Kara Deliğin Yıldızı Sarmal Şekilde Yok Edişi Görüntülendi

Kara Deliğin Yıldızı Sarmal Şekilde Yok Edişi Görüntülendi

20.10.2020 10:23 | Son Güncelleme: 20.10.2020 10:28
Kara Deliğin Yıldızı Sarmal Şekilde Yok Edişi Görüntülendi

Avrupalı gökbilimciler, kara deliğin yıldızı sarmal şekilde yok edişini görüntüledi... Avrupalı gökbilimciler, Dünya'ya 215 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Eridanus takımyıldızındaki bir kara deliğin, yakınındaki bir yıldızı "spagetti"

Avrupalı gökbilimciler, kara deliğin yıldızı sarmal şekilde yok edişini görüntüledi...

Avrupalı gökbilimciler, Dünya'ya 215 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Eridanus takımyıldızındaki bir kara deliğin, yakınındaki bir yıldızı "spagetti" şeklinde sarmal olarak yok edişini görüntüledi.

Gökbilimcilerin Şili'deki Avrupa Güney Gözlemevi'nden tanık oldukları olayda, bir yıldızdan gelen ışığın süper kütleli bir kara delik tarafından parçalandığını gördü.

Gökbilimciler, gözlemledikleri olayı "Şanssız bir yıldız, bir galaksinin merkezindeki süper kütleli bir kara deliğin çok yakınında gezinirken, kara deliğin aşırı kütle çekim kuvveti, yıldızı ince malzeme akışlarına dönüştürdü" ifadeleriyle betimledi.

Yıldız şeritler halinde sarmal olarak kara delik tarafından yok edilirken, gökbilimciler olaya spagetti makarnasından esinlenmiş bir astrofizik terimi olan "Spaghettifikasyon" olduğunu belirtti.

SPAGHETTİFİKASYON NEDİR?

Astrofizikte spagettifikasyon, çok güçlü homojen olmayan bir yerçekimi alanında nesnelerin uzun ince şekillere dikey olarak gerilmesi ve yatay olarak sıkıştırılmasıdır; aşırı gelgit kuvvetlerinden kaynaklanır.

Kaynak: Space Mag Türkiye

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title