İpsiz Recep Rize'de Anıldı

İpsiz Recep Rize'de Anıldı
Bültenler - Haberler | Güncel

Rizeli Kuva-yı Milliye kahramanı İpsiz Recep ölümünün 87. yıl dönümünde Rize Sahil Parkı'nda düzenlenen törenle anıldı.

Kurtuluş savaşı döneminde balıkçı tekneleriyle Kuva-yı Milliye'ye asker ve silah taşımış olan halk kahramanı Milis Yüzbaşı İpsiz Recep ölümünün 87. yıl dönümünde Rize'de anıldı.

Anma programına Rize Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Rize Belediye Başkan Vekili Mustafa Altay, Rize İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, Daire Müdürleri, Eğitimci Tarihçi Yazar Ali Taşpınar ve vatandaşlar katıldı.

KAHRAMANLAR GELECEK KUŞAKLARA TAŞINIYOR

Rize Belediye Başkan Vekili Mustafa Altay yaptığı konuşmada, "İpsiz Recep, ona layık görülen İstiklal Madalyası'nı geri çevirerek "Ben madalya için değil milletim içim savaştım" demiştir. İpsiz Recep gibi geçmişte mücadele eden isimsiz kahramanların bilgi ve belgelerini derleyip toparlayıp gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Onların torunları olmaktan gurur ve onur duymaktayız. Ölümünün 87. yıldönümünde İpsiz Recep'i ve tüm varlıklarını ortaya koyarak mücadele etmiş ecdadımızı buradan bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum" dedi.

TAŞPINAR, "İPSİZ RECEP, KENDİSİNE VERİLEN ARAZİNİN BİR KISMINI TOPRAKSIZ HALKA DAĞITTI"

Anma Programında günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yapan Eğitimci Tarihçi Yazar Ali Taşpınar, "Milis Yüzbaşı İpsiz Recep babasıyla birlikte Batum Türkiye arasında deniz ticareti yapan bir insandı. Çevresinde sevilen ve güvenilen bir insan olması dolayısıyla yanında topladığı belirli kişilerle ilk Kuva-yı Milliye hareketini yani birlik kuvvetlerini oluşturmuş ve bölgemiz insanını kendi gücü çerçevesinde savunmak için harekete geçmiştir. 1914 yılında mütarekenin imzalanmasının ardından İstanbul'a gitmiş Beykoz Çavuşbaşı'ndaki çiftliğe yerleşmiş ve burada faaliyetlerini sürdürmüştür. İpsiz Recep'in çetesinde, Sakarya'da gerçekleşen Büyük Taarruz'a katılan pek çok insanımız vardır. Burada elde edilen zafer sonrası Kandıra'da İpsiz Recep'e devlet arazi verir. Arazinin bir kısmını topraksız halka dağıtır 6 dönümünü kendisi alır. Bugünkü bağımsızlığımızı, İpsiz Recep gibi bu toprakların bağımsızlığı için yola düşmüş insanlara borçluyuz" diye konuştu.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title