Kefek, Kadın Girişimcileri Dinledi

Kefek, Kadın Girişimcileri Dinledi
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, kadın girişimcileri dinledi.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, kadın girişimcileri dinledi.

Komisyon bünyesinde oluşturulan Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi ve Kırsalda Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Alt Komisyonu, AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç başkanlığında toplandı.

İlk olarak Yıldız Aksu Tırıl, kurdukları Nallıhan Turizm, El Sanatları, Kültür, Doğa, Bilim, Eğitim, Araştırma, Uygulama, Üretim, Pazarlama, İstihdam, İşletme ve Kalkınma Kooperatifi hakkında komisyona bilgi verdi.

Tırıl, ilk yola çıktıklarında ilçeyi nasıl tanıtabileceklerine yönelik bir turizm çalışması başlatma hedeflerinin bulunduğunu belirterek, ilçeye gelenlerin, geldiklerinde hediyelik eşya almak istediğini görünce, Nallıhan'daki el sanatlarını gelenekselden nasıl modernize edebileceklerini düşündüklerini, bu çerçevede sandıktan çıkan iğne oyalarını broş, kolye, küpeye dönüştürdüklerini kaydetti.

Daha önce dernek olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini ancak dernek bünyesinde satış yapmanın yasak olduğunu ifade eden Tırıl, bunun üzerine 150 kadınla kooperatif çalışması yaptıklarını, 1'i erkek 7 kişiyle kooperatif kurduklarını bildirdi.

Çalışmalarının ardından 19 kadın işletmeci olduklarını ve ikinci bir kooperatif kurduklarını aktaran Tırıl, Nallıhanlı kadınların yaptığı iğne oyalarını festivallerde, fuarlarda, dış pazarda tanıttıklarını, Nallıhan'ın iğne oyasının başkenti olduğunu vurguladı.

Tırıl, ürünlerin tasarım, tescil hakkının alındığını, iğne oyalarını yapan kadınların ürünlerini kendi hikayesiyle sunduğunu, iğne oyası müzesi kurduklarını, eski bir okulu restore ederek, 30 yataklı bir misafirhane oluşturduklarını anlattı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Şeyma Ülkü Tabak, yaptıkları hizmetler hakkında bilgi verdi.

Tabak, taş toplama hizmeti verdiklerini, 10 adet makina aldıklarını, bundan 13 kadın çiftçinin yararlandığını, 5 ilçede tohum eleme tesisi kurduklarını, 30 kadın çiftçiye iyi tarım sertifikası verdiklerini bildirdi.

Şarka virüsü ile Ankara genelinde mücadele için il tarım müdürlüğü merkez laboratuvarına malzeme desteği verdiklerini kaydeden Tabak, Beypazarı'nda 21, Ayaş'ta 19 kadın çiftçiye tohum desteği sağladıklarını belirtti.

Tabak, kırsal alanda kadın olmanın zorluğuna işaret ederek, kırsal alanı gezdiklerinde, birebir görüştüklerinde kadınlara destek vermeleri gerektiğini gördüklerini vurguladı.

Sincan'ın Mülk Köyü'nde 6 kadın çiftçinin kendilerine başvurduğunu, mantar işi yapmak istediklerini söylediğini aktaran Tabak, bunun üzerine istiridye mantarı serası kurduklarını, 6 kadın çiftçinin şimdi burada mantar üretimi yaptığını anlattı.

Tabak, ağaç işçiliği ve oymacılığı atölyesini hizmete sunduklarını, 49 kadına İŞ-KUR aracılığıyla eğitim verdiklerini ifade etti.

Sungurlu'da 7 kadınla bir kooperatif kuran Hava Özata da kooperatifin kuruluşunu anlattı. Özata, tarhana, mantı ve erişte yaptıklarını, makine desteği aldıklarını ifade ederek, marketlerde kadın kooperatif ürünlerinin satılmasını istedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title