Karacabey'e Çimento Fabrikası Kurulmak İstenmesine Tepki

Karacabey'e Çimento Fabrikası Kurulmak İstenmesine Tepki

Karacabey-bandırma Yolunun Asfalt İşini Yapan Üst Yapı Limitet Şirketi, Karacabey'e Bağlı Şahinköy ve Kıranlar Köyü Arasına Kurmayı Düşündükleri Çimento Fabrikası İçin Yer Almaya Başlayınca Köylülerden Tepki Geldi.

Karacabey'e Çimento Fabrikası Kurulmak İstenmesine Tepki

Karacabey-Bandırma yolunun asfalt işini yapan Üst Yapı Limitet Şirketi, Karacabey'e bağlı Şahinköy ve Kıranlar köyü arasına kurmayı düşündükleri çimento fabrikası için yer almaya başlayınca köylülerden tepki geldi.

Bugün Şahinköy'de İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından köylülerin görüşünü almak üzere toplantı yapıldı. Jandarmanın güvenlik tedbiri aldığı toplantıya, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü adına ÇED ve Planlama Şube Müdürü Dr. Talat Müftüoğlu, Üst Yapı Ltd. Şirketi adına Kimya Mühendisi Mehmet Gümüşburun, Çevre Mühendisi Murat Karababa, Şahinköy Muhtarı Mustafa Çiçek, çeşitli sivil toplum örgütü üyeleri, çevre köylerin muhtarları, çiftçi ve köylüler katıldı. Kimya Mühendisi Mehmet Gümüşburun, çimento fabrikasının, yönetmeliğin öngördüğü kriterlere uygun olarak kurulacağını, hiçbir şekilde çevreye zarar vermeyeceğini ifade etti.

Gümüşburun, çimentonun bulunmasının 1810'lu yıllara dayandığını, Türkiye'de çimento üretiminin 1911'de başladığını belirterek, "Türkiye çimento üretiminde dünyada altıncı sırada bulunuyor. Türkiye'de 40 milyon ton çimento üretimi yapılıyor. 33 milyon tonunu kendisi için, 7 tonunu da ihracat için üretiyor. Bunlar çok ciddi rakamlar" dedi.

Çimento üretiminde kömür kullanıldığının altı çizen Gümüşburun, "Yakılan kömürden çıkacak olan kükürt için gerekli tedbirler alınacaktır. Üstelik üretimde kullanılacak olan kireç taşı kükürdün önlenmesinde önemli rol oynuyor. Bu sayede yüzde 80 oranında kükürt oranı düşürülüyor. Çevreye hiçbir şekilde zarar vermiyor'' diye konuştu.

Zaman zaman tansiyonun yükseldiği toplantıda, Kıranlar köyü muhtarı Osman Erdoğdu, bölgede 5 bin dönüm meyvelik olduğunu hatırlattı. Çevre Mühendisi Murat Karababa, kurulacak fabrikanın atık yönetmeliklerine uygun olarak gerekli tesis ve hava kirliliğini engelleyici modellerle düzenleneceğini, bu sayede hiçbir sorunla karşılaşılmayacağını belirterek, fabrikadan kaynaklanan bir sorun olursa da bunu fabrikanın karşılayacağını söyledi.

Bir problem olması halinde bu bölgede tarımın yok olacağını söyleyen çiftçiler, hep bir ağızdan çimento fabrikasının kurulmasını istemediklerini belirtti. Köylülerin, kurulacak olan fabrikanın iki kilometre yakınından açıktan borularla 19 köy ve Karacabey'e içme suyu dağıtımının yapıldığını, üretim için yapılacak olan patlatmalarda bunların zarar göreceğini ve damarların tıkanarak suyun kesileceğini ileri sürdü. Bu iddialara cevap veren Mehmet Gümüşburun, yapılacak olan patlatmalarda böyle bir sorunun söz konusu olmayacağını ifade ederek, "Burada bütün taahhütlerin yerine getirileceğinin garantisini veriyoruz" diye konuştu.

Cemal Düzen isimli çiftçi ise konuşmasında, bu projenin Şahinköyün değil Marmara Bölgesi'nin sorunu olduğunu, fabrikanın bu bölgeye kurulması halinde tarımın sonu olacağını söyleyerek, projenin iptalini istedi. Kendilerinin sanayileşmeye ve gelişmeye karşı olmadıklarını belirten köylüler, tek istediklerinin böyle fabrikaların elverişli tarım arazilerine kurulmaması olduğunu söyledi.

Gümüşburun, fabrikada üç vardiya olmak üzere toplam 120 kişinin çalışacağını ve hepsinin bu köylerden alınacağını vaat etti.

Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonunda görüşlerini Planlama Şube Müdürü Dr. Talat Müftüoğlu'na ileten köylüler, köylerine çimento fabrikasının kurulmasını istemediklerini dile getirdi. Köylülerin görüşleri ile Üst Yapı Ltd. Şirketi'nin raporları, önümüzdeki günlerde ilgili bakanlıkta yapılacak olan toplantıda ele alınıp değerlendirildikten sonra, bölgeye çimento fabrikasının kurulup kurulmayacağına karar verilecek.

(İTU-MŞ-SN-SN-Y)