren katılarak akademik eğitim alan öğrenciler arasından yaptıkları seçimlerle AİMA Festival Orkestrasını oluşturduklarını anlatan Filiz Ali, "Bu öğrencilerimizin çoğu Avrupa'ya eğitimlerini sürdürmek için gitmişlerdi. Yaptığımız bu seçimin ardından 20 öğrencimizden oluşan bir orkestra oluşturduk. Bu 20 öğrenci orkestramızın ana kadrosunu oluşturdu. Ama kadro her yıl yine AİMA'nın eğitimlerine katılmış olan müzisyenlerle değişip, gelişiyor. Bu orkestra ile birlikte bir festival başlattık. Bu festival o yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından henüz restore ettirilmiş olan Taksiyarhis Anıt Müzesi'nde gerçekleşmişti. 2013-2014 yıllarında festival devam etti 2016'da FETÖ'nün darbe girişimi nedeniyle bu festivali yapamamıştık. Bu yıl aslında 4.sünü düzenlemiş olacaktık. Ama olmadı. Bu yüzden bu yıl AİMA Müzik Festivali'nin 3. sünü organize etmiş durumdayız. Ama bu arada orkestramız gelişti. İstanbul'da konserler vermeye başladık. Orkestramızın destekçileri arttı" dedi.

Düzenledikleri AİMA Müzik Festivali'nin gerek Ayvalık, gerekse Türkiye için çok önemli olduğuna işaret eden Prof. Ali, "Ayvalık'ın bir Oda Orkestrasına bir festival orkestrasına sahip olması gerçekten de birçok kentin elde edemediği bir ayrıcalık ve kazanımdır. O yüzden de çok mutluyuz ve çok sevinçliyiz" diye konuştu.

Müzikseverlerin AIMA Müzik Festivali'nde Alexander Rudin şefliğinde ve solistliğinde AIMA Festival Orkestrası'nı, orkestra üyelerinden oluşan oda müziği topluluklarını ve Borusan Quartet'i dinleme olanağı bulacaklarından duyduğu memnuniyeti ifade etmeyi de ihmal etmedi.

Festivalin açılış konserinde; CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger'in yanı sıra Ayvalık'ta kültür ve sanatsal faaliyetlerin gönüllü destekçisi Aysel Namlı ile seçkin davetliler de hazır bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Filiz Ali Balıkesir Ayvalık Kültür Sanat Haberler

title