ABD'deki kanlı baskından 3 gün önce "Kongre hedef olabilir" uyarısı yapılmış

ABD'deki kanlı baskından 3 gün önce "Kongre hedef olabilir" uyarısı yapılmış

17.01.2021 21:05 | Son Güncelleme: 17.01.2021 22:15

ABD Kongre baskınından 3 gün önce Kongre polisi istihbarat biriminin, "6 Ocak'ta Kongre hedef olabilir" uyarısında bulunduğu ortaya çıktı.

ABD Kongresi'nde 6 Ocak'ta yaşanan baskında 1'i polis 5 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin Washington Post gazetesinin özel bir haberi dikkat çekti. Haberde, Kongre polisi istihbarat biriminin 3 Ocak'ta gönderdiği 12 sayfalık bir rapora yer verildi.

"SON ŞANSLARI"

İstihbarat raporunda, 6 Ocak'ta başkent Washington'da toplanacak on binlerce Donald Trump taraftarının, "seçim sonuçlarına ilişkin tepkilerini ortaya koymak için son şansları" duygusuyla hareket edebilecekleri vurgulandı.

"TEŞVİK HALİNE GELEBİLİR"

Raporda, "Bu ümitsizlik ve hayal kırıklığı şiddete dönüşebilecek bir teşvik haline gelebilir. Önceki protestolardan farklı olarak 6'sında Kongre hedef olabilir." ifadelerine yer verildi.

"CİDDİ BİR GÜVENLİK AÇIĞI"

Haberde, söz konusu istihbarat uyarısına rağmen 6 Ocak'ta Kongre etrafında yeterli güvenlik önleminin alınamamış olmasının "ciddi bir güvenlik açığına" işaret ettiği kaydedildi.

FBI, OLAYDA YABANCI ÜLKE YA DA GRUPLARIN PAYI OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRIYOR

Öte yandan, Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), Kongre baskınında yabancı ülke veya grupların bir şekilde katkısının olup olmadığını incelediği bildirildi.

NBC kanalına açıklama yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir FBI yetkilisi, baskından önce bazı aşırı sağcı grup liderlerine "kripto para" cinsinden 500 bin dolar para aktarımı tespit edildiğini kaydetti. Söz konusu paranın kaynağının bir Fransız olduğunu kaydeden yetkili, paranın kimlere ne sebeple ulaştırıldığını ve söz konusu para transferleri ile Kongre baskını arasında bir bağ olup olmadığını soruşturduklarını belirtti.

NE OLMUŞTU?

ABD Kongresinde 6 Ocak'ta yaşanan baskında 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Demokratların "isyana teşvik" ile suçladığı ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik azil maddesi, Temsilciler Meclisindeki oylamada kabul edilmişti. Trump'ın Kongre olayları kapsamında suçlu olup olmadığına Senatoda yapılacak oylamada karar verilecek.

ABD'deki kanlı baskından 3 gün önce 'Kongre hedef olabilir' uyarısı yapılmış

Kaynak: Anadolu Ajansı / Hakan Çopur

Haber Yorumları (4)
MERT: milyonlarca müslüman sivil mahsumlarin hayatlarin hice saydilar maf ve perisan ettiler illaki birsinin bedduasi tutacaktir insallah.
MUSTAFA KEMAL: BETER OL abd. . . . bidon çok berbat bir insan yeni kıyımlara hazır olun. . . suriye ırak gibi bir çok ülkeyi karıştıracak bu herif
SS: sevsinler birbirini
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title