İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anlatıldı

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anlatıldı

Mehmet Akif Okuma Grubu olarak Edebiyat Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy konulu etkinlik Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anlatıldı

Mehmet Akif Okuma Grubu olarak Edebiyat Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy konulu etkinlik Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Trakya Üniversitesi Prof. Dr. Yener Yörük, Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Günşen, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Onur Akça, açılışta yaptığı konuşmada, "Mehmet Akif'e Sesleniş" adlı bildiriyi okurken öğrenciler Derya Bedir, Fatma Kahraman, İmra Barut, Neslişah Buğan, Muhammet Cihangir ve Nejder Berkant Köseler de Mehmet Akif Ersoy'un hayatı ve eserleri, İstiklal Marşının kabul ediliş süreci, dostlarının dilinden Mehmet Akif Ersoy ve Akif'in milli birlik ve beraberlik ideali konularında bilgi veren konuşma gerçekleştirdi. Konuşmalar Nigar Sungur'un Mehmet Akif Ersoy'un Bülbül şiirini okumasıyla sona erdi.

Etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Yener Yörük, öğrencilerimizin Mehmet Akif Ersoy'u bütün yönleriyle ele alarak ana hatlarıyla bilmediğimiz yönlerine ışık tuttuklarını belirtti. Rektör Yörük, Türkiye'nin birçok yerinde başlayan Mehmet Akif Okuma Gruplarının Üniversitemizde de kurulmasından oldukça memnun olduğunu dile getirdi. Rektörümüz ayrıca Mehmet Akif Ersoy'un veteriner olarak ilk görev yerinin Edirne olduğunu belirterek Edirne'de görev aldığı ve yaşadığı yerin araştırılıp tanıtılması gerektiğini vurguladı. Konuşmasının sonunda Rektörümüz etkinliği gerçekleştiren hocalarımıza ve öğrencilere teşekkür etti.

Etkinliğin sonunda Trakya Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Yener Yörük ve Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Günşen konuşmacılara plaket verdi. - EDİRNE

Kaynak: İHA