Kemalpaşa Kız Kulesi Koruma Altına Alınıyor

Kemalpaşa Kız Kulesi Koruma Altına Alınıyor

Kemalpaşa'nın sembollerinden olan Laskaris Sarayı'nın, geçtiğimiz yıl Aralık ayında başlayan yenileme ve restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor.

Kemalpaşa Kız Kulesi Koruma Altına Alınıyor

Kemalpaşa'nın sembollerinden olan Laskaris Sarayı'nın, geçtiğimiz yıl Aralık ayında başlayan yenileme ve restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor.Dünya tarihi açısından, geçmişten günümüze köprü niteliği taşıyan bu kültür mirası, projenin tamamlanmasının ardından koruma altına alınmış olacak.

Bizans döneminde 2. Tehedodoros Laskaris tarfından yaptırılan ve Laskaris Sarayı olarak anılan, günümüzde ise Kız Kulesi olarak bilinen tarihi kale, Bizans döneminde dilden dile dolaşan bir efsaneye dayanır. Anlatılan efsaneye göre, İyonya prensesi ile Sart kralı evlenecektir ve prenses krala gelin giderken, o zamanlar Nif adıyla anılan bugünkü Kemalpaşa ilçesinde, kralın öldüğü haberini alır ve bu üzüntülü haber sonrasında prenses buraya bir saray yapılmasını emreder.Hayatının geri kalan bölümünün tamamını burada geçirir. Bina beyaz ve kırmızı tuğlalardan yapılmış üç katlı tarihi bir yapıdır. - İZMİR

Kaynak: İHA