Küçük Kızın Ölümünde Kene Şüphesi

Küçük Kızın Ölümünde Kene Şüphesi

Yıldızeli'nde, 15 yaşındaki Bengüsu Şimşek, sağlık ocağında iğne olduktan sonra rahatsızlığı artınca, kaldırıldığı hastanede öldü.

Küçük Kızın Ölümünde Kene Şüphesi

Yıldızeli İlçesi'ne bağlı Karkın Köyü'nde çiftçilik yapan Mustafa-Raziye Şimşek çiftinin 7 çocuğundan 5'incisi olan Bengüsu Şimşek, geçen hafta cumartesi günü kendisini halsiz hissetiğini söyleyince köydeki sağlık ocağına götürüldü. Burada soğuk algınlığı şüphesi ile iğne yapılan Şimşek ardından evine gönderildi. Pazar günü durumu daha da kötüleşen Bengüsu Şimşek'i yakınları Yıldızeli Devlet Hastanesi'ne götürdü. Burada yapılan muayenenin ardından Şimşek, dün akşam saatlerinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne sevk edildi.

Acil serviste yapılan müdahalenin ardından Şimşek, çocuk pediatrik servisi yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Ancak, Bengüsu Şimşek, yoğun bakım ünitesinde öldü.

Şimşek'in ölümünün şüpheli bulunması üzerine olaya Cumhuriyet Savcılığı el koydu. Genç kızdan kan ve doku örneği alınırken, kesin ölüm nedeninin otopsi sonrası belli olabileceği belirtildi.

'BİR İKİ SAAT İÇİNDE ÖLDÜ'

Mustafa Şimşek, kızının cuma günü okuldan rahatsızlanarak geldiğini belirterek, "Cumartesi günü alıp sağlık ocağına götürdüm. Orada bir iğne yaptılar. Eve döndük, iyi durumdaydı. Pazar günü bana 'Baba bu iğne beni biraz kötü etti' dedi. Bunun üzerine Yıldızeli'ne gittik. Orası bizi acil Sivas'a sevk etti. Buraya geldikten bir iki saat içinde kızım öldü. Savcılık kızımızın neden öldüğünü belirlemek için inceleme yapılacağını belirtti. Bizim bildiğimiz her hangi bir rahatsızlığı yoktu." dedi.

KKKA ŞÜPHESİ

Bengüsu Şimşek'in ölümü üzerine savcılık soruşturma başlattı. Genç kızın kene ısırmasıyla bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalanmış olma ihtimali nedeniyle, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazif Elaldı da ceset üzerinde inceleme yaptı.

Genç kızdan alınan kan örneği Ankara'ya gönderilirken, KKKA'ya yakalanıp yakalanmadığının, test sonucunda belli olması bekleniyor. Cenazenin ise, birkaç gün sonra aileye teslim edilmesi amaçlanıyor.