İstanbul: İstanbul'da Yerel Yönetimler

İstanbul: İstanbul'da Yerel Yönetimler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Organik Tarım Uygulaması çerçevesinde hazırlanan, "Köye Dönüş Projesi"ni tanıtarak, köylerine dönmek için başvuran aileleri yolcu etti.

İstanbul: İstanbul'da Yerel Yönetimler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Organik Tarım Uygulaması çerçevesinde hazırlanan, "Köye Dönüş Projesi"ni tanıtarak, köylerine dönmek için başvuran aileleri yolcu etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı "Organik Tarım" projesi çerçevesinde bin aile daha köyüne gönderilerek, Anadolu'nun yerel kalkınmasına kazandırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden Halk Ekmek A.Ş.'nin 2005 yılında başlattığı "Organik Tarım" projesi çerçevesinde, bugün bin aile daha köyüne gönderildi. Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Halk Ekmek A.Ş.'nin Genel Müdürü Ömer Bilgiseven'in yanı sıra, köylerine dönecek çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, fakirlikten "taşı toprağı altın" diye İstanbul başta olmak üzere büyük kentlere göç edenlerin terk ettikleri bakir toprakların organik tarım için çok uygun olduğunu belirtti. Topbaş, "Sizler İstanbul'a sadece gezmeye geleceksiniz. Onurlu, ayakları üstünde duran, cebinde parası olan insanlar olarak kimseye boyun eğmeden onurlu yaşam sürdüreceksiniz" dedi.

'Organik Tarım' projesini, "İnsanımızın toprağına kavuşması ve Anadolu'nun yerel kalkınması adına önemli bir sosyal proje" ifadeleriyle tanımlayan Başkan Topbaş, proje sayesinde İstanbullular'ın tamamen doğal (organik) ekmek yediğini söyledi. Geçen yıl Anadolu'da 11 ilde "Sertifikalı Organik Tarım" projesinin başlatıldığını ve bugüne kadar 11 bin ton buğdayla çavdarın satın alındığını hatırlatan Başkan Topbaş, çiftçilerle yapılan 5 yıl alım garantili çalışma kapsamında ücretlerinin de hasat zamanı peşin ödendiğini kaydetti. Geçen yıl organik buğdaya kilo başı 55 YKr ödeyerek çiftçinin emeğine değer verdiklerini dile getiren Topbaş, köyüne geri dönerek organik tarım yapmak isteyenlere de yardım ettiklerini belirtti. Bu çerçevede daha önce 300 ailenin köyüne döndüğünü, şimdi de bin aileyi köyüne gönderdiklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, köyüne dönenlere bin 500 YTL de cep harçlığı verdiklerini kaydetti.

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK BÜYÜK KARLAR PEŞİNDE DEĞİLİZ"

Organik tarımın dünyada önemli bir yerinin bulunduğuna işaret eden Başkan Kadir Topbaş, geçen yıl Fransa'ya yaptığı bir gezi sırasında bir Fransız işadamının organik tarım konusunda kendilerine 1 milyar Euro'luk ortaklık teklif ettiğini söyledi. Topbaş bu teklifi, "Girmedik, giremezdik. Çünkü fiyat politikaları değişecekti. O zaman vereceğimiz fiyatlar daha yüksek olacaktı. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak büyük karlar peşinde değiliz. Ancak hizmet peşindeyiz" diyerek geri çevirdiğini söyledi. Türkiye'nin imkanlarının çok iyi kullanıldığı takdirde kendi kendine yetecek kapasitede olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim için çok anlamlı bir proje. Bir Türkiye projesi. Projeyi adım adım geliştiriyoruz. Köylü ve çiftçiyle birebir temastayız, aracılar istemiyoruz. Kaynak ve imkanlarımızla sizin alnınızın terini buluşturuyoruz. Sizlerin yüzünün gülmesi bizleri de çok mutlu ediyor. Şu anda 11 ilde organik tarım yapıyoruz. Ancak birçok bölgeden çok yoğun talepler var. Dünyada çok ciddi bir organik tarım kapasitesi var ve iyi kullanıldığında Türkiye'de bu sektörden çok ciddi bir pay alabilir. Verdiğimiz yüksek fiyat politikasıyla da organik tarımda bir sigortayız. Kimse sizin köyünüze gelip emeğinizi ucuza kapatamayacak" dedi. Törende konuşmaların ardından köylerine dönmek için Büyükşehir Belediyesi'ne müracaat eden ailelerden bir gruba, Başkan Topbaş tarafından bin 500 YTL'lik çekleri takdim edildi. Kadir Topbaş, köylerine dönecek köylülere, "Ürününüz bol olsun" temennisinde de bulundu. Programın ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kadir Topbaş, organik ekmeğin taş değirmenlerde öğütülen buğdayla katkı maddesiz üretildiğini belirterek, kendisinin de evinde bu ekmeği yediğini söyledi.

Ağrı, Erzurum, Artvin'in de bulunduğu 11 ilde devam eden organik tarım uygulaması çerçevesinde şu anda bin 357 çiftçi üretim yapıyor. Halen 128 bin dekar alanda üretim gerçekleştirilirken, projenin tamamlanacağı 5 yılın sonunda toplam 1 milyon dekar arazide üretim yapılması hedefleniyor.