Kars: Sarıkamış Şehitleri, Harekatın 92. Yılında Anılıyor

Kars: Sarıkamış Şehitleri, Harekatın 92. Yılında Anılıyor

"Türkiye Şehitlerine Yürüyor" Anma Programı Kapsamında Düzenlenen Sarıkamış Oratoryosu'nda, Sarıkamış Destanı Canlandırıldı. TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Milletvekilleri, Askeri Erkan ve Çok Sayıda Gazi ve Şehit Yakınının Büyük Bir Dikkatle İzlediği Oratoryo Büyük Alkış Aldı.

Kars: Sarıkamış Şehitleri, Harekatın 92. Yılında Anılıyor

"Türkiye Şehitlerine Yürüyor" anma programı kapsamında düzenlenen Sarıkamış Oratoryosu'nda, Sarıkamış destanı canlandırıldı. TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, milletvekilleri, askeri erkan ve çok sayıda gazi ve şehit yakınının büyük bir dikkatle izlediği oratoryo büyük alkış aldı.

Sarıkamış Harekatı sırasında 90 bin şehidi anmak amacıyla Sarıkamış Toprak Otel'de düzenlenen "Türkiye Şehitlere Yürüyor" anma programı dahilinde sunulan "Beyaz Ölüme Dilenen Kar Çiçekleri" adlı Sarıkamış Oratoryosu, Kars Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından müşterek olarak tertip edildi. Oratoryonun metin yazarlığını Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri İbrahim Çağan ve İbrahim Özkaya, müziklerini müzik öğretmeni Haydar Kılıç hazırladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Gençlik Şubesi Şube Müdürü Muzaffer Saran'ın organizasyonunda düzenlenen oratoryo Kars merkez Anadolu, Cumhuriyet, Gazi Kars, İmam-Hatip Liseleri öğrencileri dramatize edildi.

1914-1918 yıllarını kapsayan Sarıkamış Oratoryosu Türk'ün ateşle imtihan edildiği kara günleri yansıtıyor. 1914'te cereyan eden savaş, Erzurum'da başlıyor. Oratoryo, Sarıkamış'ta 90 bin Mehmet'in "beyaz ölüme" yenik düşüşünü ve Enver Paşa'nın hayallerinin sona erişini anlatıyor. Oratoryoda Allahuekber Dağları'nda yaşananların panoramasını irdeliyor.

Gösteri sonunda Türk bayrakları açan öğrenciler ayakta alkışlandı. Daha sonra öğrenciler ellerindeki bayrakları öperek önce TBMM Başkanı Arınç ve Kültür ve Turizm Bakanı Koç'a, ardından da diğer davetlilere teslim etti. Arınç ve Koç'un bayrakları öperek teslim alırken duygulandıkları gözlendi. Gösteriden etkilendiğini söyleyen Arınç, öğrencileri ve idarecileri tebrik ederek oratoryo ekibini önümüzdeki yıl TBMM salonunda gösteri yapmaları için Ankara'ya davet etti. Ekip, 2007'nin Sarıkamış anma törenlerinin öncesi veya sonrasında Ankara'ya giderek aynı gösteriyi orada sunacak.

Arınç ve diğer davetliler daha sonra oratoryo ekibiyle birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Kaynak: İHA