Jak Kamhi kimdir? Nereli, kaç yaşında vefat etti, mesleği ne? Jak Kamhi hayatı ve biyografisi hakkında bilgiler

Jak Kamhi kimdir? Nereli, kaç yaşında vefat etti, mesleği ne? Jak Kamhi hayatı ve biyografisi hakkında bilgiler

Jak Kamhi kimdir? Nereli, kaç yaşında vefat etti, mesleği ne? Jak Kamhi hayatı ve biyografisi hakkında bilgiler
Haberler.com - Haberler | Gündem

Son dakika ünlü iş adamı Jak Kamhi hayatını kaybetti. Jak Kamhi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki Jak Kamhi kimdir? Aslen nereli, kaç yaşında vefat etti? Hastalığı ne? Hangi firmaların sahibidir? Tüm detaylar haberimizde...

Jak Kamhi'nin vefatının ardından hayatı ve biyografisi araştırılmaya başlandı. Peki Jak Kamhi kimdir, nereli, yaptığı icatlar nelerdir? Jak Kamhi biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler sizlerle.

JAK KAMHİ KİMDİR?

Jak Kamhi (d. 13 Haziran 1925, İstanbul) Türk iş adamı. Profilo Holding yönetim kurulu başkanı ve kurucusudur. İş adamı Profilo Holding İcra Kurulu Üyesi ve eski milletvekili Cefi Kamhi'nin babasıdır. Ressam, iç mimar ve iş kadını Melda Kamhi'yle çağdaş sanatçı ve yönetmen Lara Kamhi'nin büyükbabasıdır.

Jak Kamhi doğum tarihi : 13 Haziran 1925

Jak Kamhi vefat tarihi : 7 Ekim 2020

Jak Kamhi kaç yaşında vefat etti : 95

Jak Kamhi nereli : İstanbul doğumlu

Jak Kamhi sahip olduğu firma : Profilo Holding

Jak Kamhi kimdir? Nereli, kaç yaşında vefat etti, mesleği ne? Jak Kamhi hayatı ve biyografisi hakkında bilgiler

Yahudi bir ailenin çocuğu olarak 1925'te İstanbul'da doğdu. Saint Michel Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Fransa"da "çelik konstrüksiyon" konusunda ihtisas yaptı. Çelik inşaat, metal eşya ve elektronikte birçok ilklerin Türkiye'de üretilmesine öncü oldu. Profilo Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Kamhi, İstanbul Sanayi Odası, İktisadi Kalkınma Vakfı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk-Fransız İş Konseyi ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) kurucusudur.

TÜSİAD'da uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği yapan Kamhi, Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası'nın (ERT) ilk ve tek Türk üyesi olarak 12 yıl hizmet verdi. 1991 ve 2007 yıllarında iki kez Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası'na, 1992"de İstanbul Üniversitesi tarafından "Fahri Mühendislik Doktorluğu" unvanına layık görüldü. Uluslararası alanda yaptığı çalışmalar nedeniyle Fransa hükûmeti tarafından 1991 yılında Legion d'Honneur nişanı, 1997'de de Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından Commandeur dans l'Ordre National du Merite, 2003 yılında İspanya Kralı I. Juan Carlos tarafından Commander of the Order of the Spanish Civil Merit nişanlarına layık görüldü. Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlar Odası Yayınları tarafından basılan "Vergi Kanunlarındaki Son Değişiklikler - 4369 sayılı Kanun" (ASMMMO Yayınları No:13, Ankara 1998) isimli eseri mevcuttur. Ödülleri arasında; 1992 yılında Türk-Amerikan Dostluk Konseyi tarafından verilen liderlik ödülü, 2003 yılında Türkiye Hahambaşılığı-Türk Yahudi Cemaati"nin "Takdir ve Teşekkür" plaketi bulunmaktadır. Jak Kamhi son olarak "Gördüklerim Yaşadıklarım" adlı yaşam öyküsünü kaleme almıştır. Fransızca, İngilizce ve İspanyolca bilen Jak Kamhi, 3 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ayrıca Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title