KKTC Eski Cumhurbaşkanı Denktaş Hatay'da

KKTC Eski Cumhurbaşkanı Denktaş Hatay'da

KKTC Eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ın Türkiye İçin "Stratejik Bir Dava" Olduğunu Söyledi.

KKTC Eski Cumhurbaşkanı Denktaş Hatay'da

KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ın Türkiye için "stratejik bir dava" olduğunu söyledi.

Mustafa Kemal Üniversitesi'nde (MKÜ) konferans vermek üzere Hatay'a gelen Denktaş, Dörtyol'un Payas beldesinde Belediye Başkanı Bekir Altan tarafından karşılandı. Belediye önünde ellerinde Türk ve Kıbrıs bayraklarıyla bekleyen halka hitap eden Denktaş, Kıbrıs'ın 20 Temmuz 1974'te yeniden doğduğunu ve 70 bin Türk şehidinin bu topraklarda yattığını söyledi. Denkaş, "Türk halkı ve devleti hiçbir zaman Kıbrıs'tan desteğini çekmedi. Türkiye için Kıbrıs stratejik bir dava. Kıbrıs'ın Rumlaştırılması; KKTC'nin ortadan kaldırılması demek, Türkiye Cumhuriyeti'nin denizlere açık bir ülke olmaktan çıkması demektir" dedi.

Rumlar ve AB'nin adayı Rumlaştırmasını istediklerini savunan Denktaş, şunları kaydetti:

"Bunun karşısında ise KKTC'yi engel olarak görmektedirler. Onların arzusu bu engeli ortadan kaldırmaktır. Buna güçleri yetmez. Avrupa Birliği; Türkiye'yi Atatürk ilkelerinden koparmak, üniter yapıyı yıkmak istemektedir. Azınlıklara hak tanınmasını ön koşul önererek ülkeyi bölüp parçalamayı hedeflemektedirler."

Payas'ın MHP'li Belediye Başkanı Bekir Altan da, yaptığı konuşmada, "Kıbrıs, bizim için sadece bir toprak parçası değil, namusumuzdur. Ona el uzatanın elini kırar, 1974'teki gibi yine Türkiye olarak gerekeni yaparız" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Sekreteri Metin Önde, Denktaş'a temsili olarak Türkiye'nin tapusunu verdi. Denktaş, verilen temsili tapuyu eline alarak, "Bu tapu şehitlerimizin hakkıdır. Şehitler ölmez, vatan bölünmez" dedi.

Denktaş, konuşmasının ardından İskenderun'a hareket etti.

(AS-HT-OK-Y)

Kaynak: İHA