İzmir: Katmerci, Susam'ı Meclis'e Davet Etti

İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Mehmet Ali Susam'ı ziyaret eden AK Parti İzmir Milletvekili İsmail Katmerci, esnaf başkanını; önerilerini almak için TBMM Sanayi Ticaret, Enerji, Tabii kaynaklar, Bilgi ve Teknolojileri Komisyonu'na davet etti.

İzmir: Katmerci, Susam'ı Meclis'e Davet Etti

İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Mehmet Ali Susam'ı ziyaret eden AK Parti İzmir Milletvekili İsmail Katmerci, esnaf başkanını; önerilerini almak için TBMM Sanayi Ticaret, Enerji, Tabii kaynaklar, Bilgi ve Teknolojileri Komisyonu'na davet etti.

AK Parti İzmir Milletvekili İsmail Katmerci'nin, İESOB Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam'ı ziyaretine damgasını, "Hiper Marketler Yasası" vurdu. Küçük işletmelerin kabusu haline gelen ve her geçen gün mahalle aralarında ve kent planlama ilkelerine, toplum yararına olmayan alanlarda konuşlanmayı artarak sürdüren hiper marketler ve zincir mağazalarının, bu kontrolsüz gidişine dur denmesi gerektiğini söyleyen Susam; dünyanın hiçbir yerinde küçüğü, büyük karşısında yok sayan böyle bir denetimsizliğin bulunmadığını vurguladı. Hiper marketlerin varlığına karşı olmadıklarını ifade eden Susam, "Daha önce, Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve TBMM Başkanı'na aktardığımız gibi, tüketici aleyhine bir talepte bulunmamız söz konusu değil. Böylesi bir gücün önüne, esnafı yok etmeden; ama tüketiciyi de koruyarak geçebilmek, ancak yasayla mümkün olacaktır. Bugün halen Hiper marketler, kent merkezlerinde diledikleri gibi yanlış ve haksız bir biçimde konuşlanmalarını sürdürmekte. İmar sorunu olan, kamuya ait alanlarda otopark ve ulaşım gibi sorunlar çözülmeksizin açılan hiper marketler, küçük işletmeleri tehdit ederken, toplumsal yaşamı da sekteye uğratacak bir işleyiş sergilemektedir" diye konuştu.

Türkiye'nin, çağdaş ve köklü çözümleri, özellikle pratik yaşamda uygulamakta zorlanan bir ülke olduğunu belirten Susam; "Küçüklerin, büyükler lehine feda edildiği ortadadır. Esnaf ve sanatkarın elbette rekabet koşullarına ayak uydurmaya ihtiyacı vardır. Ancak, başta satın alma olmak üzere, pek çok konuda üstün kılınan hiper marketlerin karşısında küçük işletmelerin de tedarik ve satın alma güçlerinin olması, işlerini geliştirerek modernize edebilmeleri için hükümetin desteğine de ihtiyaçları var. Özellikle vergi yüklerinin hafifletilmesi ve istihdam teşvikleri sağlanması, bu açıdan oldukça önemli" dedi.

Konuyu tüm boyutlarıyla yeniden masaya yatırdıklarını ve kapsamlı bir dosya hazırladıklarını söyleyen Susam; "TBMM Başkanı Sayın Bülent Arınç'a, konuyu bizzat aktardık. Yasanın, bu kez üzerindeki korumalar kaldırılarak ve lobilere dur denerek çıkması şart. Kendilerine sunmak üzere kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. Umuyoruz ki, Eylül ayında İzmir'e gelecekler. TBMM önümüzdeki döneminde çıkarmasını için beklediğimiz yasayla destek verecektir" şeklinde açıklamada bulundu.

Susam'ın, Hiper Marketler Yasası'nın çıkarılması yönündeki talebini haklı bulduklarını söyleyen AK Parti İzmir Milletvekili İsmail Katmerci; 19 Eylül'de TBMM'nin açılacağını ve konuyu komisyonda yeniden değerlendirmeye alacaklarını açıkladı. Katmerci, meclisin açılmasının ardından, komisyonun konuyla ilgili toplantısına Susam'ı davet ederken, kendilerinin de hem küçük işletmeleri hem de tüketiciyi koruyacak bir tedbir geliştirilmesinden yana olduklarını ifade etti.

Kaynak: İHA