Bebeklerine yanlışlıkla korona aşısı yapıldığını öne süren aileden suç duyurusu - Haberler
Haberi Paylaş

Bebeklerine yanlışlıkla korona aşısı yapıldığını öne süren aileden suç duyurusu

AA / Meriç Ürer - Haberler | Güncel

Canlı yayında bebeklere yanlışlıkla korona aşısı yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Zafer Kurugöl, daha sonra tepkiler üzerine bu hatanın sadece bir kez yapıldığını ve o bebeğin ailesinin durumdan haberdar edildiğini söylemişti. Yaklaşık 3 ay önce 1 aylık bebeğe Hepatit-B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech Kovid-19 aşısı yapıldığı iddiasıyla İzmir'de bir aile suç duyurusunda bulundu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün sağlık ocaklarında bebeklere yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığını söylemesi büyük yankı uyandırdı. Gündeme düşen ifadelerinden sonra Kurugöl, yeni bir açıklama yaparak bu hatanın sadece bir kere yapıldığını ve ailesinin haber dar edildiğini söyledi.

İzmir'de bir aile hekimliği biriminde yaklaşık 3 ay önce 1 aylık bebeğe Hepatit-B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech Kovid-19 aşısı yapıldığı iddiasına ilişkin, bebeğin ailesinin suç duyurusunda bulunduğu bildirildi. Ailenin avukatı Dilek Güzel, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'de yaşayan ailenin, bebeklerini yenidoğan aşı takvimine göre 30'uncu günde yapılması gereken Hepatit-B aşısı için 1 Temmuz'da Aile Hekimliği birimine götürdüğünü belirtti.

Aşıdan 2 saat sonra ailenin evine gelinerek "bebeğe Hepatit B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech Kov-19 aşısı uygulandığı, çocuğun acil olarak hastaneye götürülmesi" gerektiğinin söylendiğini aktaran Güzel, bebeğin daha sonra Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Servisine götürüldüğünü aktardı.

Bebeğin hastanede bir hafta süreyle takip edildiğini vurgulayan Güzel şu ifadeleri kullandı: "Bebeğin düzenli olarak kan sayımı, kontrolleri yapılmakta olup bu kontrollerin ne kadar süreceği, aşıdan kaynaklı kalıcı bir sorun yaşanıp yaşanmayacağının belli olmadığı müvekkillerime söylenmektedir. Tıbbi müdahalenin hukuka ve meslek kurallarına aykırı olarak, gerekli özen gösterilmeksizin yapılmasında kusur ve ihmali bulunanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmalarını talep ettik. Bebeğe bu işlemi yapanlarla ilgili yasal süreç başlattık."

Süreç konusunda ailenin onayı olduğu dönemlerde bilgi vereceğini de aktaran Güzel, aşılarını olan müvekkillerinin, yaşanan bu durumun aşı karşıtlığı propagandası olarak kullanılmasını kabul etmediklerini bildirdi.

Sağlık Bakanlığınca İzmir'de hatalı aşı uygulamasına ilişkin sistem uyarısı ve ilgili sağlık personelinin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütüldüğü, hastanın sağlık durumuyla ilgili olumsuz bir durum olmadığı, ayrıca "bebeklere yanlış aşılar yapıldığını" iddia eden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl hakkında soruşturma başlatıldığı belirtilmişti.

Bebeklerine yanlışlıkla korona aşısı yapıldığını öne süren aileden suç duyurusu
AA / Meriç Ürer - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (4)
corç:GG. Bebeğin DNA'sı kimyası değişmiştir artık şikayetçi olsan nolur nolmasan nolur. Ceza alsalar nolur almasalar nolur. Senin gözünden sakındığın bebeğin vücut kimyası artık nereye gidicek ne gibi sorunlar açacak veya açmayacak. Açmasa bile hiç birşey eskisi gibi olmayacak. Telafisi mümkün değil.
sevgi dinçel:yanlışlıkla ne demek bunun yanlışlığı olmaz. koskoca insanlara bile yan etkileri olurken o küçücük bebek bu aşıyı nasıl kaldırdı anlamış değilim.inşallah bebeğe bişey olmaz
Vatandaş :Aman fırsat doğdu, nereden nasıl açık kapı bulup devleti milleti dolandırarak 3-5 kuruş söğüşleyeceğinizi düşünün hemen.
500
title