İstanbul Üsküdar'da kilise haçını söken şüpheli tutuklandı

İstanbul Üsküdar'da kilise haçını söken şüpheli tutuklandı

Üsküdar'daki Ermeni Kilisesi'nin haçını söküp kırdığı ve kilisenin önündeki kaldırıma attığı gerekçesiyle gözaltına alınan ancak serbest kalan şüpheli tekrar gözaltına alınmasının ardından tutuklandı. Şüpheli ifadesinde haçı gördüğünde göğsünde baskı hissettiğini ifade etti.

30.05.2020 21:07 | Son Güncelleme: 31.05.2020 09:26

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Üsküdar Kuzguncuk Mahallesi'ndeki Ermeni Kilisesi'ne ait haçın 28 Mayıs'ta kırılıp kilise önündeki kaldırıma atılması olayına ilişkin gözaltına alınan ve Nöbetçi Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol ile serbest bırakılan şüpheli Mazlum S. hakkında yeni bir gelişme yaşandı.

SAVCILIK SERBEST KALMASINA İTİRAZ ETTİ

Soruşturmayı yürüten savcılık, şüphelinin serbest bırakılma kararına itiraz ederek, hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

İstanbul'daki kilise haçını söken şüpheli tutuklandı

Talebi değerlendiren Nöbetçi Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebini kabul ederek, "ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme" suçundan şüpheli Mazlum S. hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Bunun üzerine tekrar gözaltına alınan Mazlum S., Anadolu Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılıktaki işlemlerinin ardından şüpheli, nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

HAÇI GÖRDÜĞÜNDE GÖĞSÜNDE BASKI HİSSETİĞİNİ SÖYLEDİ

Mazlum S. hakimlik ifadesinde, bütün ibadetlere saygısı bulunduğunu savunarak, kalp ve şeker hastasını olduğunu, haçı gördüğünde göğsünde bir baskı ve rahatsızlık hissettiğini, bir anda haçı alarak yere attığını, kamera kayıtlarında görüldüğü gibi bir yere götürmediğini anlattı.

İstanbul'daki kilise haçını söken şüpheli tutuklandı

TUTUKLANDI

Pişmanlık duyduğunu dile getiren şüpheli Mazlum S., hakkında tekrardan adli kontrol kararı verilmesini istedi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğundan tutuklanmasına karar verdi.

İstanbul Üsküdar'da kilise haçını söken şüpheli tutuklandı

Kaynak: AA

title