Haberler

43. İstanbul Müzik Festivali'ne Doğru

Kültür Sanat Haberleri

Teması "Kültürel Manzaralar" olarak belirlenen, 31 Mayıs 29 Haziran'da gerçekleştirilecek festivalde Prof. Filiz Ali'ye "Onur Ödülü", Borodin Quartet'e ise "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" verilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 43. İstanbul Müzik Festivali, 31 Mayıs-29 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Festivale ilişkin Martı İstanbul Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan festival direktörü Yeşim Gürer Oymak, festivalin resitaller ve senfonik orkestra konserleriyle oldukça zengin bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturacağını ifade etti.

Oymak, festivalde akşam konserleri ile ücretsiz hafta sonu konserlerinin yer aldığını aktararak, festival mekanlarının Aya İrini Müzesi, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Süreyya Operası, İş Sanat, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Heybeliada Aya Triada Manastırı, Aziz Antuan Kilisesi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi, Hollanda ve Avusturya Konsolosluğu bahçesi, Sabancı Müzesi Bahçesi ve Özgürlük Parkı olacağını dile getirdi.

Festivalin bu yılki temasının "Kültürel Manzaralar" olduğunu kaydeden Oymak, "Bu temayı belirlerken daha çok, farklı kültürlerin müziklerindeki yerel ve folklorik özeliklerinin altının çizildiği, ülkelerin kültürel kimlikleri ile özdeşleşmiş müzikal değerlerin ön plana çıktığı konser programları oluşturmaya ve bu özellikteki eserlere programda yer vermeye çalıştık" dedi.

Oymak, festivalin "Onur Ödülü"nün, çok sesli batı müziğinin gelişip yaygınlaşmasına yönelik çalışmalarıyla kültür sanat hayatına kattığı değer ve 50 yılı aşkın eğitimci kimliğiyle birçok müzisyen ve müzikoloğun yetişmesindeki emekleri nedeniyle piyanist, müzikolog, müzik eleştirmeni ve yazar Prof. Filiz Ali'ye, "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nün ise 70. yılını kutlayan Borodin Quartet'e verileceğini söyledi.

Sipariş iki eser festivalde sanatseverlerle buluşacak

Yeşim Gürer Oymak, festival kapsamında Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı sebebiyle besteci, keman virtüözü ve şef Hasan Niyazi Tura'ya sipariş edilen senfonik şiirin dünya prömiyerinin, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası tarafından açılış konserinde yorumlanacağını ifade etti.

Festival için Ermenistan'ın ünlü bestecilerinden Tigran Mansurian'a sipariş edilen eserin ise viyola virtüözü Kim Kashkashian ve piyanist Peter Nagy eşliğinde sanatseverlerle buluşacağını aktaran Oymak şöyle devam etti:

"Mansurian'ın neredeyse bin yıllık bir geçmişi olan Ermeni müzik geleneğiyle modern elemanları bir araya getirdiği müzikal bilgi ve tekniği, onu günümüzün en orijinal bestecilerinden biri haline getirdi. Viyola ve piyano için bestelenen eserin dünya prömiyeri, 10 Haziran'da Surp Vortvots Vorodman Kilisesi'nde gerçekleştirilecek. Bu eserin 1915'te Ermeni kardeşlerimizin yaşadığı trajediyi ve kaybettiklerimizi hep birlikte anmamıza vesile olmasını diliyoruz."

Açılış ve kapanış konserleri BİFO'dan

Toplantıya katılan Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreteri Canan Ercan Çelik ise müziğin yaygınlaşması, geniş kitleler tarafından sevilmesi ve farklı kültürlerle köprü oluşturmasına yönelik yatırımlar yapmanın başlıca misyonları olduğunu ifade etti.

Festivalin açılış ve kapanış konserlerini gerçekleştirecek Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın (BİFO) 11 yıldır festivalde yer aldığını vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

"40 yılı aşkın süredir müzikseverlerle buluşan festivalin önemli bir misyonu da toplumun birliğine damgasını vuran olayları sanatın ışığında ele almaktır. Müziğin, farklı kültürleri, huzur ve barış içinde yaşatacak sınır tanımayan birleştirici bir gücü olduğuna inanıyoruz. 43. İstanbul Müzik Festivali, çok kültürlü bir ülkede yaşamanın doğal dinamiği olan, duyarlılık ve hoşgörüye sahip çıkmamız gerektiğini hatırlatıyor bize."

Yerli ve yabancı 600 sanatçı sahne alacak

Festival, Yuri Bashmet, Boris Berezovsky, Emmanuelle Haïm, Angela Hewitt, Paavo Jarvi, Kim Kashkashian, Patricia Kopatchinskaja, Christian Tetzlaff, Gidon Kremer, Yuja Wang gibi isimlerle dünyanın önde gelen topluluklarından Lozan Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Kremerata Baltica ve Berlin Filarmoni'nin 12 çellistinin de bulunduğu 600'e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul'da ağırlayacak.

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ise festivalin bu yılki yerleşik konuk orkestrası olarak iki konsere imza atacak.

İki dünya prömiyeri ile üç Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak festivalde senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, resitaller olmak üzere 27 konser yer alıyor. - İstanbul

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Filiz Ali Kültür Sanat Haberler

title