İkinci el araç alımlarında 15 günlük sigorta süresi devam ediyor

İkinci el araç alımlarında 15 günlük sigorta süresi devam ediyor

- İkinci el araç alımlarında 15 günlük sigorta süresi devam ediyor Uygulama sadece sıfır araçları kapsıyorAFYONKARAHİSAR - Araç alımlarında 15 günlük sigorta süresinin devam edip etmeyeceği konusunda merak edilenlere Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar açıklık getirdi.

İkinci el araç alımlarında 15 günlük sigorta süresi devam ediyor

- İkinci el araç alımlarında 15 günlük sigorta süresi devam ediyor

Uygulama sadece sıfır araçları kapsıyor

AFYONKARAHİSAR - Araç alımlarında 15 günlük sigorta süresinin devam edip etmeyeceği konusunda merak edilenlere Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar açıklık getirdi. Yaşar, ikinci el araç alımlarında 15 günlük sigorta poliçe süresinin devam ettiği, bunun sadece sıfır araç alımlarında kalktığını açıkladı.

Son günlerde ikinci el araç alımlarında devam eden 15 günlük sigorta süresinin kaktığı yönündeki haberler vatandaşları tedirgin etmişti. Suna açıklık getiren Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, ikinci el araç alımlarında 15 günlük sigorta süresinin devam ettiğini söyledi. Yaşar, "Çokta yetkili olmayan ağızlardan verilen demeçlerle vatandaşın kafası karıştı. Aslında uygulamada çok büyük bir değişiklik yok. Özellikle ikinci el araç satışlarında biliyorsunuz araç satıldıktan sonra trafik poliçesi yeni alıcı içinde 15 gün süreyle devam ediyordu. Bu dolayısıyla olası bir satış sonrasında poliçe yenilenene kadar ortaya çıkabilecek bir mağduriyeti önlüyordu. Dolayısıyla aslında burada bir değişiklik yok. Yani siz ikinci el aracınızı sattığınızda yeni alan kişi içinde sigorta 15 gün süreyle devam ediyor. Bu 15 günlük süre içerisinde yeni poliçeyi yeni alıcının yaptırması ve onunda kendisine bir takım mağduriyetlere karşı sorumluluklarını sigorta teminatı altına alması süreci devam ediyor" diye konuştu.

Sıfır araçlarda alındığı gün sigorta yapılmalı

Sıfır araç alımlarında ise farklı bir uygulamaya gidildiğini belirten Yaşar şu ifadelere yer verdi:

"Burada değişen tek konu şu; sıfır araç alımlarında, yani sahiplik belgesi dediğimiz şey, bu aracın faturası olabilir yada noter tescili olabilir. Buralarda sıfır araçlar için 15 günlük bir sür pirim uygulanmama süresi vardı. Doğal olarak bu süre kalktı. Yani siz aracı aldığınız gün sigortanızı başlatmalısınız ki her hangi bir cezai sür pirime maruz kalmayasınız. Ama ikinci el satışlarda böyle bir şey söz konusu değil 15 günlük süre devam ediyor.

Kaynak: İHA