Kenya'daki Şiddet Olaylarında 600 Bin Kişi Evlerini Terk Etti

Kenya'daki Şiddet Olaylarında 600 Bin Kişi Evlerini Terk Etti

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörü John Holmes, Kenya'daki Şiddet Olaylarında Yaklaşık 600 Bin İnsanın Evlerini Terk Ettiğini Söyledi.

Kenya'daki Şiddet Olaylarında 600 Bin Kişi Evlerini Terk Etti

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörü John Holmes, Kenya'daki şiddet olaylarında yaklaşık 600 bin insanın evlerini terk ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta düzenlediği Kenya ziyaretinde, şiddet olaylarının yaşandığı bölgeleri gezen BM İnsani Yardım Koordinatörü Holmes, yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiği Kenya'da, yaklaşık 600 bin kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını ifade etti. Bugün Finlandiya'da basın mensuplarına Kenya ziyareti ve ülkedeki şiddet olaylarının sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Holmes, kamplarda yaşayan 300 bin insanın bulundukları kampı terk ettiğini, bir o kadar insanın da başka yerlerdeki

aileleri ve arkadaşlarının evlerine sığındığını ifade etti. Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın çözüm arayışlarına atıfta bulunan Holmes, "Kenya'daki şiddet olaylarını sona erdirecek acil bir anlaşma sağlanamaması halinde, durum şimdikinden de berbat bir hal alacaktır" dedi.

Kenya'da 27 Aralık'taki tartışmalı devlet başkanlığı seçimlerinin ardından iktidarla muhalefet yandaşları arasında şiddet olayları patlak vermişti.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA