İznik Gölü neredeyse 20 metre çekildi! Vatandaşlar tedirgin

İznik Gölü neredeyse 20 metre çekildi! Vatandaşlar tedirgin

Bursa'da bulunan İznik Gölü'nde yaz ayları nedeniyle yaşanan çekilmenin 20 metreyi bulması vatandaşları tedirgin ediyor. Her saniye suyun biraz daha çekildiğini dile getiren vatandaşlar, kötü gidişattan dolayı endişeli.

06.08.2020 15:15 | Son Güncelleme: 06.08.2020 16:15

İznik Gölü'nde her yıl olan çekilmenin bu sene 20 metreyi bulması vatandaşları ve işletmecileri tedirgin etti. Vatandaşlardan biri "En küçük tekneyle bile çıkamıyoruz, barajlar bu durumda etkili" diyerek endişelerini dile getirdi.

Yaz aylarının gelmesi havanın ısınmasıyla birlikte her yıl bir miktar çekilen İznik Gölü'nde bu sene 20 metrelik bir çekilme yaşanıyor. Çekilme ile birlikte kıyıdaki tekneler toprak üzerinde kalırken, oluşan görüntü tatilcileri ve işletmecileri tedirgin etti.

Türkiye'nin beşinci, Marmara Bölgesi'nin ise en büyük gölü olan İznik Gölü'nde su bun yıl da çekildi. Ancak bu yılki çekilmesi 20 metre oldu.

"BARAJLAR NEDENİYLE GÖL BESLENMİYOR"

Göl çevresinde bulunan Turizmci Ali Karaman endişelerini şöyle dile getirdi:

"Gerçekten her geçen gün ve her saniye su eksiliyor. Yaklaşık 10-15 metre çekilme ve 1 metre düşüş var. Limandan küçük tekneler ile karaya çıkmaya zorlanıyoruz. Havaların sıcak gitmesi ve buharlaşmasının yanı sıra İznik Gölü'nü besleyen derelerin ağızlarında barajlar yapıldı. İznik karın bölgesi ve bu nedenle barajlar besleniyor göl yerine. Kaygılı ve üzüntülüyüz"

İznik Gölü neredeyse 20 metre çekildi, korkutan durum havadan görüntülendi

20 METRE ÇEKİLDİ

İznik gölü kıyısında çay bahçesi bulunan Erol Aslan ise, "Aşırı bir çekilme var. Endişe verici. Her gün müşterilerimiz bunu soruyorlar. Göl 20 metre kadar çekildi" dedi.

İznik Gölü neredeyse 20 metre çekildi, korkutan durum havadan görüntülendi
İznik Gölü neredeyse 20 metre çekildi! Vatandaşlar tedirgin

Kaynak: İHA

Haber Yorumları (4)
CEMAL: gölleri besleyen suların önünü kapatıp gölet veya baraj yaparsanız su gelmezse göller kurur, zaten her geçen yıl kuraklık artıyor
KÜRŞAD: Memleketteki ahlaksızlar yüzünden bu durumdayız. Kimi haşa Yaradana söver sayar kimi istediğinle yatarım kimse karışamaz der normal şeyler bunlar anormal bir durum yok..
MERYEM: LGBT ve İstanbul sözleşmesinin laneti başımıza taş yapmadığını şükredin
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title